ПОЛЕЗНИ

Подобрява ли масажът зрението? Ето ги митовете, които са развенчани от офтамолог

Масажът подобрява зрението

Единственият масаж, който нашият експерт може да препоръча, е масажът на мейбомските жлези по време на лечение на сухо око, дисфункция на жлезите или демодекозен блефарит. В случай на синдром на сухото око, човек изпитва дискомфорт, сърбеж и намаляване на яснотата на зрението. Затова лекарят първо извършва преглед, за да установи количеството, качеството на сълзите и времето на разкъсване на слъзния филм.

В клиниката жлезите се загряват с помощта на апарат, след което се масажират клепачите. След лечението слъзният филм се стабилизира не изкуствено, както при предписването на капки, а естествено. В резултат на това пациентите се отърват от неприятните усещания в очите и зрението става по-ясно.

Advertisement

Но редовният масаж на зоната на врата и яката просто ще подобри кръвообращението и ще облекчи мускулните спазми. Няма нищо общо със зрението.

Джаджите са виновни за загубата на зрение, всичко това заради техните екрани

Не бива да мислите, че телефонът, таблетът, компютърът или телевизорът са вредни. Зрението не се влияе от екрана на джаджата, а от броя неконтролирани часове, прекарани пред нея. В резултат на високи зрителни натоварвания има нарушение на настаняването, когато е трудно за очите да се адаптират, бързо да преместват погледа на различни разстояния. Често се срещат и астенопични оплаквания, изразяващи се в главоболие, световъртеж и затруднено фокусиране.

Колко време е безопасно да прекарате на смартфон? Идеалният вариант е 20 минути, след което направете почивка за 20 минути. Ако работите на компютъра повече от половин час, трябва да пренасочите погледа си към предмети, разположени на различни разстояния от вас. Така се тренира акомодацията.

Необходимо е да отложите времето за носене на очила възможно най-дълго, за да могат очите да тренират естествено

Това е най-разпространеният предразсъдък. Носенето на очила се предписва само по абсолютни показания. Нека да разгледаме примера с миопия (късогледство). При повечето късогледство окото е удължено в предно-задното измерение, съответно при такива хора светлинният лъч е пред ретината и обикновено трябва да достигне до нея. Това е възможно да се коригира само с помощта на очила, лещи или рефрактивна хирургия: лазерна корекция на зрението, имплантиране на факична леща или смяна на рефрактивна леща.

Колкото по-дълго човек се бави и не използва средства за корекция, толкова по-бързо се влошава зрението му. Може дори да се развие амблиопия (неспособност на окото да вижда сто процента) и страбизъм.

Упражненията за очите могат да възстановят зрението

Всъщност упражнения като гледане нагоре и надолу, диагонално, в кръг са предназначени за външните мускули на окото, а вътрешният мускул – цилиарният мускул, който осигурява настаняването, отговаря за зрението. Ето защо очната гимнастика, по-специално преместването на погледа от близък обект към отдалечен обект, помага да се отървете от напрежението след зрителен стрес, както и да възстановите хидратацията на очите след неблагоприятни фактори – работа на компютъра, с малки предмети, четене за дълго време или престой на ярко слънце или, напротив, в здрач.

Следователно упражненията за очи или апаратното лечение са само помощни средства в общата терапия.

Дългосрочното носене на лещи уврежда роговицата

Всичко зависи от това как човек използва избраните от лекаря лещи и дали спазва правилата за хигиена на очите.

И така, основните правила: поставяйте и сваляйте лещи с чисти ръце; през деня, ако се чувствате сухи, нанесете овлажняващи капки върху очите си; не носете лещи за посочения период; не спете в лещи, с изключение на твърдите; не използвайте по време на заболяване.

Неспазването на хигиенните правила води до възпалителни заболявания на роговицата и конюнктивата на окото. Въпреки това, ако се използва правилно, носенето на лещи е абсолютно безопасно.

Погледнете на света ясно и ясно, доверете се на фактите и посетете офталмолога навреме: по план – веднъж годишно, а в случай на индивидуални характеристики – на всеки 3-4 месеца или веднъж на всеки шест месеца.

Още новини

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button