Русия

С какво се сблъскват руските бойци при завръщане у дома

/NovinarBG.com/ „В мислите си те са още там” – войниците се връщат от фронта не само с физическа, но и с психическа травма. Засега единствено доброволци се занимават с психологическа рехабилитация. Един от тези проекти е организиран от самите военни.

Шест контузии

„Случи се така, че в една битка получих контузии едновременно. Почти напълно загубих дар слово“, казва Елнур Хисматулин, ръководител на проекта „На правилния път“ и председател на Съюза на ветераните от СВО в Московска област. „Психолози и психиатри работиха с мен около шест месеца. Тогава възникна идеята да помогна на други с рехабилитацията”, допълва той.

Все още не му е лесно да говори – понякога заеква. Знае че са необходими усилия, за да се намерят правилните думи и правилно да се изгради изречение.

Той е от Башкирия, бивш следовател. Заминал за Донбас като доброволец. Служи в ЧВК „Вагнер“, участва в освобождаването на Артьомовск. Там е бива ранен.

„Когато речта се възстанови малко, аз, заедно с доброволци, започнах да събирам хуманитарна помощ за войниците”, продължава Хисматулин. “След това, като част от Съюза на ветераните, се погрижих за завръщащите се войници. Психичното състояние е голям проблем — мислите на момчетата все още са във военната зона. Както каза един военен блогър за тях: „Ухапани са от войната”, разказва ветеранът.

Доброволците анализират обажданията до различни горещи линии. Едно от основните искания е за психологическа подкрепа. Решават да действат.

Променен профил“

Проектът „На правилния път“ беше подкрепен от „Офицерите на Русия“, Съюза на ветераните от СВО и фондация „Добри хора“.

„По-рано помагахме на домове за сираци, казва Александър Валиков, председател на фонда. Миналата година частично преминахме към фронта. Купуваме каквото ни трябва и го доставяме на първа линия няколко пъти в месеца. Носят обикновени хора – търговци, работници, мениджъри. Хора, който не иска да седя отстрани”, допълва той.

Рехабилитационната програма за всеки боец се избира индивидуално – въз основа на психологически тестове. Курсът е от един до шест месеца. На първо място, трябва да се премахне посттравматичния синдром, обяснява представителят на проекта Светлана Артьомиева.

В проекта ще се включат студенти-доброволци от медицински университети и психологически факултети. В образователните институции това се счита за много ценна практика.

Различни области

„Войник по договор, мобилизиран, боец от частна фирма – ние помагаме на абсолютно всички“, подчертава майор Олег Панчурин, президент на Съюза на ветераните от СВО от гвардията.

Осигурят и правна подкрепа. Включително за всички плащания и обезщетения, предвидени в закона, с които често възникват затруднения.

„Планираме да ви помогнем да си намерят работа. За да направят това, въз основа на образованието и предишния опит, ние ще подготвим лична автобиография за всеки, а също така ще търсим свободни работни места”, добавя Панчурин.

Изборът е широк: от ИТ сферата до патриотичната и образователна работа. Ветераните се обръщат към общинските центрове за заетост и бизнес – те с готовност се съгласяват да сътрудничат.

Участниците в проекта се надяват, че това ще помогне за връщането на бойците към мирния живот – в пълния смисъл на думата.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button