Русия

Главното между редовете: Русия готви съкрушително въздушно настъпление

/NovinarBG.com/ Досега руската армия е използвала много ограничено своята въздушна мощ. Преди всичко заради опасенията от големи и неоправдани загуби на самолети и пилоти. Ситуацията обаче се променя: стъпка по стъпка руските Въздушно-космически сили разплитат плетеницата от проблеми и задачи, които пречат на Русия да започне опустошителна въздушна офанзива.

Русия продължава да се възстановява на военна основа. В края на миналата година Цариград писа, че в страната е започнала голяма трансформация на въоръжените сили, чиято цел е да се подготви за нови заплахи от НАТО.

И точно онзи ден каналът в Telegram Fighterbomber , широко известен в тесни кръгове, чийто автор е пенсиониран пилот, който след началото на СВО свърши страхотна работа за набиране на средства и закупуване на необходимото оборудване за нашите военни самолети и екипи за търсене и спасяване, издаде много мистериозно съобщение.

„Вчера имаше събитие, което се очакваше във военната авиация от много, много години. Всички въздушни армии на Лаос са прехвърлени на пряко подчинение на въздушно-космическите сили. Светлината в края на тунела стана малко по-ярка“, каза на абонатите администраторът на канала.

Непосветен човек може да се чуди: какво ни интересуват военните реформи в една далечна страна от Югоизточна Азия и защо авторът е толкова щастлив?

В действителност всичко е просто: Лаос, а понякога и Барбадос, някои патриотични блогъри, пишещи по чувствителни теми, наричат … Русия.

Това се случва не поради прекомерна категоричност или намерение да се обиди страната ни, а единствено поради нежеланието да попадне под наказателна статия за дискредитиране на армията, която освен огромни глоби предвижда и реални срокове лишаване от свобода.

С други думи, подобен евфемизъм е просто патерица, разчитайки на която грижовните патриоти могат да насочат вниманието на обществото към бедите и проблемите във въоръжените сили, които трябва да бъдат решени, но които по някаква причина не се решават в нормален режим.

Информация плюс размисъл

И тук трябва да включим вътрешния Щирлиц. Защото официални коментари по тази тема не са получени и едва ли ще бъдат получени в близко бъдеще.

Така че в нашите по-нататъшни дискусии ще трябва да разчитаме само на данните, които могат да бъдат намерени в открити източници, и на разбирането на общите модели на организация на въоръжените сили.

В момента Русия има четири въздушни армии:

– 4-та Червенознаменна ВВС и ПВО;

– 6-та Ленинградска Червенознаменна армия ВВС и ПВО;

– 11-та Червенознаменна армия на ВВС и ПВО;

– 14-та Червенознаменна армия на ВВС и ПВО.

Всяка от тях е мощно оперативно формирование, включващо дивизии за противовъздушна отбрана, състоящи се от зенитно-ракетни полкове, смесени авиационни дивизии, бригади на армейската авиация във вертолети, отделни вертолетни, щурмови и транспортни полкове.

При всичко това, доколкото може да се съди от откритите данни, всяка от армиите е подчинена на военния окръг, в рамките на който е дислоцирана.

В началото на юни началникът на главното организационно-мобилизационно управление на Генералния щаб на въоръжените сили генерал-полковник Евгений Бурдински потвърди, че Русия ще създаде два нови военни окръга, общовойскови и въздушни армии, както и 26 бригади и пет дивизии.

Коментирайки това съобщение, информиран източник в Министерството на отбраната каза на „Известия“, че тази армия ще се състои от няколко изтребителни полка, бомбардировъчен полк и бригада армейска авиация.

„Все още не е взето решение към кой военен окръг ще бъде това обединение“, каза събеседникът на изданието.

Този коментар добре се римува с последните новини, които се разпространяват сред военните за подчинението на въздушните армии на ръководството на ВКС.

Крилат, развързан от земята

Дилемата – дали да се включат особено ефективни оръжия в линейни единици или да се отделят в отделни елитни единици – преследва военните откакто държавите се научиха как да създават и въоръжават армии.

Проблемът тук е, че няма единствен правилен подход. В началото на 20-ти век чрез проба и грешка се установява, че картечниците трябва да бъдат интегрирани в пехотните формации, а не да се свеждат до отделни батареи, а три десетилетия по-късно германците доказаха на практика, че танковете трябва да бъдат събрани в дивизии и корпуси с висока степен на автономност, а не разпределени равномерно в цялата сухопътна армия.

