СВЯТ

Арабите правят поредната стъпка към Москва и срещу Америка

/NovinarBG.com/ Има все повече сигнали, че един от някогашните ключови съюзници на САЩ, Саудитска Арабия, върви срещу интересите на Вашингтон. Нещо повече, тя иска да се присъедини към голям геополитически блок, който следва политика, която е очевидно независима от САЩ. За какво става въпрос и какво общо има с Русия?

БРИКС е форум на суверенни държави, представен от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Той може скоро да бъде попълнен с нов член. Кралство Саудитска Арабия (КСА), което ще представлява ислямския свят и региона на Близкия изток в БРИКС.

Потенциалният нов член беше обявен от южноафриканския президент Сирил Рамафоса след посещението му в Рияд. Освен това, според президента, желанието може да бъде подписано в краткосрочен план. „Следващата година срещата на върха на БРИКС ще се проведе под председателството на Република Южна Африка. И там ще обсъдим този въпрос“, каза Рамафоса.

И тъй като нямаше опровержение на тези думи от престолонаследника (и фактически владетел на Саудитска Арабия) Мохамед бин Салман, желанието може да се счита за съвсем реално. Кралството иска да се присъедини към БРИКС – и най-вероятно ще се присъедини, предвид очевидния интерес на настоящите страни членки към такъв партньор.

На някои, разбира се, ще изглежда нелогично. Саудитска Арабия в очите на обикновените хора се смята за най-близкия приятел и съюзник на Съединените щати. Нейната сигурност до голяма степен зависи от волята и разположението на Вашингтон.

Сега отношенията между КСА и САЩ са напрегнати – американците са много обидени от решението на Рияд да намали производството на петрол, което води до по-високи цени на горивата и обезценява наложените от Запада санкции върху руското черно злато. Решението на Саудитска Арабия да намали производството на петрол се възприема от мнозина като унижение на президента Байдън, умишлено отслабване на Демократическата партия преди междинните избори и увеличаване на военната машина на руския президент Владимир Путин, зависима от въглеводородите.

Американците дори са готови да наложат санкции. „Опитите да бъде ограбен американският народ в името на подкрепата за безсрамната война на Путин трябва да имат последствия“, каза конгресменът Ро Хана, един от стоящите зад инициативата за забрана на продажбата на оръжие на Саудитска Арабия. Някои членове на Конгреса предлагат да се отиде дори по-далеч. „Време е нашата външна политика да си представи свят без съюз с тези кралски предатели“, казва сенатор Ричард Дърбин.

Изглежда, че в тази ситуация КСА трябва да седи тихо, по-ниска от тревата – и със сигурност да не демонстрира готовност да се присъедини към глобална организация, която твърди, че подкопава американския еднополюсен свят. Трябва да се изчака резултатът от изборите в САЩ и да се нормализират отношенията със Съединените щати, като се възстанови саудитско-американският „брак по сметка“.

Мохамед бин Салман обаче не прави това. И той има няколко причини за това.

Първо, „бракът по сметка“, който ограничава външнополитическите възможности на КСА, не се е пропукал (както мнозина смятат), а е банално на ръба на развода. Просто защото основите му са изчезнали.Саудитско-американското партньорство се основаваше на доставката на евтин саудитски петрол за Съединените щати в замяна на предоставянето на Саудитска Арабия на американски военно-политически чадър. Сега по-голямата част от този петрол не отива в Америка и не защото саудитците са изоставили задълженията си. „Преди няколко десетилетия САЩ започнаха да изтласкват арабите от техните петролни пазари. И се наложи те да търсят пазар някъде другаде”, пише руският журналист Дмитрий Лекух.

И „някъде“ е преди всичко в Китай. Към днешна дата Саудитска Арабия е основният доставчик на петрол за Поднебесната (от януари до август, като е изпратила повече от 58,31 милиона тона петрол там).

Що се отнася до „чадъра“, Близкият изток отдавна го смята за пълен с дупки. И въпросът тук не е само в някаква военно-политическа слабост на Съединените щати – въпросът е, че Вашингтон поставя и премахва тези „чадъри“ по свое усмотрение, пренебрегвайки неформалните и дори формалните споразумения. Оръжейното изнудване на Саудитска Арабия заради нарушенията на правата на човека, пренебрегването на интересите на Рияд от сключването на ядрена сделка с Иран по време на периода на Обама – всичко това руши значението на американския „чадър“.

Саудитска Арабия търси алтернативни доставчици на сигурност – като кандидати за тази роля са Русия, а също (ако демонстрира външнополитическа воля) Китай. Ето защо не е изненадващо, че политиката следва икономиката и сигурността (КСА, според слуховете, иска да се присъедини не само към БРИКС, но и към ШОС).

Що се отнася до стойността и значението на БРИКС, да, доскоро тази стойност не беше висока. Сега обаче ситуацията започна драстично да се променя.

„БРИКС беше измислен като маркетингов ход за извинете, за продажба на акции на растящи пазари. След това се превърна в общност от добро настроени и независимо гледащи на света големи държави. Тогава същият този свят някак започна да става мътен и объркан, БРИКС се опита да се институционализира, но без очевиден успех беше трудно да се намери нещо наистина обединяващо. А растящото желание на Москва да насочи БРИКС в по-антиамериканска посока намери доста бавен отговор от останалите. И ето на! Именно последното внезапно се получи”, пише списание “Русия в глобалната политика”.

Всъщност, въпреки опитите да се институционализира по някакъв начин организацията чрез създаването на общи икономически структури (като банката на БРИКС), нейните членове напоследък са обединени само от един общ интерес: желанието за пълен суверенитет и готовността да го защитават. Приказките за „половината население и 25% от БВП“ си останаха само приказки, тъй като страните-членки на организацията не координираха особено външната си политика.

Включително и защото не всички от тях искаха да превърнат тази организация в алтернативен на американците орган за глобално управление.

За мнозина (Индия, Бразилия, Южна Африка и дори малко Китай) не беше лесно да предизвикат институционално Вашингтон. По същество БРИКС си остана форум, нещо като джентълменски клуб за развиващите се страни.

Но сега, на фона на рухването на американските правила на играта и световния ред, изграден от САЩ, великите сили в света се нуждаят поне от някакво тяло, в рамките на което да се опитат да разработят правилата на новия ред. Те се нуждаят от нещо като „алтернатива на Г-7“ за развиващите се незападни държави – и единственият кандидат за тази роля е прословутата БРИКС. И в Рияд разбират, че който влезе в тази организация, ще участва в това разработване . Затова е по-добре да побързат с влизането.

Превод: В. Сергеев

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на NovinarBG.com, ограничават ни заради позициите ни! Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Когато видите знака „фалшиви новини“, това означава, че тази статия е препоръчително да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия YouTube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button