Русия

Как да се разпредели наследството на ЧВК “Вагнер”

/NovinarBG.com/ САЩ искат пълното разпускане на ЧВК “Вагнер”. Това заявиха от Държавния департамент. Но Русия и дори Беларус имат свои планове в това отношение. Владимир Путин описа три варианта за по-нататъшната дейност на „вагнеровците“, а Александър Лукашенко – само два. Каква е същността на тези варианти и как събитията от 23-24 юни ще се отразят на позициите на Москва в Африка – основната област на приложение на усилията на ЧВК?

Вашингтон би искал да види как “Вагнер” спира да съществува. Това съобщи ръководителят на пресслужбата на Държавния департамент Матю Милър. Според него САЩ възнамеряват да поискат екстрадирането на Евгений Пригожин, ако той се намира на територията на държава, с която има споразумение за екстрадиция.

Но стремежите и надеждите на Вашингтон, очевидно, не е съдено да се сбъднат. Докато системата за командване и контрол на “Вагнер” направи опита за метеж възможен, не изглежда Русия и Беларус да са готови да се откажат толкова лесно от толкова ефективна единица. Не говорим за ликвидиране на ЧВК, а за преосмисляне и възраждане на групировката под нова форма.

И така, Александър Лукашенко, приемайки доклада на министъра на отбраната на Беларус Виктор Хренин, отбеляза, че бойците на “Вагнер” не трябва да се страхуват. Според държавния глава техният опит може да бъде полезен за армията на страната. Той подчерта, че подхожда прагматично към този въпрос. Според него войниците на ЧВК могат да обучават местни бойци „и на тактика, и как да атакуват, и как да се защитават“.

„Владимир Путин ми каза за последен път: не може без контрабатареен бой. Дронове. Минали са през тях. Те ще ви разкажат за оръжието: кое работи добре и кое не. И тактика, и оръжия, и как да атакуваме, как да се защитаваме. Безценно е. Това трябва да вземем от вагнеровците“, каза Лукашенко.

Освен това ЧВК имат доста голямо „наследство“ в Африка. Днес частна компания присъства в много държави на континента, включително Мали, Централноафриканската република и редица други страни. „Вагнеровците“ играят специална роля, когато интересите на местните власти противоречат на бившите метрополии или възникнат конфликти от различен характер – ЧВК просто предпазват държавите от разпадане и гарантират сигурността на цивилното население.

В частност руският външен министър Сергей Лавров заяви, че работата на инструкторите от ЧВК в Централноафриканската република ще продължи. Според ръководителя на дипломатическото ведомство, французите по едно време зарязаха Мали и ЦАР на милостта на терористите, докато “Вагнер” успя да осигури тяхната сигурност .

В тази връзка Лавров подчерта, че не трябва да се внасят конюнктурни моменти в стратегическите отношения на Русия с африканските партньори. Според него „няма паника на място“, не се забелязват промени в отношенията на Москва със страните от континента.

В Централноафриканската република, между другото, реакцията на бунта беше спокойна . Властите на републиката заявиха, че ако вагнеровците напуснат страната, ще приемат всяка друга група за сигурност от Русия. „Ако Москва реши да изтегли ЧВК “Вагнер” и ни изпрати “Бетовен” или “Моцарт”, а не “Вагнер”, пак ще ги приемем“, каза съветникът на президента на ЦАР Фидел Гуанджика пред “Файненшъл Таймс”.

Въпреки това в момента ръководството на Русия и Беларус е изправено пред необичайна задача: от една страна, е необходимо да се запази и увеличи безценният опит на пехотинците и щурмоваците на ЧВК. От друга страна, важно е да не се нарушават връзките и схемите на работа на тази структура в Африка и Близкия изток.

Важно е да се вземат предвид и позициите на ръководството на Русия и Беларус относно бъдещата съдба на „вагнеровците“. Както каза Владимир Путин, бойците на ЧВК имат три ицбора. Първият е да се сключат договори с Министерството на отбраната или други правоохранителни органи. Вторияг е да се върнат у дома при любимите хора. Третият е да отидат в Беларус. „Изборът е ваш, но съм сигурен, че ще бъде изборът на руските войници“, каза президентът.

Лукашенко на свой ред описа позицията на Минск по следния начин: „Да, наистина, днес Пригожин е в Беларус. Както обещах, ако искате да смените ъгъла с нас за известно време и така нататък, ние ще ви помогнем. Естествено, за ваша сметка. Но както казва Хренин: „Не бих наранил такова звено в армията.“ Съгласен съм“, каза белоруският лидер.

