Русия

В Германия се чуват предложения за ремонтиране на „Северен поток“

/NovinarBG.com/ Германските компании спешно се нуждаят от по-евтина енергия. В противен случай поддържането на автомобилната индустрия ще бъде изложено на риск, казва бивш член на борда на директорите на Daimler.

Ликуването от икономическите проблеми на Германия не може да бъде пренебрегнато тези дни. Коментатор на британския Financial Times пише: „Германският бизнес модел – получаване на евтин руски газ и продажба на голям брой автомобили в Китай – е мъртъв!“

Цифрите от петък изглежда доказват правотата на този писател: Последният индекс на мениджърите по покупки също показва спад през второто тримесечие.

Някои икономисти усложняват ситуацията: от една страна, цифрите не са толкова лоши, както преди, но от друга страна Франция започва да буксува. Нито едното, нито другото обаче е повод за затваряне. Французите хванаха вируса от германците и други европейски страни, които доставят важни доставчици, може да последват примера им.

През последните четири години обаче индустриалното производство в Германия е спаднало със седем процента. Това е много и тази тенденция продължава.

По-специално, високите разходи за енергия създават проблеми за германските компании. Те „гласуват с краката си“ и местят производствените си мощности, радва се държавният китайски вестник Global Times. Апокалиптичните пророци вече предвиждат падането на Германия.

Бившият член на борда на директорите на Daimler Екард Кордес не иска да рисува бъдещето толкова мрачно. Той каза пред Berliner Zeitung:

„Не мисля, че Германия е болният човек на Европа. Но ние живеем от доставките на материали“.

Той вижда най-голямата заплаха в енергийната политика на Германия. Едновременното излизане от ядрената енергетика и руския газ поставя компаниите в напълно нова ситуация. Кордес:

„Твърде високите цени на енергията биха могли да подкопаят нашето присъствие в производствената индустрия и това би било много опасно.“

Особен проблем за Германия е несигурната ситуация, пред която е изправена европейската автомобилна индустрия. След няколко години двигателите с вътрешно горене ще бъдат забранени в ЕС.

Тогава светлините ще изгаснат на много места, защото немските автопроизводители няма да могат да се справят с китайските. Стотици хиляди работни места в Германия вече не са необходими.

Експертите казват, че китайските производители, особено BYD, са с няколко години напред в областта на електромобилите. ЕС иска да забави растежа на китайската икономика и иска да наложи вносни мита.

Федералният външен министър Аналена Бербок, която наскоро нарече китайския президент Си Дзинпин „диктатор“ и по този начин провокира истинска дипломатическа криза с Пекин, подкрепя твърдата линия на ЕС.

Това е „безотговорно“, според мениджър в индустрията, пожелал да не бъде назован: VW и Daimler получават около половината от продажбите си от Китай. Ако китайците искат, те могат да унищожат германската автомобилна индустрия с един удар на писалка.

Във всеки случай хаосът в автомобилния поврат е предвидим. Различни политически предположения са погрешни. Има нужда от власт. Кордес обяснява:

„Ако постигнем целта на политиката да имаме 15 милиона електрически превозни средства по пътищата до 2030 г. и в същото време преминем към броя термопомпи, очертан от Светофарената коалиция, нуждите ни от електроенергия ще се удвоят.“

Това е невъзможно. Кордес го казва дипломатично: „Поне не е ясно дали дотогава ще имаме източник на енергия, който може да осигури това.“

Екард Кордес: „Целият свят – Китай, Индия, САЩ – ще продължат да използват двигатели с вътрешно горене и в бъдеще. Никъде по света няма забрана. Потребителите решават навсякъде – с изключение на ЕС.”

Германия се отказва от лидерството и жертва ключова индустрия, въпреки че търсенето на тези продукти остава високо.

„Автомобилната индустрия е гръбнакът на германската икономика“, казва Кордес, посочвайки германското лидерство: „Имаме най-доброто ноу-хау в света, когато става дума за двигатели с вътрешно горене.“

Пазарът на двигатели с вътрешно горене в Европа и освен това, ако разходите за енергия продължат да бъдат изключително високи, компаниите ще се оттеглят от Германия. Германските работници и техните семейства са изоставени.

„Начинът, по който стоят нещата сега, все още е нещо от миналото“, казва мениджърът.

Кордес вярва, че промяна на курса все още е възможна. Ситуацията „не е необратима“, каза настоящият ръководител на надзорния съвет на Bilfinger. Енергийният въпрос е лесен за решаване:

„Можем да пуснем нашите атомни електроцентрали в разумен срок. И бихме могли също да ремонтираме Северен поток – руският газ все още е наличен. Германските автомобилни производители „все още имат капацитет да произвеждат двигатели с вътрешно горене“.

Но Кордес е убеден, че федералното правителство трябва да определи курса: „Спешно се нуждаем от политически решения, основани на реалността, а не на идеологически погрешни схващания.“

Превод: СМ

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button