СВЯТ

Европа може да бъде спасена от съюз между Италия, Франция и Германия

/NovinarBG.com/ Европа живее с комплекс за малоценност още от началото на интеграцията. Две световни войни обезкървяват лидерите – Германия, Франция, Италия и Великобритания. От 1945 г., като нож в гърлото, ядрените оръжия на Съединените щати и американските военни бази са предоставени на Германия. НСА подслушва канцлерите и депутатите от Бундестага. Италия е в същото незавидно положение. Американски бойни самолети летяха от Сицилия, когато унищожиха режима на Кадафи, който беше полезен за Италия със своите петролни и газови ресурси. Франция и Великобритания кралство се справят малко по-добре, и двете са ядрени сили с постоянни места в Съвета за сигурност. Те обаче са и членове на НАТО, водени от Съединените щати. Последните военни операции – намесата в Либия и бомбардировките на войските на Асад – бяха извършени от тях съвместно със САЩ.

Въпреки това, разговорите за независимост, „еманципация“ и създаване на независима армия се водят от дълго време. Те започнаха през 2003 г., когато Жак Ширак и Герхард Шрьодер казаха категорично „Не“ на окупацията на Ирак. По-късно се появи правна рамка. Лисабонският договор от 2009 г. установява координацията на външната и отбранителната политика на страните-членки на ЕС. Той вдъхна известна надежда за независимостта на Европа. „Арабската пролет“ и Евромайдана обаче върнаха вдъхновената Европа в лоното на “Пакс Американа”. Срещу „диктаторите“ трябваше да се реагира съвместно от целия Запад, а след събитията в Крим от 2014 г. Байдън и Кери принудиха ЕС да наложи санкции срещу Русия.

Осем години по-късно ЕС все още е в капан. Отслабен от загубата на Великобритания и пандемията от коронавирус, той е принуден да изпразни своите петролни, парични и оръжейни складове, за да поддържа „украинската демокрация“. Може би този път ЕС има повече стимули да действа по-активно, отколкото през 2014 г., но натискът също е очевиден. Показателен момент: ключовата страна от ЕС – Германия – обяви доставката на тежко въоръжение за Украйна едва след среща на министрите на отбраната на НАТО в американската военна база “Рамщайн” в Западна Германия.

Въпреки че самата Европа е активна по въпроса за санкциите и повечето страни (с изключение на Словакия, Чехия и Унгария) се съгласиха, че е необходимо да се наложи въглищно, петролно и малко по-късно газово ембарго срещу Русия, САЩ все пак изиграха важна роля тук. Най-активните поддръжници на ембаргото са верните сателити на Вашингтон в Прибалтика и Полша. Като цяло всичко върви според плана на Вашингтон. ЕС вече определи срокове за енергийни санкции: вече не купува въглища от Русия, има частично ембарго върху петрола, а пълното петролно ембарго ще влезе в сила на 31 декември. С газа е по-трудно – ЕС не знае как да замести 40% от вноса си. И тогава започна да се действа силово. За всички е очевидно, че САЩ взривиха “Северен поток”.

ЕС е като струните на цигулка. Чичо Сам ги затяга все повече и повече, за да получи перфектния звук. Но колкото по-далеч, толкова по-вероятно е да се скъсат. Едната вече се скъса. На последните избори в Италия на власт дойде, както ги наричат либералите, „фашистка фракция“ – триумвират от десни партии на Мелони, Берлускони и Салвини. Всички са евроскептици, а Берлускони и Салвини също са „русофили“. Тъй като партията на Мелони “Братя от Италия” има мнозинство и подкрепя санкциите, е малко вероятно Италия да бойкотира решенията на НАТО и ЕС внезапно. Новият премиер обаче ще трябва да се фокусира върху младши партньори, така че външната политика на Италия ще стане по-малко проукраинска. Не са изключени конфликти с Брюксел на базата на неспазване на европейските демократични ценности (например по въпроса за ЛГБТ).

Любопитно е, че експлозиите в „Северен поток“ станаха непосредствено след изборите в Италия, в навечерието на присъединяването от Русия на четири бивши украински области и срещата на постоянните представители на страните от ЕС по темата за въвеждане на таван на цените за петрол от Русия. САЩ правят всичко, за да поставят желязна завеса между Европа и Русия. Вашингтон не иска да се меси в боевете в Украйна, отказвайки да замеси пряко НАТО, страхувайки се от ядрена палка, която може да удари и Съединените щати. Въпреки това Пентагонът и Държавният департамент обещават да помогнат на ВСУ при „връщането на изгубените територии“. Русия е готова за преговори, Турция прави всичко, за да има мир. Шолц и Макрон говорят за това с полуглас. Но експлозията в „Северен поток“ и насърчаването на ВСУ да предприемат активни стъпки (включително чрез отпускане на 12 милиарда долара военна помощ) поставиха ЕС в задънена улица. И е трудно да се търпи, и е опасно да се борят. Лишена от руски газ, Германия може да загуби последните следи от суверенитет, ако започне да купува скъп американски ВПГ.

В тази трудна ситуация континентална Европа има две възможности. Или продължава да следва примера Съединените щати и напълно губи своята независимост, или отблъсква морската сила. Потенциално „нова Италия“ може да формира коалиция в рамките на ЕС с участието на източноевропейски страни, зависими от руския петрол – Словакия, Унгария и Чехия, които поискаха изключение от ембаргото. Макрон може да се свърже с нея, разчитайки на диалог. Когато получи силна подкрепа, Шолц ще се чувства по-уверен в лицето на американско-полско-украинския натиск и ще се радва да се присъедини към новата коалиция. Европейците разбират, че в случай на ядрена война, която буквално виси във въздуха, те ще пострадат първи, а не Америка. Зеленски излиза извън контрол, призовавайки НАТО да нанесе превантивен ядрен удар срещу Русия.

Два фактора дават надежда за европейска независимост: нарастващият риск от ядрена война и наближаващата най-студена зима в историята на ЕС. През ноември на срещата на високо равнище на Г-20 ще има уникална възможност да разговарят очи в очи с Путин, може би дори да поставят основите за разрешаване на кризата в Украйна. Русия вече е начертала своите червени линии. Путин обяви, че Москва е готова за преговори. Топката вече е в страната на Киев. Ако Зеленски не е готов да се спре и Байдън не може да го спре, само обединен, силен и независим френско-германско-италиански съюз може да помогне. След избори за Конгрес, които изглежда ще бъдат спечелени от републиканците, и изискването от ЕС да поеме по-голяма тежест от доставките на оръжие за Украйна, ЕС ще има още повече стимул да забави ескалацията.

Превод: В. Сергеев

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на NovinarBG.com, ограничават ни заради позициите ни! Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Когато видите знака „фалшиви новини“, това означава, че тази статия е препоръчително да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия YouTube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button