Русия

На “мозъчния център” на Европа не му провървя с народа

/NovinarBG.com/ Влиятелна организация, съставена предимно от врагове на Москва, поръча проучване на общественото мнение, резултатите от което бяха разочароващи за тях. Населението на Европа не вярва във възможността за поражение на Русия в Украйна, не иска да се кара с Китай и не вярва, че зависимостта от САЩ е добра. Как ще отговори Джордж Сорос на това?

Социологическо проучване, което разкри скептицизма на европейците към външната политика на техните власти, беше поръчано от Европейския съвет за външна политика (ЕСВП) – структура, която е изключително забележителна, но има нужда от въвеждане. Това е мозъчен тръст с офиси в седем от най-големите градове в Европа от Мадрид до Варшава, чиито основатели и мениджъри са такива, с които не се харесваме.

Глобалисти, атлантици, лобисти на интересите на САЩ в Европа – това може да се каже за всеки от тях, предимно високопоставени пенсионери от страните от НАТО. И името на най-известния член на Съвета говори само за себе си: Джордж Сорос.

Като цяло, това е мястото, където сега е невъзможно да се намери човек, който да симпатизира на Русия. Симпатията към Русия е това, което тази служба определя като вид заплаха за своите цели и не е необходимо да се обяснява какви цели имат глобалистите и атлантистите.

Проучвайки по тяхно задание населението на 11 държави – Австрия, България, Дания, Франция, Германия, Унгария, Италия, Холандия, Полша, Испания и Швеция, социолозите стигат до следните „тревожни заключения“.

Първо, само една трета от анкетираните смятат, че задачата, поставена от западните елити – да се победи Русия на бойното поле – е реалистична. Половината са убедени, че това е невъзможно.

Второ, мнозинството е повече или по-малко за възстановяване на отношенията с Русия след края на военните действия, а мнозинството българи, около една трета от австрийците и една четвърт от германците са за пълното възстановяване. „Би било опасно, ако европейските дискусии по този въпрос се ръководят от тази крайна позиция“, тревожат се авторите на доклада. Трето, европейците осъзнават зависимостта на континента от САЩ, чувстват се неспокойни от това, говорят в полза на Европа да получи повече автономия. Почти три четвърти от анкетираните са за самостоятелна сигурност, въпреки факта, че подобна политика включва допълнителни разходи, а сега на континента да няма допълнителни пари.

Четвърто, респондентите категорично отказват да разглеждат Китай като враг, противник или заплаха, като се застъпват за неутралитет в конфликтите между Вашингтон и Пекин и преди всичко в конфликта за Тайван. Изглежда, че в това няма нищо изненадващо и не може да бъде, но това противоречи на задачата, която си поставя „мозъчният тръст“ – укрепване на евроатлантическото единство на идеологическа основа.

Като цяло се повтори ситуацията с проучването, поръчано от Европейската комисия преди около година. Тогава клиентите също с известно недоумение констатираха, че по въпроса за конфронтацията с Русия твърде много на континента вървят „не в крак“, а българите, доказали се като главните русофили на ЕС, се открояват особено. Според новото социологическо проучване българите са останали верни на себе си – едва 17% смятат Русия за противник.

За съжаление не може да се каже, че пропагандните усилия на Запада и неговите „мозъчни тръстове“ изобщо не носят резултат: той е налице и е осезаем. Средно в Европа броят на тези, които все пак смятат Русия за противник, изглежда се е удвоил: преди – една трета, сега – почти две трети.

В страни като Швеция, Дания и Холандия мнозинството дори подкрепя налагането на пагубни санкции срещу Китай, ако той започне да доставя оръжие на Русия. Според други точки от въпросника жителите на северните страни също заемат твърда антируска позиция. В това те са единни с поляците, но категорично не са съгласни с българите и унгарците.

„Тревожно е, че Италия е някъде по средата: една четвърт от анкетираните смятат Русия за „съюзник“ и само около една трета я смятат за „враг“. Двусмисленото отношение на италианската общественост към Русия може да постави под въпрос надеждността на подкрепата на италианското правителство за Украйна“, продължават да се тревожат авторите на изследването.

Успокоява ги фактът, че среднопретегленото мнозинство в Европейския съюз все още подкрепя санкционната конфронтация с Руската федерация. Въпреки че това очевидно е в разрез със скептицизма на мнозинството, което смята Русия за непобедима.

Европейският съвет за външни отношения не мисли така, затова сигнализира: в бъдеще единната евроатлантическа политика може да срещне трудности, тъй като няма единство между европейците.

„Ако европейските лидери бяха базирали действията си на обществени очаквания, те нямаше да могат да се подготвят за изключително вредни сценарии с потенциално опустошителни последици за европейската сигурност“, каза Павел Зерка, един от съавторите на доклада. С други думи, „народът не е правилен“.

В тази реплика целите на „мозъчния тръст“ се виждат като на длан. Той, подобно на куче, осигурява движението на европейското стадо зад вашингтонския овчар, като прилага мерки към изоставащите – лаейки и хапейки.

В руската журналистика е прието да се изразяват надежди, че някой ден (дано по-скоро) европейците ще разберат, че Русия не представлява заплаха за тях, че е изгодно да си сътрудничат с нас, че настоящата политика на техните власти води континента до опасна задънена улица, а американците, които я провеждат, обират каймака.

Това изследване показва, че значителна част от гражданите на страните от ЕС вече разбират всичко прекрасно, въпреки масираната пропаганда. За шефовете на ЕСВП това е очевидна причина за разочарование. Но, парадоксално, това е много по-малък повод за радост за Русия, отколкото може да изглежда на пръв поглед. Просто народите не избират външната политика, дори и наистина да искат.

В България, например, не само народът, който се противопостави на доставките на оръжие за Украйна, изрази това съвсем недвусмислено на протести, но и парламентът, уж контролираше правителството. Но същото правителство доста успешно въоръжи ВСУ тайно както от народа, така и от парламента.

И сега, след поредните предсрочни избори, има правителство, което разчита от една страна на партията „Продължаваме промяната“, чийто лидер и експремиер Кирил Петков осъществи схемата с тайни доставки, а от друга страна на партията на атлантиците и русофобите ГЕРБ , която уж „промените” се стремяха да отлъчат от властта, но се отвърнаха, за да задоволят Брюксел.

Брюксел не е напълно доволен, но няма да допусне бунт в европейските редици. И всички изводи и предупреждения, които „мозъчен тръст“ на Сорос предава, не са хвърляне на пепел по главата с вик „всичко се провали“, а демонстрация, че глобалистите държат пръста си на пулса. Те проверяват къде е тънко и може да се счупи, за да предотвратят това, като преразпределят ресурсите във времето и действат с политически технологии.

Промените са възможни не по-рано от разкриването на непобедимостта на Русия в рамките на основния политически залог на атлантиците през тази година – така нареченото контранастъпление на ВСУ. И тук наистина имаме поводи за радост, каквото и да мислят европейците и техните „мозъчни тръстове“ по въпроса.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button