Западните медии дори предполагат, че ЧВК няма да останат в Беларус и може да се насочат към различни африкански страни. Вариантите включват Мали, Либия и Централноафриканската република. В зоната на интерес на ЧВК са и други страни от Централна Африка и Сахел.

Помош на Минск

„Мисля, че ЧВК „Вагнер“ във формата, в която съществуваше преди 24 юни, няма да може да пусне корени в Беларус. Първо, нашето законодателство не предвижда наличието на такива формирования в страната. Всъщност, от гледна точка на действащите норми, представители на това подразделение са членове на незаконна военна организация“, коментира белоруският военен експерт Александър Алесин.

„Второ, системата на власт, която се е развила в Беларус, както и характерът на управлението на Александър Лукашенко, идеологически се разминават с характера на ЧВК. Все пак за нас е важно да запазим централното подчинение на войските и единната командна структура. Все пак Минск ще се опита да използва потенциала, който има “Вагнер“, подчертава събеседникът.

„На първо място, смятам, че въоръжените сили на Беларус ще могат да привлекат частно бойци на ЧВК като инструктори. Имат колосален боен опит в десетки конфликти по света. Разбира се, техните умения могат да бъдат полезни при обучението на нови войници за нашата държава“, отбелязва експертът.

“Освен това „Вагнер“ може да се използва по предназначение, а именно за изпълнение на определени задачи извън Беларус. По-специално искал да обърна внимание на Африка. Постепенно увеличаваме присъствието си на този континент. Да си припомним посещението на Лукашенко в Зимбабве: тогава президентът открито заяви, че страната ще стане център за постепенното разширяване на влиянието на Минск в тази част на света“, смята Алесин.

„В момента обсъждаме с различни страни на континента планове за създаване на предприятия в областта на селското стопанство или машиностроенето. Разбира се, ситуацията в Африка е бурна. Мисля, че “Вагнер” може да отговори на нуждите за сигурност на нашите служители на континента“, подчертава източникът.

„В тази връзка бих искал да отбележа, че Минск няма да претендира за постиженията, които ЧВК постигна до 2023 г. в интерес на Русия. Все пак ние сме съюзни държави. Позицията на Москва със сигурност ще бъде взета предвид и развитието на африканския континент до голяма степен ще се извършва съвместно“, отбелязва Алесин.

„Руска Африка“

„В момента няма смисъл да се тревожим за руските позиции в Африка. Първо, Владимир Путин многократно е говорил за важността на отделянето на обикновените войници на ЧВК „Вагнер“ от някои представители на нейното ръководство, които са участвали в задкулисни интриги. Бойците, служили в ЦАР, не са в опасност“, каза Александър Артамонов, военен експерт, доктор на социалните науки от Католическия университет на Франция.

„Тези момчета се утвърдиха като отлични бойци, които вярно служат на интересите на своето отечество. Би било глупаво да се предприемат каквито и да е действия срещу тях. Мисля, че ще продължат престоя си в Африка. Може би името на тяхната организация ще се промени или правителството ще предложи нови форми на сътрудничество с тях“, подчертава събеседникът.

„Второ, ЧВК “Вагнер” беше важен инструмент в рамките на взаимодействието с континента в областта на сигурността, но в никакъв случай не беше единственият. Например, сега активно се обсъжда изграждането на руска военна база в Судан. Съмнявам се, че представители на частна организация биха направили това“, смята експертът.

„Не трябва да забравяме факта, че ЧВК „Вагнер“ доскоро не обучаваше повечето от своите бойци. Компанията наемаше съществуващи войници, които са преминали години обучение в други структури, например в Министерството на отбраната, твърди Артамонов. “В тази връзка преформатирането на ЧВК няма да създаде особени проблеми по отношение на кадровата политика”, допълва той.

„Трето, нашето сътрудничество с Африка не се ограничава само до сигурността. Скоро ще се проведе срещата на високо равнище Русия-Африка, където лидерите на страните със сигурност ще обсъдят енергийни и икономически въпроси. Континентът се нуждае от геоложки проучвания, развитие на добива на уран и други технологии. Ние можем и сме готови да му помогнем в това“, отбелязва събеседникът.

Освен това Франция в момента се оттегля от региона. Отваря се прозорец на възможност, който би било престъпление да не се използва. Освен това Китай постепенно навлиза там и тук също ще можем да работим по сериозни съвместни проекти. Като цяло руска Африка има обещаващо и изненадващо интересно бъдеще“, обобщава Артамонов.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button