ПОЛЕЗНИ

5 мита за правилната сеитба. Който ги спазва, има слаба реколта

Пролетта дава зелена светлина на всички градинари – дневните часове са станали по-дълги, така че е време да започнете да сеете семена.

Мит първи. Необходимо е да се накисват семената на домати и чушки за разсад.

Не е задължително. Можете да получите приличен резултат по един или друг начин. Можете да посеете сухи семена директно в земята. Или, след като изчакате първото затопляне, посейте сухи семена в оранжерия, като ги покриете добре от възможни студове.

Advertisement

Мит втори. Хибридите винаги са по-добри от сортовете.

Не винаги. Как иначе можем да обясним повишения интерес към древните народни сортове, които все още са запазени в градините?

Селекцията на хората внимателно подбра най-вкусните сортове и благодарение на нашите баби и дядовци ние знаем какви трябва да бъдат истинските зеленчуци. Да, народните, понякога безименни сортове са по-ниски от хибридите с по ранно узряване и красота, но богатият, „оживен“ вкус на зеленчуците компенсира тези недостатъци.

Мит трети. По-добре е да сеете веднага в отделни чаши.

Краставиците и тиквичките – да, защото имат много деликатни корени и индивидуалният „апартамент“ не е лукс за тях.

Що се отнася до чушките, патладжаните и доматите, те могат да се засяват групово – колективната енергия на растежа в първия етап на развитие помага да се получи сила. Но тогава, когато всяко растение вече има няколко листа, можете да изберете „младостта“ в отделни чаши. Това ще улесни засаждането им в лехите и ще бъде много по-лесно да контролирате моментното състояние на разсада.

Четвърти мит. Торфът е най-подходящ за разсад.

Торфът също се предлага в различни видове и не всички от тях са подходящи като начална почва за разсад. Най-добре е да приготвите сместа сами, като сте подготвили градинска почва през есента. Може да се смесва закупена почва за разсад с пясък и торф и това ще бъде най-добрият вариант.

Мит пети. Разсадът трябва да бъде обилно наторен.

Ако почвата за разсад е питателна, тогава в началото е по-добре да се въздържате от торове – началната доставка е напълно достатъчна за първоначалното развитие на растението. Тогава е по-добре да използвате меки от естествен произход – на базата на хумат, инфузия на бананови кори, сок от алое, янтарна киселина.

Трябва да внимавате с химически торове – както коренови, така и листни, основното е да не изгаряте нежните корени и листа на младите растения.

Още новини

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button