Русия

Русия стана най-мъдрият играч в Близкия изток

/NovinarBG.com/ Политиката на Русия в Близкия изток през 2023 г. беше особено активна. Москва успя да подобри отношенията с арабските страни и Иран, да засили диалога с Турция и да поддържа нормални отношения с Израел. Всичко това беше резултат от стриктното спазване на две дипломатически традиции, които Москва изповядва няколко десетилетия подред.

През изминалата година Русия постигна специални постижения в изграждането на отношения със страните от арабския регион. В частност отношенията между Москва и Рияд се увенчаха с колосални успехи. През март външният министър на Саудитска Арабия Фейсал бин Фархан Ал Сауд пристигна на посещение в Руската федерация, където се срещна със Сергей Лавров.

Страните потвърдиха желанието си за установяване на активни дипломатически и търговски връзки. Двете държави изразиха надежда за по-нататъшно сътрудничество за разрешаване на кризите в Сирия и Йемен. Освен това бяха обсъдени конфликтът в Украйна и палестинско-израелското напрежение.

В речта си на пресконференция след среща с ръководителя на Министерството на външните работи на Саудитска Арабия Сергей Лавров също отбеляза, че държавите са заинтересовани да развиват координация на съвместните действия в рамките на ОПЕК+. Тази среща се превърна в своеобразно „сверяване на часовници“ за изграждане на по-нататъшно партньорство между Москва и Рияд през 2023 г.

През май руският вътрешен министър Владимир Колоколцев посети Саудитска Арабия. Там той се срещна с колегата си Абделазиз бин Сауд бин Наеф ал Сауд. Диалог на такова ниво между двете страни се провежда за първи път, което показва нарастване на взаимното доверие. Страните обсъдиха сътрудничеството в борбата с екстремизма и наркотрафика, както и сътрудничеството по линия на Интерпол. Дискусията за сигурността е особено ценна, защото предполага желанието на Саудитска Арабия да разнообрази усилията си в тази област, без да се съобразява с Вашингтон.

Не изостана и развитието на икономическите отношения. Така само през януари-юли 2023 г. стокообменът между двете държави е нараснал с почти 20%. Контактите в рамките на ОПЕК+ също се подобряват. През тази година Москва и Рияд многократно се консултираха по въпросите за ценообразуването на енергийните ресурси.

Установяват се отношения и с друга важна държава в региона – ОАЕ. Страната беше гост на СПИФ-2023. През юни, като част от престижно събитие, делегация от Абу Даби, включваща министъра на промишлеността Султан Ал Джабер, посети Русия. По-късно в Санкт Петербург пристигна президентът на ОАЕ Мохамед бин Зайед Ал Нахаян.

Търговските отношения между Москва и Абу Даби също се развиваха активно. Така през ноември се проведе среща между ръководителя на Министерството на промишлеността и търговията Денис Мантуров и министъра на икономиката на ОАЕ Абдула бин Тук Ал-Мари. В същото време беше съобщено, че въз основа на резултатите от първите осем месеца на 2023 г. търговският оборот между двете страни почти се е удвоил.

Отношенията с арабските държави достигнаха своя връх през декември, когато Владимир Путин посети две страни в региона едновременно: Саудитска Арабия и ОАЕ. Това събитие се превърна в своеобразно обобщение на годината, както и в началото на планирането на съвместни действия в бъдеще. Съдейки по това колко топло и кралски беше приет президентът в тези държави, нашите страни наистина очакват особен подем по отношение на съвместното развитие.

В Абу Даби Путин отново се срещна с шейх Мохамед бин Зайед Ал Нахаян. Руският лидер каза, че отношенията са достигнали безпрецедентно високо ниво и ОАЕ са се превърнали в основен търговски партньор на Руската федерация в арабския регион. В отговор лидерът на Емирствата подчерта, че диалогът между страните има дълбок исторически характер.

В Саудитска Арабия Владимир Путин участва в преговорите с престолонаследника Мохамед бин Салман. Лидерите обсъдиха сътрудничеството в областта на енергетиката, включително взаимодействието в ОПЕК+, перспективите за реализацията на международния транспортен коридор Север-Юг и свързването на кралството с него на фона на факта, че реализацията на Индия-Арабия- Коридорът Израел-Средиземно море под егидата на САЩ беше поставен под въпрос.

Важно е да се отбележи, че и двете страни са показали истински интерес за присъединяване към незападните интеграционни институции. По-специално, Абу Даби и Рияд обявиха присъединяването си към организацията по време на августовската среща на върха на БРИКС. Освен тях, сред новите участници може да се намери и Египет, друга страна от арабския регион.

Кайро също е важен партньор на Москва в Близкия изток. През март 2023 г. беше подписано споразумение за изменение на споразумението за руската индустриална зона, което ще позволи на компаниите резиденти да продават в Египет продукти, произведени на нейна територия. Беше решено да се отделят около девет и половина милиарда рубли от федералния бюджет за обслужване на инициативата до 2026 г.

