Русия

Защо Съединените щати защитиха руските рафинерии от украински атаки?

/NovinarBG.com/ Съединените щати застанаха на страната на Русия и призоваха Украйна да спре атаките срещу руската енергийна инфраструктура. Разбира се, Вашингтон действа от собствените си интереси тук. От какво се страхуват САЩ? И как точно украинските атаки срещу руски рафинерии могат да навредят на американците?

Съединените щати призовават Украйна да спре атаките срещу руската енергийна инфраструктура, отбелязва „Файненшъл Таймс“, позовавайки се на информирани източници. В същото време, когато активно атакува руските рафинерии, Украйна призовава САЩ да намалят наполовина тавана на цените на руския петрол от 60 на 30 долара за барел.

„За Съединените щати сега е по-добре да не помнят този таван на цените, защото той откровено не работи: Русия продава „Уралс“ на по-висока цена. Освен това, когато лидерите на Г-7 приеха тези санкции, те самите предписаха на всеки два месеца таванът на цените да се коригира с 5% от средната цена на руския петрол. Корекцията обаче никога не е използвана. През октомври миналата година средната месечна цена беше 81 долара за барел „Уралс“. Ако променим тавана на цените според първоначалната схема, тогава той като цяло ще трябва да се увеличи и това ще изглежда странно“, казва Игор Юшков, експерт във Финансовия университет към правителството на Руската федерация и Фонда за национална енергийна сигурност.

„Решението сега да се намали таванът на цената до 30 долара за барел, от една страна, може да се позиционира като затягане на натиска върху Русия. От друга страна, всеки много бързо ще види каква огромна разлика съществува между установения таван и реалната цена, а цените на руския петрол не реагират по никакъв начин и не зависят от тавана на цената. Въпреки че, разбира се, таванът на цените създава трудности. Ако го нямаше, Русия щеше да може да продава петрола си на още по-високи цени. Тоест таванът на цените създава определени разходи, но е невъзможно тези разходи да се увеличат чрез промяна на нивото на тавана на цените. Важното тук е наличието на самия таван на цените, а не нивото му“, казва Игор Юшков.

Следователно Украйна едва ли ще успее да прокара промяна на тавана. Киев обаче намери друг начин да се пазари със САЩ.

„Украйна иска да се пазари за допълнителна подкрепа под формата на пари и оръжия в замяна на спиране на интензивността на атаките срещу руските рафинерии. В най-лошия случай, ако Украйна трябва да блъфира, тя ще спре да удря руските рафинерии в замяна на по-строги санкции на САЩ срещу руската петролна индустрия“, смята експертът.

От какво толкова се страхуват САЩ? Те много се страхуват от покачване на цените на петрола и ускоряване на инфлацията, с която се борят от дълго време. Как може да стане това? Първо, атаките срещу енергийната инфраструктура на един от най-големите износители на петрол и петролни продукти вече изнервят пазарите. От началото на 2024 г. „Брент“ вече е поскъпнал с 11% до над 85 долара за барел.

„Второ, данъчната система в Съединените щати е проектирана по такъв начин, че цената на глобалния петрол веднага се отразява в цената на горивото в страната. Трето, в САЩ има такава политическа култура, че хората възприемат повишаването на цените на бензиностанциите като провал на президентската администрация. Американците свързват президента с цените на петрола“, отбелязва Игор Юшков. Спомняте си как през 2022 г., когато цените се покачиха до 120 долара за барел, републиканските конкуренти на Байдън организираха флашмоб: на бензиностанциите се появиха стикери под формата на Байдън, който сочи с пръст етикета с цената на бензина. Байдън определено не иска да позволи това да се случи в година на избори заради Украйна и Русия.

Инфлацията е друго главоболие за американския президент. „Основната икономическа предизборна цел на администрацията на Байдън е да постигне инфлация от 2%. Изглеждаше, че тази цел беше постигната. Но наскоро публикуваните индекси, включително индексът на потребителските цени, показват друго. Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл потвърди това, като каза, че „стигането до 2% ще бъде неравномерно“. В случай на дерегулация на съществуващия баланс на търсене и предлагане на пазара на петрол и още повече затягане на тавана на цените, Русия ще може да намали обема на доставките, за да не загуби печалби и да запази стоките, и в този случай цените на петрола ще се втурнат нагоре, а основната икономическа цел на Съединените щати е двупроцентната инфлация засега ще стане недостижима“, казва държавният съветник на Руската федерация и доцент от катедрата по политически анализи и социални и психологически процеси на Руския икономически университет  „Плеханов“ Павел Севостянов.

Но как точно атаките на Киев срещу руските рафинерии могат да доведат до повишаване на цените на петрола на световния пазар? На пръв поглед изглежда, че тъй като рафинериите страдат от атаки, Русия ще има повече суров петрол, който ще може да изнася в големи количества – а това, напротив, трябва да свали цените на петрола. На практика обаче има много неизвестни, които създават рискове.

Първият сценарий, от който САЩ се опасяват. „Ако Украйна прекали и разбие много руски рафинерии, тогава Русия ще спре да изнася петролни продукти. В същото време ще се опита да изнесе всички тези количества суров петрол, които не могат да преработят. Възможно е обаче да няма достатъчно капацитет на нефтопровода, пристанищен капацитет или танкери за износ на нови количества петрол. В резултат на това Русия няма да може да изнася целия петрол и ние като цяло ще намалим износа на течни въглеводороди, тоест както на петролни продукти, така и на петрол. Това означава, че тогава ще има дефицит на световния пазар – и цените отново ще се повишат“, казва Юшков.

При втория сценарий САЩ се страхуват от ответните мерки, които могат да последват от Русия. Защото ако руската петролна индустрия бъде унищожена и това доведе до дефицит на петролни продукти (бензин и дизел) дори в самата Русия, тогава отговорът определено ще последва. Москва може да предприеме ответни атаки срещу енергийната инфраструктура, на която разчита Западът, твърдят източници на „Файненшъл Таймс“. Те говорят за системата на Каспийския тръбопроводен консорциум, чрез която казахстанският петрол се транспортира до световния пазар през руска територия. В същото време КТК се използва от западните компании „Ексън Мобил“ и „Шеврон“. През 2023 г. КТК е изпратил 64 милиона тона петрол за износ.

„Това е малко вероятен сценарий, но има рискове. Ако Украйна взриви всички руски рафинерии, тогава Русия може да отговори като, първо, сама намали износа на петрол и второ, прекъсне доставките на петрол чрез КПК, за да удари едновременно американските компании и да предизвика още по-голям дефицит на доставки на петрол на световния пазар.

Трето, Русия може да преговаря с Иран и йеменските хусити да атакуват по-активно кораби, преминаващи през Червено море, и по този начин да прекъснат доставките на петрол тук. По този начин може да се предизвика глобална енергийна криза“, твърди събеседникът.

Но най-важното, защо САЩ трябва да поемат такива рискове? „Русия ще се чувства зле, но няма да умре от това, политическият режим няма да се промени. Това не може да се нарече победа. Но самите Съединени щати, като страна вносител, ще пострадат много, цените на бензина в страната ще се повишат, изборите ще бъдат провалени – и Байдън няма да бъде преизбран. Ето защо САЩ казват на Украйна, че няма нужда да атакува руските рафинерии“, заключва Юшков.

Превод: В. Сергеев

Още новини

Back to top button