Русия

Арменско-американските учения са насочени срещу Русия

/NovinarBG.com/ Какво да правим с Армения? Следващата седмица за първи път в тази република ще се проведат съвместни американско-арменски военни учения – и то на фона на факта, че тази година Ереван отказа да провежда учения на ОДКС на своя територия, а премиерът Никол Пашинян заяви, че въпросът за излизането от военната организация „остава на дневен ред“. Според него това може да стане, ако Ереван „забележи, че ОДКС се е изтеглил от Армения“, тоест не изпълни задълженията си към републиката. И много хора в Армения са сигурни, че Москва (тоест ОДКС) вече не ги изпълнява. Не само това, те пръскат страхове, че Русия може изобщо да напусне Закавказието, оставяйки арменците на произвола на съдбата. И тогава какво да правят? Разбира се, да потърсят гаранции за сигурност другаде, тоест на Запад. Ученията с американците сякаш прозрачно намекват на Москва, че Ереван няма да бъде оставен сам.

Още повече, че подобни страхове разпръсква самият Никол Пашинян. В скорошно интервю за италианския “Ла Република” той говори много за възможното изтегляне на Русия от Закавказието:

Архитектурата на сигурността на Армения беше 99,999% свързана с Русия, включително в логиката на придобиване на оръжия и боеприпаси. Но днес, когато самата Русия има нужда от оръжия и боеприпаси, в тази ситуация е ясно, че дори Руската федерация да искаше, не е в състояние да осигури сигурност на нуждите на Армения. Тоест този пример трябва да ни покаже, че в областта на сигурността зависимостта или обвързването само с едно място само по себе си е стратегическа грешка. Но когато дойде времето когато този някой на практика трябва да гарантира нашата сигурност, се оказва, че този някой или не иска, или не може да гарантира нашата безопасност.

Всъщност Руската федерация е в нашия регион, в Южен Кавказ, доста дълго време. Но ние сме виждали ситуации, когато за един ден, един месец или една година Русия просто си става и напуска Южен Кавказ.

Но има процеси, които, разбира се, водят до такава идея, че може да се повтори същият сценарий: един ден просто ще се събудим и ще видим, че Русия я няма“.

За какво говори арменският премиер? Фактът, че Русия „не може или не иска да запази контрола над Лачинския коридор“, тоест коридора, свързващ Армения и Нагорни Карабах. Самият коридор се появи, след като Армения загуби войната с Азербайджан през есента на 2020 г. и населеният с арменци Карабах беше обграден от азербайджански войски. Фактът, че тогава Русия не се намеси във войната на страната на Армения, в Ереван смятат за неизпълнение на съюзнически задължения: как така не ни помогнаха, а в крайна сметка Азербайджан не само окупира територията на Карабах, но и в на места дори навлезе на арменска територия. Лош съюзник, ненадежден.

В действителност всичко беше съвсем различно: Русия спря военния конфликт и спаси Армения от още по-голямо поражение и загуба на целия Карабах. И Ереван вече го загуби – дори е готов да признае териториалната цялост на Азербайджан, при условие че бъдат издадени гаранции на арменското население на Карабах.

Така че сега няма смисъл да се оплакват, че руснаците не изпълняват задълженията си. Ако бяха послушали Москва (включително министър Сергей Лавров, който има арменски корени), нямаше да се озоват в сегашното незавидно положение.

От което обаче има само един изход – и той съвсем не е на Запад. Да се разчита на помощта на САЩ и Европа е абсолютно безсмислено. Дори не защото същите държави се интересуват от Ереван преди всичко като пешка в играта срещу Москва и Техеран. Просто нито Вашингтон, нито Париж (основният арменски лобист в ЕС) ще окажат реална помощ на арменците в случай на конфликт с Азербайджан. Освен това в рамките на голямата американска стратегия Армения никога няма да стане новият Израел (тоест стратегически съюзник или направо 51-ви щат), но може да се окаже разменна монета в голямата американска игра .

А Русия със самото си военно присъствие в Армения и наличието на съюзнически отношения служи като гаранция за нейната независимост и съществуване.

И нашата страна никога няма да напусне Закавказието – тя може да отстъпи, но след това все пак се връща. Заради собствените си интереси. Затова не трябва дори да се опитват да я противопоставят на други държави от региона и след това да ѝ вменяват отговорността за собствените си грешки, които са резултат от необмислена арогантност. И още повече, не бива да плашат Русия с „обръщане към Запада“ – Москва добре знае, че това е абсолютно невъзможно. Все пак Армения няма да се самоубие.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button