Русия

Русофобията и подкрепата за Украйна омръзнаха на европейските избиратели

/NovinarBG.com/ Кризата на западната политика доведе до там, че местните избиратели са уморени от русофобията и подкрепата за Украйна – и започнаха да клонят към лидери, които не са враждебни към Москва. Поради това на проведените избори в редица страни от ЕС „руският въпрос“ стана един от ключовите.

„Западният свят преживява системна криза, чийто спусък беше хибридната война, започната срещу Русия. Това доведе до пълно разочарование от сегашните политици и търсене на алтернатива“, каза Владимир Шаповалов, председател на Съвета за професионално образование на Руската асоциация по политически науки, по време на кръгла маса в Експертния институт за социални изследвания на тема: „ Руската карта” в чуждестранни избори – 2023 г”.

Той припомни, че на 15 октомври в Полша се проведоха парламентарни избори, на които Русия беше ключова тема. „Обвинението на лидера на “Гражданска платформа” Доналд Туск във връзки с Русия се превърна в основна тема на предизборната кампания на управляващата партия „Право и справедливост“. Доналд Туск на свой ред декларира своята „твърда антируска позиция“, каза той.

„Яростната русофобия и радикализъм на партия „Право и справедливост“ не получиха подкрепата на населението. Но по-умерената „Гражданска платформа“ срещна голяма подкрепа. Разбира се, Полша все пак заема антируска позиция, но страната изпитва обществена умора от това и от подкрепата за Украйна“, добави анализаторът.

Експертите обърнаха внимание и на друга страна от ЕС, където се смени правителството. „Наскоро се проведоха избори в Словакия и изборът, направен от гражданите, в никакъв случай не е в полза на съюз с Украйна“, отбеляза Павел Данилин, доцент във Финансовия университет към правителството на Руската федерация, директор на Центъра за Политически анализи и член на Обществената камара на Москва.

„Новият премиер Робърт Фицо директно казва, че не се интересува от Украйна като част от Европейския съюз. А самият Фицо беше подкрепен от европейското оръжейно лоби, което е недоволно, че парите отиват при американците“, каза политологът.

„Фицо никога не е бил антируски политик и се е противопоставял на санкциите, наложени от Европейския съюз срещу Москва. Той винаги е бил привърженик на интересите на Словакия. Победата на Фицо беше предопределена от неговия фокус върху вътрешните словашки проблеми“, съгласи се Евгений Кисляков, политолог, член на експертния клуб “Дигория”.

Следователно, според него, „руският въпрос“ играе голяма роля във вътрешнополитическите събития в Словакия. Фицо беше обвинен в проруска реторика и беше наречен „агент на Кремъл“, „втори Орбан“. „Въпреки това Фицо вече заяви, че няма да подкрепи антируските санкции, ако те вредят на Словакия. На европейските граждани им омръзна от украинската история. Те избират тези политици, които защитават националните интереси“, подчерта говорителят.

Подобни тенденции се наблюдават и в Германия, където на 8 октомври се проведоха избори за парламенти на провинциите Хесен и Бавария, където живее една четвърт от германското население. „Управляващата Социалдемократическа партия на Германия претърпя съкрушително поражение по време на изборите, като получи най-лошия резултат. Същото важи и за Зелените: те имат най-висок процент загубени гласове в сравнение с предишни избори“, каза Иля Казаков, социолог.

„Считана преди това за маргинална, Алтернатива за Германия (“АзГ”), напротив, се справя сериозно добре. Опитите на опонентите да я определят като „агенти на Путин“ вече не работят. Самата партия и нейните избиратели, както изглежда, също не виждат нищо осъдително в съвпадението на техните позиции с тези на Русия. Този успех идва на фона на безпрецедентен натиск върху партията. Например съпредседателят на “АзГ”Тино Хрупала беше хоспитализиран след нападение по време на изборно събитие“, разказа експертът.

Поддръжниците на “АзГ” са съгласни, че изпомпването на оръжия в Украйна ще удължи, вместо да ускори конфликта, санкциите не трябва да са насочени срещу обикновените граждани, всеки отказ от икономическо сътрудничество и дипломация в крайна сметка води до задънена улица. „Следователно резултатите от изборите и събитията на политическия пейзаж в Германия показват загуба на обществена подкрепа сред основните политици“, каза анализаторът.

Освен това в Германия Сара Вагенкнехт, която критикува участието на Германия във военните доставки за Украйна и санкциите срещу Руската федерация, неизбежно ще бъде обявена за „агент на Путин“. Вагенкнехт напусна Левицата и създаде своя партия, която се застъпва за „здрав разум и справедливост“. Стартовият им рейтинг вече е 12%, което означава, че изпреварва „Левицата“ и се доближава до „Зелените“, припомни Казаков.

„Вагенкнехт се застъпва за връщането на руските енергийни ресурси в Германия, за да се намалят разходите за живот. Същата прагматична логика работи и в други страни“, добави ръководителят на експертния съвет на ЕИСИ Глеб Кузнецов. Той обърна внимание на ситуацията в Латинска Америка, където кандидатът за президент на Аржентина Хавиер Майли обяви съществуването на „злото“, което се олицетворява в Китай, Русия и Иран. Затова, според Майли, страната му не трябва да се присъединява към блокове като БРИКС и трябва да си сътрудничи със Запада.

„Въпреки това аржентинците се страхуваха от краен радикализъм както в политиката, така и в обществения живот. В други страни от Латинска Америка никой не говори от името на Русия, но в същото време се придържа към възгледи, лоялни към Русия. Ключовият въпрос в латиноамериканската политика е кризата в цената на живота, цените на руските стоки, които започнаха да пристигат в Латинска Америка благодарение на преориентирането на Русия към други пазари“, добави експертът.

Евгений Минченко, президент на едноименния комуникационен холдинг, дори смята, че сега е трудно да се намерят ясно антируски или проруски политици в света – в крайна сметка, ако човек е привърженик на традиционните ценности, това не означава че той автоматично симпатизира на Русия.

В същото време, според него, негативният образ на Русия, разпространяван на Запад като цяло, не е конкретизиран – просто „руснаците са исторически лоши, те са зли, без обяснение“. Той отбелязва, че сега те изпомпват друга идея за европейския пазар: че Русия е азиатска страна, която никога няма да стигне до европейските ценности. Но някога популярната теза „Русия е бензиностанция с ракети“ напоследък отслабна, защото Русия успешно преориентира износа си, включително на храни, към други пазари, обясни Минченко.

Превод: В. Сергеев

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. 

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button