ЗДРАВЕПОЛЕЗНИ

Ежедневни навици, които систематично разрушават нашия мозък, струва си да ги променим

Знаете ли, че по-голямата част от нас имат ежедневни навици, които всъщност пречат на мозъка ви да върши работата си? Дори по-лошо, много от тези навици могат да имат дългосрочни и дори катастрофални последици?

Навикът да търсим абсолютно всичко в търсачки като „Гугъл“.

„Въздействието на Google върху паметта: когнитивните последици от наличието на информация на върха на пръстите ни “, студенти твърдят, че помнят по-малко информация, когато знаят, че могат да я потърсят във всеки един момент.

Advertisement

Гледане на твърде много риалити предавания.

Ергенът? Биг Брадър? България търси талант и други… „Риалити телевизията е нездравословна храна за нашите мозъци и точно както нездравословната храна гние в зъбите ни и ни разболява, лошата риалити телевизия „гние“ в мозъците ни и ни прави отвратителни“, казва психиатърът д-р Марсия Орфан. Японски невролози подкрепиха тезата на Сирота, като демонстрираха, че продължителното гледане на телевизия променя структурата на мозъците на децата, потвърждавайки няколко предишни проучвания за нисък коефициент на езикова интелигентност и също така повишава агресивността.

Многозадачност

Изследователи от Станфордския университет установиха, че хората, които редовно са изложени на множество потоци от цифрова информация наведнъж, имат по-големи проблеми със запомнянето на информация и обръщането на внимание в сравнение с хората, които изпълняват една задача наведнъж.

Изследване, проведено в Лондонския университет, установи, че тази многозадачност може временно да понижи коефициента на интелигентност с 15%, докато друго проучване в Обединеното кралство установи, че многозадачността рискува трайно увреждане на мозъка. Изследователите са открили, че многозадачните хора имат по-ниска мозъчна плътност в предния цингуларен кортекс, област, свързана с емпатията, както и с когнитивния и емоционален контрол.

Пропускане на закуската

Може би сте чували, че пропускането на закуска – често наричано „най-важното хранене за деня“ – всъщност може да доведе до наддаване на тегло. Това, което може би не знаете в момента е, че този навик може да увреди и мозъка ви. Японско проучване, което проследява повече от 80 000 души за период от 15 години, установи, че участниците, които редовно пропускат закуската, повишават риска от инсулт и високо кръвно налягане. Авторите на изследването отбелязват, че кръвното налягане спада след закуска, което означава, че яденето може да намали риска от мозъчен кръвоизлив.

Редовната консумация на сладкиши

Добавете увреждане на мозъка към нещата, които вече свързваме с високата консумация на захар, като проблеми със зъбите, диабет тип 2 и затлъстяване. Твърде много захар пречи на усвояването на хранителните вещества от храната, която ядем, което може да доведе до недохранване с течение на времето. Мозъкът се нуждае от добри хранителни вещества, за да продължи да функционира на оптимални нива. Проучване от 2011 г. демонстрира силна връзка между консумацията на захар и когнитивната функция при участниците в проучването.

Намалена консумация на вода

Изследванията показват, че дългите периоди на дехидратация причиняват свиване на мозъчната тъкан, което не е изненадващо, че няма да помогне на способността ви да изпълнявате изпълнителни функции като планиране и визуално-пространствена обработка. Точно като растение, оставено без вода, мозъчните ви клетки изглежда изсъхват и се свиват, когато са лишени от течност, според изследване на Медицинското училище в Харвард.

Сред ежедневните навици попада още консумацията на твърде много мазнини, консумацията на алкохол и тютюнопушенето. От значение за правилното функциониране на нашия мозък е и качественият сън.

Още новини

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button