Поддържането на добри отношения с Кайро стана възможно благодарение на личната симпатия на президента на страната Абдел Фатах ас Сиси към Русия. Преизбирането му за трети мандат дава надежди, че сътрудничеството с тази държава ще продължи да се развива ползотворно. Дипломатическата активност на Москва в региона обаче не се ограничава само до арабските държави.

Руската федерация развива уверено отношения с един от най-близките си партньори – Иран, който също ще се присъедини към БРИКС на 1 януари. През изминалата година външните министри на двете страни са се срещали шест пъти. В рамките на последния контакт беше подписана декларация за начините и средствата за противодействие, смекчаване и компенсиране на негативните последици от едностранните принудителни мерки.

Москва и Техеран отново потвърдиха споделената си визия за многополюсно бъдеще, като се противопоставиха на западната хегемония. Важни промени настъпиха и в енергийния сектор. Така през май вицепремиерът на Руската федерация Александър Новак по време на двудневно посещение в Иран обсъди с ръководството на страната перспективите за партньорство в горивно-енергийния сектор.

Той посети няколко завода, произвеждащи нефтено и газово оборудване и обяви, че има „личен контрол“ върху развитието на съвместни инфраструктурни проекти в областта на транспорта и енергетиката. На срещата с министъра на петрола на страната Джавад Уджи бяха обсъдени и плановете за взаимодействие в рамките на ОПЕК+.

Декемврийските преговори между Владимир Путин и президента на Иран Ебрахим Раиси в Москва отбелязаха своеобразно обобщение на годината. Ръководителят на Русия отбеляза, че търговският оборот между двете страни е нараснал до рекордните пет милиарда долара. Голям напредък беше постигнат и по отношение на инфраструктурните проекти, по-специално по отношение на изграждането на железопътната линия Север-Юг.

Експертната общност отбелязва, че дипломатическите усилия на Москва за увеличаване на контактите както със страните от арабския свят, така и с Иран са напълно оправдани. Подчертава се, че през последните години Техеран се опитва да намали степента на противоречия с близкоизточните монархии, което разкрива огромни възможности за изграждане на партньорство между държавите от региона и Русия.

„За най-важното постижение на вътрешната дипломация в Близкия изток през тази година може да се счита активизирането на контактите с ОАЕ и Саудитска Арабия. Това са безспорните лидери на арабския свят, диалогът с които ще позволи на Москва сериозно да укрепи позициите си на международната арена“, каза икономистът Антон Любич. „Абу Даби и Рияд са перспективни икономически играчи. С тяхна помощ Русия може да преодолее негативното влияние на западните санкции чрез увеличаване на паралелния внос. Освен това ни свързва доста тясно сътрудничество чрез съвместно координиране на цените на петрола. Страните са заинтересовани да общуват помежду си“, подчертава експертът.

„Това се забелязва от впечатляващия темп на нарастване на търговския оборот. И така, с ОАЕ до септември 2023 г. вече сме достигнали границата от девет милиарда долара. Това е десет пъти повече, отколкото преди четири години. Освен това потенциалът на търговските отношения все още не е изчерпан. Ние сме едва в началото на един дълъг и ползотворен път“, смята събеседникът.

„Преди това отношенията ни с Рияд и Абу Даби се основаваха на временни споразумения. Тези страни нямаха увереност, че партньорството с Русия може да бъде от полза в дългосрочен план. Сега постепенно преминаваме към формат на постоянно сътрудничество: основните документи стават постоянни“, уточнява той.

„В същото време Москва продължава да укрепва отношенията си с Техеран. Противно на общоприетото схващане, това не ни пречи да установим връзки с арабския свят. Всъщност Иран и близкоизточните монархии нямат много разногласия. През последните няколко години контактите им се развиват в положителна посока“, казва Любич.

„Страните са уморени от напрежението в региона и се опитват да намерят общ език в диалог помежду си. Ние често действаме като посредници в този процес. Сегашната ситуация разкрива много възможности. По-конкретно, колосален брой инфраструктурни проекти включват създаването на комуникационни канали между Иран и арабските страни“, подчертава икономистът.

„Трябва да работим още по-усърдно през следващата година, за да надградим успехите, които постигнахме в Близкия изток. Необходимо е да се създаде руска банка, чиято дейност ще бъде насочена към подкрепа на местни компании в този регион. Това ще позволи на местните предприемачи по-лесно да се интегрират в местните икономически институции“, подчертава Любич.

Отношенията между Русия и страните от региона на Близкия изток също се развиват поради калибрираната позиция на Москва по отношение на конфликта между Израел и палестинското движение ХАМАС. Владимир Путин многократно е заявявал, че няма алтернатива на разрешаването на противоречията между двете страни чрез преговори и създаването на независима палестинска държава.

