Русия

„Руските деца говорят по-зле от мигранти“: Пьотър Толстой с фурор в Съвета на Федерацията на РФ

/NovinarBG.com/ През октомври тази година заместник-председателят на Държавната дума на РФ Пьотър Толстой разби на пух и прах основните врагове на Русия. Той премина през всички болезнени точки на страната: образование, мигранти, „уплашени патриоти“ и т.н. Мина месец и депутатът реши да консолидира казаното на парламентарните изслушвания в Съвета на федерацията. Преносно – удари с юмрук. Какви язви разкри този път потомъкът на известния класик?

Недоброжелателите наричат Пьотър Толстой популист. Казват, че той ловко е овладял очертаващия се консервативен завой в коридорите на властта и просто изпълнява дневния си ред. Казват, че страната има съвсем други проблеми. Какви? Разбира се пари! По-точно тяхната липса.

Така ще кажат критиците – и ще са прави. Но само отчасти. Проблемите, които Пьотър Толстой поставя: език, образование, демография, възпитание, миграционна политика – определят благосъстоянието на жителите на страната. Да ги решим, тогава ще има още повече пари.

Съвсем очевидно е, че преобладаването на гастарбайтери, които не могат да говорят дори две думи на руски език, не допринася нито за подобряване на качеството на обслужване, нито за безопасността, нито за комфорта на местните жители.

За съжаление, ситуацията, когато не можете да обясните местоположението на вашия вход на куриера по телефона, защото той не разбира нито дума, се превръща в норма. Въпросът е имаме ли нужда от такива куриери?

Руският министър на икономическото развитие Максим Решетников смята, че те са необходими. Пьотър Толстой е категорично против, както, сигурни сме, и мнозинството граждани на нашата страна.

„Ако руският не е вашият държавен език, тогава, извинете, гражданите на тези страни не трябва да работят на обществени места – като шофьори, продавачи и особено като куриери. Такава отговорна работа не е за тях“, каза Толстой по време на парламентарни изслушвания в Съвета на федерацията.

И отново: „Говорете на руски!“

Но не само мигрантите имат проблеми с руския език. Напоследък говоримият език, съобщенията в социалните мрежи и публикациите в медиите са пълни с чужди думи. Освен това те се използват дори когато има аналог в съвременния руски език:

бойфренд – приятел;

габарити – размери;

дайвър – водолаз;

дайджест – преглед;

девалвация – обезценяване;

деструктивен – разрушителен;

дискомфорт – неудобство;

имидж – изображение;

компенсация – компенсация;

комфорт – удобство;

легитимен – законов.

И така нататък…

Но когато езикът се промени, разреди се с чужди конструкции, културният код на хората се „префлашва“.

„Прекомерното използване на заеми в руския език „прикрива празнотата“. Това е знак не за модерността, а за това, че няма какво да се каже. Заемките, те са в главата“, уверен е заместник-председателят на Държавната дума.

Отменете Единния държавен изпит

Пьотр Толстой е последователен противник на въвеждането на единен и общ държавен изпит (ЕДИ и ОДЕ) в Русия. Поради това пострада самата същност на образователната система: учители (които, според изявление на бившия министър на образованието Фурсенко, доскоро „предоставяха услуги“) обучават учениците да вземат тестове.

Знанията, получени по този начин, често се класифицират като „нежелана информация“ и се изтриват от съзнанието на ученика веднага щом той постави отметка в квадратчетата на теста.

„Голяма грешка и тази грешка все още има активни автори беше въвеждането на Единния държавен изпит, Общия държавен изпит и обучението на децата да полагат тестове“, заяви Толстой.

„И тази грешка, разбира се, унищожи тъканта на традиционното руско образование, което съществуваше преди революцията и което съществуваше в Съветска Русия“, подчерта той.

Нека отбележим, че ситуацията с Единния държавен изпит все повече напомня на някакъв мрачен фантастичен трилър. Например Рособрнадзор планира да предава изпитни работи на руски ученици чрез невронна мрежа от следващата учебна година.

От гледна точка на депутата има проблеми с усвояването на класическата литература, която във всички времена е формирала ядрото на образования човек.

В тази област всичко е много лошо: някои деца (не непременно мигранти) четат срички в шести клас. При това психически здрави деца. Те просто не четат книги, а гледат видеоклипове на телефоните си.

„Нямаме искане за тази традиция. Тук не е модерно. Имаме нещо ново, което е модерно и трябва да се обозначава с чужди думи“, каза заместник-председателят на Държавната дума.

Какво от това?

Понякога изглежда, че в негласна класация на всичко, което трябва да се развива в Русия, културата, изкуството и образованието са най-отдолу.

Някои мошеници работят с тях на остатъчен принцип. И докато властите се занимават с икономика, специална военна операция, геополитика и т.н., тези хора тихо експериментират със съзнанието на руснаците.

Те правят чудовищни филми, играят русофобски пиеси, откриват съмнителни изложби в институции като Елцин център и поверяват образованието на роботи…

И просто трябва да заеквате – те казват, не мислите ли, че вървим в грешната посока? – като се надига сърцераздирателен вик. Кажете къде отивате?! Да, нищо не разбирате! Да, искате да закарате всички в Средновековието и т.н.“

Въпреки че в действителност, ако децата спрат да четат и знанията им станат като RAM на компютъра – копирани, поставени, изчистени клипборда, тогава Русия няма да има нито икономика, нито политика, нито армия само след едно или две поколения. Роботи ще проверяват Единния държавен изпит, написан от роботи.

Превод: СМ

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button