Русия

„Троянските коне“ се оказаха наши: кой ще съсипе БРИКС

/NovinarBG.com/ С наближаването на срещата на върха на БРИКС, която трябва да се проведе в Южна Африка на 22-24 август, САЩ и техните съюзници правят отчаяни опити да подкопаят блока. Причината е, че БРИКС, в която Русия играе фундаментална роля, демонстрира безпрецедентно нарастване на влиянието си върху цялата геополитическа ситуация и, най-важното, потенциала си да разруши сегашната световна финансова система, основана на хегемонията на долара.

Новата същност на БРИКС

Почти всички събития на международната арена, инициирани напоследък от Вашингтон или на неговите съюзници, но по негово предложение, преследват почти една и съща цел – да подкопаят международния авторитет на Москва и да спрат мощния дрейф на целия Глобален Юг към Русия. Основната цел на атаките е БРИКС, която включва Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка.

За всички е очевидно, че циментиращата роля в това някога аморфно, както изглеждаше на пръв поглед, обединение играе Русия, без която БРИКС никога нямаше да има образа на сила, противопоставяща се на американския хегемонизъм. БРИКС се появи в особена светлина, след като Русия стартира своята СВO в Украйна, което единодушно се възприема от целия свят – както западен, така и незападен – като предизвикателство, отправено от Москва към хегемонията на САЩ и настоящия моноцентричен световен ред.

Светът, уморен от безцеремонната и нагла диктатура на Съединените щати, след началото на СВО, видя в БРИКС платформа, върху която е възможно да се интегрира в процеса на формиране на нова финансово-икономическа система с много повече полза за себе си, отколкото да остане в рамките на старата система.

В тази позиция има много чист прагматизъм и дори национален егоизъм. Но кой ще осъди малките държави, които се стремят преди всичко към собственото си благо и едва след това мислят за своите съседи по планетата? Във всеки случай те избират по-справедлива система, която най-малкото се стреми да отчита интересите на всички свои членове, за разлика от Съединените щати и други нови колонизатори от страните на Стара Европа, които в никакъв случай не са престанали да бъдат колонизатори дори с формалната независимост на техните бивши колонии.

Но колкото и либералите да се опитват да настояват, че всички социални движения се обясняват единствено с меркантилни съображения, БРИКС се превърна в естествен притегателен полюс за всеки, който вижда в многополярността на света някакво въплъщение (макар и не идеално) на смисъла на справедливостта, присъща на хората.

През изминалата година БРИКС придоби ново значение, като престана да бъде просто клуб, чиито членове се опитват само да намерят някакви начини за полезно икономическо взаимодействие в контекста на съществуващата безусловна хегемония на Съединените щати и тяхната валута. Това вече е политически и идеологически блок, който има открита антизападна ориентация и гледа в бъдещето.

Накъде отиват САЩ?

Съединените щати (които в този случай трябва да се разбират като американския истаблишмънт или „дълбоката държава“) виждат, че БРИКС в крайна сметка може да промени глобалната финансова система чрез създаване на обща валута и изтласкване на долара.

Това е причината за атаките срещу БРИКС и страха от блока от страна на САЩ и Запада. А смисълът на техните информационни атаки е в създаването на възможности за разпадането на БРИКС, в провокирането на противоречия и в предотвратяването на разширяването на БРИКС.

В този смисъл е доста забележителна статията във водещия бразилски вестник Folha de S. Paolo, който е нещо като The Washington Post в бразилско изпълнение. Вестникът се ползва – поне така беше – с безспорен авторитет сред бразилския политически елит и е своеобразен ориентир в „дебрите на Латинска Америка“ за чуждите анализатори.

Но за разбиране: почти всички водещи издания в големите страни, да не говорим за вестниците в малките държави, са под пълен контрол на американския истаблишмънт и по-специално на ЦРУ, както твърди американският изследовател и публицист Джон Макглион в списание The European Conservative.

И така, Folha de S. Paolo, позовавайки се на неназовани източници в бразилското външно министерство, пише, че „Бразилия се съпротивлява на присъединяването към блока на нови страни повече от другите членове на БРИКС“. Против експанзията, казват те, е и Индия. Но Русия, Китай и Южна Африка са за „безпрепятствено разширяване на блока“. Очертава се, о, радост, конфликт, нали? Но нека не правим прибързани заключения.

Твърди се, че причината за опасенията на Бразилия е, че Бразилия не иска да загуби влиянието си в случай на значително разширяване на организацията.

