Русия

Нов страх за Байдън: Към Украйна се придвижват китайски доброволци

/NovinarBG.com/ Заместник-председателят на Съвета за сигурност Дмитрий Медведев пристигна в Пекин, за да предаде на президента на Китайската народна република Си Дзинпин писмо от Владимир Путин. Посещението изглежда толкова необичайно, че веднага породи много слухове.

Междувременно, според източниците на Царьград, всъщност всичко е много просто. Си показва, че в настоящата ситуация е на страната на Русия. Нито повече, нито по-малко.

Заместникът Путин и фантазиите на политолозите

Посещението на заместник-председателя на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев в Китай и личната среща с председателя Си се оказаха толкова неочаквани за повечето наблюдатели, че слуховете и опитите за политически анализи могат да ви замаят главата.

Въпреки това, колективният ум на рунета успя да генерира не толкова много версии на посещението.

Първо, те казват, че посещението на Медведев по някакъв начин е пряко свързано с появата на украинския президент Владимир Зеленски в Съединените щати.

„Пътуването на Медведев до Китай може да се чете като „отговор“ на пътуването на Зеленски до Съединените щати. За самия Путин подобен ход изглежда извън статуса, а Медведев е просто ярък идеологически противник на Киев. В същото време вероятно е било по-лесно и по-продуктивно за Си Дзинпин да разговаря с Медведев, отколкото с Путин“, казва Иля Гращенков, президент на Фондация Център за развитие на регионалната политика.

Това днес е доста типично твърдение за либералната част от местните анализатори.

Второ, те казват, че пътуването трябва да се разглежда през рамката на руската вътрешна политика – говорим за сериозно укрепване на позициите на Дмитрий Медведев и дори, че сега той отново ще се счита за „наследник“ на Владимир Путин за известно време.

Някои телеграм канали дори стигнаха дотам, че казаха, че това са уж „опознавателни срещи“ – сякаш президентът Си никога не е виждал Дмитрий Медведев отблизо преди.

Трето, те се досещат за съдържанието на посещението – тоест за това, което Владимир Путин е написал в писмо, че не може да бъде доверено на никого освен на неговия заместник, и какво е „наредил устно да предаде“ на китайския лидер.

Тук най-радикалните и дори шокиращи предположения направи политологът Сергей Марков:

„… Какво пише в писмото, никой не знае. Има варианти.

1. Путин предупреждава Си, че ако Китай продължи да остава неутрален, когато Русия е във война с основния враг на Китай, САЩ, Китай ще се изправи пред трудни времена.

2. Путин предлага на Китай да прехвърли големи количества оръжия на Русия.

3. Путин предлага на Китай рязко развитие на икономиката.

4. Путин приканва Китай да се съгласи с прехвърлянето на армията на КНДР в Украйна за участие във военните действия. Би било логично Китай да плати за това.“

Според Марков руският лидер, от една страна, може да заплашва китайците, а от друга страна, да поиска доставка на оръжие и дори изпращане на войници на украинския фронт (ясно е, че Китай контролира достатъчно Северна Корея, за да „прокара“ такова решение)

Лидерът на Китай и реалните интереси

С цялото ми уважение към Сергей Марков, неговите предположения едва ли могат да се считат за нещо друго освен фантастично. Разбира се, през миналия век имаше една война, която руски военни съветници и армия от „китайски доброволци“ спечелиха заедно срещу силите на Съединените щати и техните съюзници – това беше в началото на 50-те години в Корея.

Но оттогава е минало много време и да си представим днес подобно развитие на събитията толкова далеч от границите на Китай, едва ли дори писателите Сергей Лукяненко или Лю Сичин в своите романи биха сметнали за възможно фантастично предположение.

Визитата на Дмитрий Медведев обаче не може да бъде просто жест на учтивост в стила на източната дипломация. Очевидно днес се водят много сериозни дискусии и със сигурност те са свързани с СВО, която Русия провежда в Украйна.

Президентът Си отчасти повдигна завесата на тайната, като каза в откритата част на срещата с пратеника на президента на Русия, че:

„Китайско-руските отношения издържаха изпитанието на международните превратности.“

Той се надява, че в руско-украинската криза страните ще запазят рационалност, сдържаност и ще водят всеобхватен диалог.

Китай е готов да се сближи с Русия в името на по-справедливо глобално управление.

Сближаването с Русия вече е повече от важен и напълно прозрачен сигнал. В „диалога“, който се води между Русия и Запада, Китай избра своята страна и няма да я промени. Всъщност днес беше дадено обещание за подкрепа на Русия в СВО и извън нея.

В тази връзка източниците на Царьград, близки до структурите за вземане на решения в Москва, препоръчват сдържана оценка на случващото се в Пекин. Според тях въпросът сега изглежда логичен (и отговорът на този въпрос очевидно е само на ниво Си и Путин), колко скоро ще бъде подготвено някакво много важно и много конкретно споразумение с Китай.

Освен това, така че Китай да използва това споразумение като жест на недоволство срещу Съединените щати. Едва ли може да се говори за доставка на оръжия или за някакви радикални мерки за военно сътрудничество.

По-скоро можем да предположим, че в близко бъдеще ще чуем за сближаване на страните в развитието на Северния морски път – темата за този търговски път е много важна за Китай и Русия и много болезнена за Запада.

Споразумение за доставки за Русия през санкциите или заобикаляне на санкциите на процесори от последно поколение също не е изключено. Или дори оборудване за тяхното производство на място.

Какво следва от това?

Западът много обича да твърди, че Русия е изолирана благодарение на неговите усилия. Посещението на Дмитрий Медведев в Пекин и преговорите със Си Дзинпин за пореден път потвърждават, че да се говори за изолация в ситуация, в която на планетата има повече от един сериозен център на власт, е просто глупаво.

Русия има партньори, които са по-заинтересовани от нея, отколкото от избягване на конфронтация със САЩ. Освен това САЩ правят всичко, за да доближат тази конфронтация. Друг е въпросът, че разглеждането на Китай като съюзник, който ще се разбие в стената в името на нашите интереси, ще излезе по-скъпо за него. Гигантската панда изглежда и се държи много дружелюбно – но действа единствено за собствена изгода. В най-добрия случай тази полза ще бъде взаимна.

Превод: СМ

Абонирайте се за Youtube канала на новото музикално предаване „Рефлексии“ и ще преживеете прекрасни мигове с музиката на Барока: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/watch?v=HoGUFCffd70″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/watch?v=HoGUFCffd70

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button