Русия

За какво й е на Русия Африка

/NovinarBG.com/ Свят, състоящ се от независими държави, е по-добър за нас от пирамидата, на върха на която седи „златният милиард“

Поради възприетата в света картографска система, скандинавските страни изглеждат много големи. Например Гренландия на световната карта изглежда сравнима с Африка. Но това не е вярно. Африка е огромна. Най-големите държави там са няколко пъти по-големи от всяка европейска държава, с изключение на Русия.

По население Нигерия е по-голяма от Русия (180 милиона), столицата на Демократична република Конго Киншаса е по-голяма от Москва – 15 милиона жители. При това Африка също е много разнообразна и има всичко – пингвини, джунгли, злато, нефт и диаманти, и там живеят както най-високите хора на планетата, така и най-малките. Казват, че всеки, който е бил там, би искал да се връща отново и отново.

Но това са само любопитни факти, а има и практически аспекти. Сега Русия започна да участва в африканската политика. За някои това е изненадващо – „защо“?

Има няколко причини, поради които Русия може да спечели от различна политическа конфигурация в Африка от тази, която има в момента. От практическа гледна точка една по-независима Африка е просто по-изгодна за нас. Да, африканските страни вече са независими. Но…

Почти цяла Африка наскоро беше (исторически) разделена между европейските сили. Колониалистите официално предоставиха на колониите си независимост, но запазиха влиянието си. Европейските езици играят ролята на държавни езици там – особено английски, френски и португалски. Има и културно влияние, и политическо, и икономическо. И това от наша гледна точка е най-значимото.

Африка в глобалното разделение на труда е доставчик на разнообразни суровини. Такива, каквито до голяма степен сме и ние. Почти всеки наш износ има конкуренти от Африка. Смятате ли, че уралският малахит е уникален? Не, нигерийският е по-добър и има повече резерви. И така нататък.

Би било хубаво да можем да поддържаме отношения с африканските производители на суровини, добре, поне за да не сваляме ненужно цената на пазара… но няма как да стане. Защото суровините там отдавна не са на африканците.

Ето един полуанекдотичен пример: преди няколко години блок от западни държави заплаши да лиши Русия от кафе и шоколад. И по принцип биха могли, въпреки че в тези страни не растат и не се произвеждат нито едно зърно кафе, или какао! Но тази растителна суровина се превръща в готов продукт под контрола на западните страни.

Тази блокада обаче не се получи по други причини, свързани с икономическите интереси на големите производители на храни, които коригираха политиците. Шоколадови бонбони и кафе вече има по рафтовете на нашите магазини, но самата възможност за „шоколадова блокада“ остава, а това е недопустимо.

Ситуацията е абсолютно същата и с други източници на суровини; тя се управлява от западните държави, с помощта на корумпирани местни политици, често оставени там от колониалистите, когато напускат. За тях „националните интереси“ са празна фраза, в най-добрия случай те се съобразяват с интересите на своето племе.

Е, наскоро имаше преврат в една африканска държава, която беше управлявана от династия на президенти от 60-те години на миналия век. Оказа се, че уранът от тази държава струва на французите поне 7 пъти по-евтино от цените на световния пазар, а може би и по-евтино. И това не е изолиран случай.

И за нас е изгодно африканските държави да се ръководят от независими от Запада политици, не проруски – това е невъзможно – но поне такива, с които можем да преговаряме.

Има и втори момент: в съвременния свят дори великите сили не могат да действат сами, всеки има нужда от съюзници, поне ситуативни. Африка, като най-големият източник на суровини, представлява голям интерес за голямата индустриална сила Китай. Китайците имат както финансите, така и технологичните възможности да инвестират в африкански проекти.

Африканците също се интересуват от това, но Западът е на друго мнение: „това си е нашата крава и ние ще си я доим“. Западът има инструментите да се намеси. Но и ние ги имаме. И когато четем, че „руските ЧВК са спасили китайски граждани от терористи“, това е точно такъв случай.

