Русия

„Тежестта и влиянието растат.“ Как Москва и партньорите водят света към многополюсност

/NovinarBG.com/ Тази година Русия председателства БРИКС. Има много работа за вършене: от 1 януари организацията се разшири значително и е необходимо да се създадат съответните комуникационни механизми. И да се ангажират с формирането на нова система на международни отношения.

От пет до десет

БРИКС е създадена през 2006 г. от Бразилия, Русия, Индия и Китай (тогава БРИК). Четири години по-късно Южна Африка се присъединява.

Тази организация първоначално беше позиционирана като предимно икономическа. Основните принципи са ненамеса, взаимно зачитане на интересите, равнопоставеност. Нищо общо с ЕС или НАТО.

Прагматизмът на БРИКС и липсата на разделение на „лидери“ и „последователи“ бяха оценени по целия свят. Имаше опашка от желаещи да се присъединят към сдружението. Миналия август на среща на високо равнище в Йоханесбург решиха да приемат Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. Аржентина също щеше . Новоизбраният президент Хавиер Милей обаче промени решението си.

Този демарш беше приветстван на Запад. Москва реагира сдържано. „Що се отнася до изграждането на отношения с Аржентина, ние също сме заинтересовани от това“, отбеляза прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков в средата на декември. „Надяваме се, че Аржентина ще продължи да участва в БРИКС на нивото, което смята за подходящо, и ние приветстваме това. И, разбира се, ще приветстваме изграждането на добри отношения с новото ръководство в Буенос Айрес”, допълни той.

Не само Аржентина

Дори на лятната среща на високо равнище Сирил Рамафоса, президент на Южна Африка, която председателства БРИКС през 2023 г., каза, че разширяването ще продължи. Почти двадесет страни са подали заявления. Включително дългогодишни съюзници и партньори на Русия – Беларус, Венецуела. Турция също е изразила интерес.

„Поне още двадесет и пет страни изразяват желание или поне желаят да си сътрудничат с тази организация“, отбеляза секретарят на руския Съвет за сигурност Николай Патрушев през ноември. Между другото, на същата среща в Йоханесбург присъстваха ръководители на повече от 60 държави. В сила е и форматът “БРИКС-Плюс”.

Разбира се, САЩ не са доволни от това. Въпреки че, както многократно подчертават руски политици и експерти, в БРИКС няма антиамериканизъм. Тази организация „не се противопоставя на никого“, каза по-специално Владимир Путин. „Но също така е очевидно, че този обективен процес на създаване на нов световен ред все още има непримирими противници, които се опитват да забавят този процес“.

Говорейки на извънредната среща на върха на Г-20 в края на ноември, руският лидер каза още, че за разрешаване на световните кризи Москва е готова да си сътрудничи в рамките както на Г-20, така и на „други международни институции, включително асоциацията БРИКС, тежестта и чието влияние, разбира се, нараства.“

А сред новите участници са Саудитска Арабия, която САЩ са свикнали да смятат за лоялен съюзник, и Иран, враг на Вашингтон. Това е проява на многополюсност, за която много се говори в БРИКС. И опитите да се забави процесът, за които спомена Путин, явно се провалят.

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

Разширено сътрудничество

Очаква се тази година срещата – вече в разширен формат – да се проведе в Казан. Датата все още е неизвестна.

„Казан е бил домакин на редица големи международни събития, спортни и политически“, обясни Владимир Путин на декемврийска пресконференция и пряка линия. „Той естествено се превръща в притегателен център. Татарстан е многонационална, многоконфесионална република. Отношения между вероизповеданията са изградени както трябва. Принципно добър пример за цялата страна”, допълни държавният глава.

Приоритетите на руското председателство вече са определени. В Южна Африка се проведе среща на шерпите от страните от БРИКС, Русия беше представена от делегация, водена от заместник-министъра на външните работи Сергей Рябков. „По време на руското „дежурство“ ще се обърне внимание на органичната интеграция на новите членове на БРИКС в архитектурата на многостранното сътрудничество. Предвижда се също така да се доизпипват модалностите на новата категория „държави партньори“ на асоциацията“, се казва в съобщението. подчертават от външнополитическото ведомство.

Други задачи включват задълбочаване на работата в традиционните области на БРИКС, включително координация на ключови международни платформи и борбата срещу тероризма и прането на пари. Едно от предизвикателствата, породени от агресивната политика на Запада, е връщането на активи, придобити по престъпен път. „Особен акцент ще бъде поставен върху повишаването на ролята на държавите от БРИКС в международната валутна и финансова система, развитието на междубанковото сътрудничество с акцент върху увеличаването на разплащанията в национални валути“, отбелязват от МВнР. Путин многократно е посочвал, че отдалечаването от долара в международната търговия продължава.

Разбира се, Москва ще обърне внимание и на развитието на културните и хуманитарните връзки. Пробните балони вече бяха пуснати: към края на 2023 г. в руската столица успешно се проведе срещата на върха на формата “Моден БРИКС-Плюс” под егидата на Седмицата на модата в Москва. Продължава практиката на „кръстосани години“ и студентски обмен, което демонстрира силата на БРИКС на всички нива.

Превод: В. Сергеев

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button