ИКОНОМИКА

От АИКБ смаяха с данни, какво ще се случи със заплатите тази година

АИКБ прогнозира, че ще продължи ръстът на възнагражденията и той ще изпреварва инфлацията. Очакваме около 8% ръст на заплатите тази година, Министерство на финансите прогнозира инфлация от 4,8%, отчете Добрин Иванов, директор на Асоциацията на индустриалния капитал в ефира на „Фокус“.

През 2023 г. се наблюдаваха ниска безработица и висока заетост.

Да се направи достоверна прогноза за пазара на труда през 2024 г изисква да разгледаме този пазар и развитието чу през последните няколко години.

През 2019 г. се наблюдаваше горещ пазар на труда – ниска безработица, повече търсене, отколкото предлагане, растящи възнаграждения. През 2020 имаше охлаждане заради пандемията. Мерките на правителството като 60 на 40 спомогнаха за намаляване на ефектите от по-високата безработица и пазарът на труда не пострада силна.

През 2021 г. и особено 2022 г. наблюдавахме силно възстановяване на пазара на труда и засилване на стопанската активност. В края на 2022 безработицата беше 3,6%, а заетостта – малко над 72,2% – рекордно за България ниво. През 2023 г имаше отново охлаждане на пазара на труда – през третото тримесечие безработицата стана 4%. Тя се засили особено в сферите на индустрията и услугите.

През 2024 г. поне първите 6 месеца ще продължи тази тенденция на охлаждане, като очакваме втората половина на годината, вследствие на мащабни публични инвестиции и активизиране на инвестициите по Плана за устойчивост, да се увеличи стопанската активност и безработицата пак да намалее.

Статистиката сочи, че ръстът на средната заплата за 2023 е бил 15%. Очакваме инфлация към ноември 2024 5.4%, имаме реален ръст на средната работна заплата с около 10%. Най-големите увеличения са в секторите образование, енергетика, промишленост, информационни технологии. Със сигурност има и сектори, където увеличения нямаше, но те са изключения.

Тенденцията от 2023 г ще се запази и тази година – проучване на Агенция по заетостта показа, че там има заявени свободни места най-много в сектор техника – малко над 37 000, след което преработваща дейност- 31 000, услуги – 26 994 места.

Голяма част от кадрите в тези сектори се пенсионират и това създава натиск в търсенето на нови, млади кадри, даде още подробности Добрин Иванов. Заради увеличената инвестиционна активност в индустрията през 2024 г – откриване на нови предприятетия и производствени цехове, ще възникне нужда от нови работници.

Още новини

Back to top button