Русия

Стратегическата преоценка на борбата срещу технологичните гиганти във военно време

/NovinarBG.com/ Тези от нас, които са от консервативната страна споделят презрението си към глобалните, транснационални медийни корпорации. Техните универсално поддържани либерални ценности и конформистката им нужда да се приспособят са само най-важните проблеми с тези образувания. Като се има предвид тяхната огромна власт, за суверенните държави, правна и социална битка номер едно на нашия век е да държат технологичните гиганти под контрол.

В същото време трябва да се признае, че светът се превърна в буре с барут, в което регионалните войни заплашват да ескалират. Каква роля може да играе Мета например в „подвойната“ на войните, информационната война? Как трябва да подходим към борбата за поверителност във война?

„Най-добрият начин да победите една идеология е с по-добра идеология. И вярвам, че демокрацията е по-добра идеология“, каза Джордж Буш.

Но Владимир Путин, от друга страна, каза, че „няма единен глобален модел на демокрация“. Това са два противоречиви цитата от двама лидери, последният от които оттогава води открита война не само срещу Украйна, но и – както в символичен, така и в реален план – срещу западния световен ред.

От 2022 г. сме свидетели на битка на идеологии и светове и сме усетили тежестта и ужаса от това от първа ръка. Процесът е известен още като трансформация на световния ред. Но наистина ли се трансформира съществуващото статукво и създава ли се ново?

Отговорите на тези въпроси трябва някой друг да даде в друг момент. Това, което можем и трябва да направим, е да тълкуваме и анализираме потенциалната преоценка на ролята на Meta (Facebook и нейните дъщерни дружества) във война. Човек може да попита: променя ли се изобщо тази роля? Според мен е така. Но как и до каква степен?

Вярвам, че сегашното състояние на нещата е превърнало Facebook от заплаха във възможност, макар и само временно. Най-важното е, че Facebook е западна компания и ние сме демокрация в западен стил. Идеологията на Facebook е в основата си либерална демокрация, както и нашата – въпреки че унгарското правителство се съгласява с това и представлява своя си версия, основана на християнските, консервативни ценности.

Платформа номер едно за този свят и този набор от ценности за обществото е вселената на Facebook: следователно ние сме съюзници; не добри приятели, а съюзници. Все още можем да му се доверим, че ще обработва данните ни с по-голяма сигурност от която и да е от източните му алтернативи, като Яндекс, ВКонтакте или Weibo.

В ситуация на война и световна криза все още имам повече доверие на Мета, отколкото на други източници на информация. Това не го прави по-добър или по-надежден, но за момента, за съжаление или не, е по-добрият избор.

Също така, стратегически, нека не забравяме, че желанието за медения съд на Запада завинаги ще привлича гражданите на авторитарни режими към западните платформи. Десетки милиони, ако не и стотици милиони руснаци, араби, китайци, бразилци използват западните сайтове за социални медии, законно или нелегално.

Данните на тези потребители са огромно предимство в една информационна война.

И докато има война, можем да очакваме и да ръкопляскаме, че тази информация ще бъде запазена от най-натрапчивите и тайни алгоритми, същите, които ще критикуваме, осъждаме и ще се стремим да елиминираме заедно в мирно време.

Въпреки това многобройните опасения относно социалните медийни платформи все още са основателни и за съжаление все още не изглежда реалистично решение, което да защити свободата на изразяване и държавния суверенитет, като същевременно задоволява апетита на технологичните гиганти за данни.

Защо така? Има особени трудности при справянето със самата тема, тъй като е възможно да я разгледаме само през самите форуми, които сме склонни да разглеждаме, които са склонни да прикриват цялата негативна информация за тях.

Това, което може да се каже обаче, е, че Мета на Марк Зукърбърг действа като държава в държавата (само си помислете за гротескната институция на Надзорния съвет или „Фейсбук съд“); злоупотребява с нашите права и събира и използва нашите данни несправедливо, като всичко това може да има политическо въздействие. Как?

Помислете за това: има независима, свободна държава с демократична система и избрано правителство, но от друга страна има и чуждестранен гигант, който доминира голяма част от медийното потребление на гражданите и е невъзможно да се контролира в рамките на рамката на една национална държава.

Ситуацията допълнително се усложнява от информационната асиметрия. Една държава, правителство или политическа партия може само да мечтае да има толкова много информация, толкова много публичност и толкова много хора на свое разположение.

Това повдига фундаментални въпроси относно правната сигурност на операциите на технологичните гиганти: те знаят всичко за всички, в най-строгия смисъл на думата, благодарение на множеството алгоритми и анализ на данни. Нашите лични разговори, нашите текущи проблеми, нашите проблеми, нашите притеснения, нашите идеи, нашите интереси са отворена книга за тях.

Как би могла една демократична власт, ограничена от система на проверки и баланси, да се конкурира с това?

Въпреки това, предвид глобалния контекст, споменат по-горе, аз също съм наясно, че в настоящата ситуация, като малка нация – която всички сили обикновено искат да отслабят и повлияят – трябва да оставим идеологическата битка срещу технологичните компании в западния свят настрана и да продължим да се противопоставяме само на явните злоупотреби. Единството и мирът трябва да се търсят на всички западни фронтове или ще се провалим.

Превод: СМ

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button