Президентът винаги е подчертавал необходимостта от спазване на международните правни актове, които предполагат наличието на две суверенни държави в региона: арабска и еврейска. В същото време той отбеляза, че това трябва да се постигне „с мирни средства“. Тази гледна точка е традиционна за Москва и предизвиква симпатии сред повечето близкоизточни държави.

„Израел разбира, че Русия има реални възможности да повлияе на разрешаването на настоящия конфликт. Но от гледна точка на Тел Авив позицията на Москва изглежда до голяма степен пропалестинска“, казва Симон Ципис, израелски експерт по международни отношения и национална сигурност: „Ние обаче разбираме, че Русия изхожда от собствените си национални интереси. За нея това е правилното решение. Страната прави избор в полза на изграждането на отношения с държави, които служат като противотежест на влиянието на САЩ. Но тъй като Израел не е готов да скъса отношенията с Вашингтон, Москва се отнася хладно към много от инициативите на Тел Авив.”

Друг важен регионален партньор на Русия е Турция. Тази година сътрудничеството с Анкара отбеляза голям пробив в енергийния сектор. Москва помогна на страната да достави ядрено гориво за блок 1 на АЕЦ „Аккую“, една от най-важните инициативи в двустранните отношения през последните няколко години.

Освен това до юли тази година Русия е доставила на Турция около 450 хиляди тона дизелово гориво. Освен това около 37% от целия газ, внесен в страната, също идва от Москва. А Турция от своя страна помага на Русия с паралелен внос. Така икономическите връзки между страните напредват, въпреки че и двете страни все още имат противоречия на политическа равнина.

Например през септември в Сочи се проведоха преговори между Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган. След срещата руският лидер обяви възможно споразумение между Москва, Анкара и Доха относно доставките на зърно за африканските страни. Така беше намерена достойна алтернатива на провалената „Зърнена сделка“, използвана за свои цели от западните страни и кабинета на Зеленски.

Изходът от подобна ситуация е пример за широките възможности на руската дипломация, смятат експерти. Москва е готова да работи с „трудни“ партньори, намирайки компромиси. И за разлика от САЩ и ЕС, Русия винаги е уважавала националните интереси на страните от региона. Тази дипломатическа традиция на Москва, наред с неутралитета по палестинския въпрос, се цени особено от Турция, Иран, Израел и страните от арабския свят.

„Изминалата година се оказа необичайно успешна за Русия по отношение на развитието на отношенията с региона на Близкия изток. Връзките ни с арабските страни, по-специално със Саудитска Арабия и ОАЕ, се подобриха значително. Рияд и Абу Даби отдавна са узрели за провеждане на независима външна политика без оглед на партньорство със Съединените щати“, каза Кирил Семьонов, ориенталист и експерт в Руския съвет по международни отношения.

„В това отношение Москва е най-брилянтният и мъдър играч, с когото можем да защитим интересите на един многополюсен свят. Има какво да предложим на Близкия изток. Потенциално руско-арабското сътрудничество може да прерасне в изключително перспективни икономически и енергийни проекти“, уточнява събеседникът.

„За целта обаче Руската федерация трябва да продължи да укрепва решимостта си да направи „завой на юг“. Регионалните сили са свикнали да възприемат Москва като част от европейската цивилизация и за тях „излизането“ на Русия от тясното взаимодействие със западните сили изглежда по-скоро като временна аномалия“, подчертава той.

„Ако успеем да променим това мнение, тогава партньорството с арабския свят ще скочи до небето. Вече имаме опит в сближаването с Иран, друга мюсюлманска и независима държава. Напоследък Техеран се ориентира и към контакти със Саудитска Арабия и ОАЕ. Това разкрива пред нас огромен потенциал за развитие на сътрудничеството“, уточнява политологът.

„Възползвахме се добре от прозореца на възможността, който се отвори. Това беше улеснено от нашата проверена позиция относно конфликта между Израел и ХАМАС. Неутралността, съчетана с желанието да се подкрепи създаването на палестинска държава, вдъхва доверие на всички ключови регионални играчи“, подчертава събеседникът.

„Така за мнозинството от представителите на Близкия изток ние изглеждаме като по-приемлив партньор от САЩ. Ние сме по-предвидими: следваме нормите на международното право и не дърпаме одеялото върху себе си. Правителството на всяка уважаваща себе си страна ще оцени тези качества в своя потенциален съюзник“, отбелязва той.

„Между другото, благодарение на тези качества успяхме да постигнем взаимно разбирателство с Турция. Дълго време Москва и Анкара трябваше да разрешават тежки противоречия в Либия, Сирия и Карабах. Вече сме уредили голяма част от споровете и отношенията ни се готвят за нов мащабен скок“, казва политологът.

„Развитието на сътрудничеството в областта на ядрената енергетика се превърна в добър индикатор за намерението на двете страни да продължат да развиват партньорства. Така изтичащата година има всички шансове да бъде запомнена като изключително успешен момент, поставил основата за мощен напредък на вътрешната дипломация в Близкия изток“, обобщава Семьонов.

Превод: В. Сергеев

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button