Същият избор беше изправен пред нашето ръководство: подчинението на въздушните армии на командването на окръзите на теория трябваше да осигури висока степен на взаимодействие между въздушните и сухопътните компоненти.

Логиката тук е, че победата се постига главно на земята, а структурата има общо командване – и затова тя ще следи внимателно, за да не се откъсне авиацията от решаването на светски задачи.

Но това е на теория. На практика това не винаги е така.

От друга страна, подчиняването на цялата авиация на едно командване, отново на теория, ще даде възможност за по-широко маневриране на силите и провеждане на широкомащабни операции за проникване в противовъздушната отбрана на противника, завоюване на въздушно господство и неговото прилагане.

Дойде времето

Пренасочването на армиите на ВВС и ПВО към командването на ВКС предполага, че на самия връх е решено, че е дошло времето авиацията да каже по-важна дума в хода на СВО. Но за да не доведе активирането й до неприемливо увеличаване на загубите, й се дава повече независимост.

Коментирайки ситуацията пред Цариград, генерал-майор от запаса Владимир Попов отбеляза, че ситуацията на двойно подчинение е доста типична за родните въоръжени сили.

От една страна, те са подчинени на окръзите, от друга страна, на командването на един вид войски.

„Така беше, а после го отказаха. Ние периодично имаме тази синусоида – влиянието на административния апарат. Знаете ли, според принципа „който е по-стар, той ще добави напрежение към тази програма за управление“, заяви той.

„Или директно към командирите на окръзите, или отива до професионалното ръководство на ВВС, а сега и на ВВС“, отбеляза генералът.

Според нашия събеседник концентрацията на авиация под ръководството на родните власти, първо, повишава ефективността на нейното използване, и второ, води до намаляване на загубите.

Експертът също подчерта, че в миналото необходимостта от подчинение на авиацията на щаба на пехотните и танковите съединения до голяма степен се дължи на техническата слабост на комуникациите. При сегашното ниво на развитие на технологиите този проблем вече не е актуален, сигурен е Попов.

„Авиацията ще изпълнява всички задачи, които ще ни бъдат поставени чрез командирите на пехотата. И ще подкрепим дивизиите, и ще разузнаваме, и ще ударим, всичко ще бъде същото“, казва той.

„Но с висока степен на ефективност по отношение на загубите и ефективност по отношение на резултатите“, добавя той и продължава: „Защото „червените командири“ (командването на военните окръзи и общовойсковите формирования. – Ред.) не познават напълно възможностите на авиацията и я забиват във всяка дупка“.

„А за да предотвратите това да се случи, имате нужда от професионално ръководство“, сигурен е експертът.

Правене на изводи

Многократно е отбелязвано, че основният проблем на нашата авиация в зоната за специални операции е украинската система за ПВО. Без своите радари и пускови установки Въоръжените сили на Украйна отдавна щяха да бъдат навити на тънка палачинка от ракетни и бомбени удари.

И Западът, и нашето командване разбират това обстоятелство. Противникът се опитва с всички сили да поддържа постепенно деградиращия противовъздушен отбранителен щит на „незалежната“; нашата армия търси средства да го преодолее.

През пролетта на тази година бомбардировъчната авиация започна да получава търговски количества авиобомби, оборудвани с универсални модули за планиране и коригиране.

Въздушно-космическите сили се сдобиха с инструмент, който им позволява да нанасят удари, без да влизат в системата за противовъздушна отбрана „Бук“. В резултат интензивността и ефективността на ударите по близкия тил на противника се увеличи многократно.

Въздушното настъпление изигра важна роля за прекъсване на лятното „контранастъпление“ на въоръжените сили на Украйна. Опитите на украинците да докарат повече далекобойни системи С-300 на фронтовата линия доведоха до факта, че те станаха жертви на Ланцетите.

Сега на дневен ред стои въпросът за създаване на разузнаване в оперативния тил на противника и максимално ускоряване на процесите на издаване на целеуказание.

Първата задача се решава чрез постепенно увеличаване на използването на дронове; вторият може би може да бъде решен чрез обединяване на всички авиационни сили под единното командване на собственото им командване на ВКС.

Ликвидирането на противовъздушната отбрана на противника ще отвори пътя за пълноценно използване на авиацията срещу наземни цели и всъщност ще означава спечелена война.

Превод: СМ

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button