Сега Западът премина от старите, колониални методи на потискане към нови, косвени – което означава, че Русия също ще използва някои други форми и методи, различни от тези, използвани от Съветския съюз в подпомагане на антиколониалната борба. Оказа се, че Русия няма конкуренти в областта на сигурността. Вече в няколко страни, с помощта на нашите специалисти, заплахата за местното население от терористи е елиминирана – Централноафриканската република, Мали и някои други. И което е важно: осигуряваме сигурност за други, например чуждестранни специалисти, работещи в тези страни. Освен това нашите ЧВК са успешни там, където западните военни контингенти, по-специално френски и американски, се провалиха.

Има и трета група фактори в полза на развитието на отношенията с Африка. Русия е доставчик на някои критични стоки. Ние нямаме много ресурси и свободни пари, но Русия е надежден доставчик на храни (зърно и растително масло), торове, енергия и участва в много проекти, за търсене и добив на ресурси (имаме компетентността за това) и други.

Съветската/руската военна техника се оказа най-добрата в африканските условия, а това важи и за някои видове транспорт. И не пречи на местните производители на селскостопанска техника да помислят и видят: какви комбайни и машини могат да бъдат най-търсени там? Може би можем да предложим нещо на африканските фермери, разбира се, на принципа на взаимната изгода?

Така че взаимодействието е възможно и то на основата на взаимна изгода, а не на благотворителност. Затова беше решено редовно да се провеждат срещи на високо равнище Африка-Русия, така че африканските страни, заинтересовани от взаимодействие с Русия, да могат да се срещат с руското ръководство и да обсъждат някои конкретни въпроси.

В същото време подобни срещи са и индикатор за настроения, защото изводите за „интерес и доходност” са едно, но реалната картина на настроенията е друго. Е, оказа се, че сред 54-те страни на Африка има много желаещи.

Няма да има добро и леко бъдеще, всичко няма да е лесно. Поради бързото нарастване на населението, всички африкански страни се страхуват от глад. На места пустинята настъпва, а обработваемите земи се деградират. В много страни се води война срещу терористите. И най-важното: Западът не иска да отстъпи позициите си (е, разбира се, уранът е 7 пъти по-евтин).

Западът също има и своя клиентела – управляващи кланове в много страни, тясно свързани със своите европейски и задгранични господари. Например, най-голямата държава по население, Нигерия, е важен доставчик на петрол за Съединените щати и нейните управници имат специални отношения с Англия (това е англоговоряща държава). А нигерийската армия е може би най-мощната на юг от Сахара. Помнят ли, че там СССР построи навремето най-големия металургичен завод?

Трябва да се разбере, че Руската федерация поднови активната си политика там, а не започна от нулата. Дори царска Русия, въпреки че нямаше колонии в Африка, все пак направи нещо там, например помогна на православна Етиопия в борбата й срещу колонизаторите. А помощта на СССР е всеизвестна.

И въпреки че беше напълно незаинтересована и практически безкористна (това, между другото, често се критикува у нас), тя все пак беше насочена към най-висшата полза: свят, състоящ се от независими държави, е по-добър за нас от някаква пирамида, на върха на която седи „златният милиард“.

В „белия“ свят има мнение, че африканците не са напълно пълноценни. Това мнение сега е прикрито, но го има. За него също има оправдания: „ето например, къде са африканските средновековни градове? Защо африканците лесно попадаха в робство и често бяха продавани от самите африкански вождове?“ Въпросът е, че те не са готови за самостоятелен живот и никога няма да бъдат готови.

Няма да обсъждам това, само ще отбележа един нюанс: едно и също нещо се каза както отдавна, така и наскоро на Запад за славяните и жителите на Кавказ. По мнението на историците, през Средновековието през Западна Европа са преминали до 5 милиона поробени славяни и балтийски жители (те са били продадени главно на арабите), през Крим – също до 5 милиона, заловени в южните покрайнини на Русия и Полша, и взети като данък на Северен Кавказ.

Фактът, че славяните са имали градове и държави, е просто обяснен от западните пропагандисти: „защото владетелите там са били германци“. Това заяви известният австрийски художник, който беше принуден да се самоубие през 1945 г. И не само той, в Европа отдавна шетат твърдения от типа, че „славяните са белите негри“.

Така че можем да се чувстваме солидарни с хората в Африка, особено след като според учените всички сме африканци, защото човешката раса е произлязла от Африка.

Превод: ЕС

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button