ПОЛЕЗНИ

Как ефективно да преборим плевелите в градината, експертни съвети:

Има два метода за борба с плевелите: химически и механични.

Химическият метод е използването на хербицид, тоест химическо вещество, което ефективно унищожава плевелите. Има хербициди, които унищожават само определени видове плевели. Например, вашият парцел в страната или градината е нападнат от житна трева, многогодишен коренищен тревен плевел, един от най-злобните. Ако расте в касис, тогава спокойно третирайте района с хербицид срещу треви, в резултат на това касисът остава жив и непокътнат, а пшеничната трева умира. Много е трудно да се бори с пшеничната трева без хербицид, тъй като нейното коренище живее в земята в продължение на много години и е почти невъзможно да се унищожи този плевел в съществуващите насаждения, а с помощта на хербицид може да се направи доста ефективно.

Но трябва да се помни, че хербицидът е един от най-токсичните пестициди, така че е по-добре да не го използвате по-близо от 20 метра от къщата!

Advertisement

Ако говорим за механични средства за борба с плевелите, това означава плевене, копаене или редовно косене. Разбира се, косенето не унищожава плевелите, а ги потиска и им пречи да растат и да се развиват интензивно.

Какъв е ефектът от мулчирането на почвата?

Ефективен и екологичен начин за борба с плевелите е мулчирането на почвата (покриване с определен материал). За това могат да се използват органични и неорганични материали. Органични са дървени стърготини, окосена и изсушена трева, слама, хумус, торф и др. Неорганичен – това е филм и селскостопанска тъкан. Например, при засаждане на ягоди се използва филм: във филма се правят малки кръстовидни разрези, където растат ягодоплодните храсти, а между тях – филм, чиято ширина е доста малка – до 60 сантиметра. Под такава ивица няма да има плевели и земята няма да бъде повредена. По-добре е да използвате агрофибър, защото той „диша“ – пропуска влага и въздух.

Доста ефективно е мулчирането на дървета с окосена трева. Това се прави по следния начин: косим тревата между дърветата, след което изсушаваме тази трева в продължение на два дни и я търкаляме под стволовете на дърветата, тоест мулчираме кръговете на ствола на дърветата с диаметър до 1 m с това окосена трева Дебелината на слоя окосена трева трябва да бъде най-малко 15 сантиметра. Ако е по-малко, плевелите ще започнат да пробиват слоя мулч. Основното е, че не е необходимо да обръщате прясно окосена трева, а вече изсъхнала. И ако тревата е свежа, там ще започнат да се размножават различни вредни микроорганизми. Храсти от касис, ягоди и други растения също могат да бъдат мулчирани със суха трева. В същото време плодовете ще бъдат чисти дори при дъждовно време и няма да бъдат толкова повредени от гниене.

Ако времето е влажно, след мулчиране на растенията със суха трева, не е необходимо да ги поливате, но ако няма дъжд повече от десет дни, растенията трябва да се поливат. Окосената трева постепенно ще изгние и ще обогати почвата с органични вещества. Като цяло е много удобно, когато в градината има мулч под дърветата, а между дърветата има трева, която периодично се коси. Удобно е да ходите по тревната повърхност и да извършвате всички операции по всяко време на годината. В градината няма мръсотия и има естетичен вид. Такава система за поддържане на почвата се нарича дерно-хумус.

Мулчирането е много полезно нещо.

Мулчът се бори с плевелите, задържа влагата в почвата. Ако растенията са млади е желателно да се поливат. Ако имате зрели овощни дървета и изгребвате окосена трева под стволовете, тогава не можете да поливате изобщо или само в критични периоди по време на продължителна суша.

Окосената трева може да се компостира, но преди да я поставите в компоста, трябва да я изсушите за ден-два, в противен случай ще се развие и вредна микрофлора. Между другото, можете да добавите различни кухненски отпадъци към компоста, който обикновено просто се изхвърля.

Още новини

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button