Според вътрешната оценка на правителството на Лула, БРИКС, именно поради своите ограничения, дава на Бразилия значителна тежест и влияние, каквито не намира в други международни форуми. Неконтролираният растеж на блока може да намали това влияние, казаха дипломатите при условие за анонимност.- информира сякаш тайно Folha de S.Paolo.

Вестникът почива на факта, че, оказва се, все още няма критерии за присъединяване към БРИКС.

Бразилските дипломати казват, че е необходимо да се обсъдят критериите, според които ще се извършва всяка реформа на тази структура. Те твърдят, че при избора на страни кандидатки е необходимо да се спазват изисквания като географски баланс, размер на населението и икономически размер,– пише вестникът, като че ли издава вътрешното устройство на бразилското външно министерство и в същото време всява съмнение у читателя, че на срещата на върха в Южна Африка може да се постигне някакво единодушие.

Междувременно, според същия вестник, дипломатите на петте страни от БРИКС в момента договарят точно критериите за влизане на нови членове. И се очаква резултатите от разговорите да бъдат представени на лидерите на срещата на върха в Йоханесбург. Това е в контекста на факта, че според представителя на Южна Африка на тези преговори броят на страните, които имат интерес да се присъединят към БРИКС, наближава 40.

Поуки от „страданието“ на Бразилия по БРИКС

Какво заключение може да се направи от публикацията на Folha de S.Paolo? Без да си прави труда да проучи ситуацията, читателят ще стигне до извода, че позицията на Бразилия може да послужи като един от „препъникамъните“ в преговорите на срещата на върха в Южна Африка. В същото време трябва да се отбележи, че Бразилия е за присъединяване към страните от БРИКС от Латинска Америка – Аржентина и Венецуела.

За това директно се изказа президентът Лула да Силва, който иска да види там и Саудитска Арабия. Куба също иска да се присъедини към БРИКС, на което Бразилия също няма да устои, предвид отличните отношения между Бразилия и Хавана при президента Лула.

И какво става? Бразилия всъщност е своеобразен проводник на интересите на латиноамериканските страни в БРИКС.

И какво лошо има в това? И как това пречи на влиянието на Бразилия при нейния нов президент, който, напротив, търси пътища за латиноамериканско единство и използва различни регионални и международни форуми за това? Напълно нелогично. Но злото семе вече е посято.

Интересен детайл: анонимните източници на Folha de S. Paolo „отбелязаха, че позицията на бразилските дипломати на преговорите е в противоречие с изявленията на Лула“. Тоест вестникът се опитва по някакъв начин да обере несъответствията между това, което той пише и това, което президентът на Бразилия официално казва. Това са камъни в няколко градини наведнъж: предварително настройва участниците на срещата срещу Бразилия, посява съмнение относно искреността на президента Лула, настройва Лула срещу собственото му външно министерство, което, съдейки по дипломатическата активност на Бразилия и лично нейния президент, работи перфектно 24 часа на ден.

И така, САЩ нанасят основния удар на БРИКС чрез Бразилия. Но не забравяйте Индия. Като от своя страна Индия също е против рязкото разширяване на БРИКС, защото се опасява, че „Китай ще превърне БРИКС в инструмент на своето влияние в Азия“. Междувременно говорителят на индийското външно министерство Шри Ариндам Багчи разкритикува „необоснованите“ предположения и фейкови съобщения на някои медии, че страната му се противопоставя на приемането на нови членове в БРИКС.

Китайците виждат всичко

В корена на проблема гледат и китайците. Китайският Global Times пише, че в навечерието на срещата на върха на БРИКС, Западът се е опитал да очерни блока, раздухвайки слухове за разногласия между страните членки. САЩ се страхуват, че „БРИКС ще коригира своя хегемонен световен ред и се опитват да подкопаят неговото единство“.

Китайски анализатори посочиха, че разликата в мненията е съвсем нормална за организация, която се застъпва за мултилатерализма и демократизацията на международните отношения, и всякакви опити да се преувеличат различията между членовете на блока и по този начин да се намали значението на механизма за сътрудничество на БРИКС, само излага на показ завистта и безпокойството на някои западни елити. Тези, които искат да запазят хегемонията на Съединените щати и еднополюсния глобален ред, са особено нервни, защото виждат нарастващо сътрудничество между незападни страни или нововъзникващи икономики и тяхното развитие,– подчертава Global Times.

Китайците, подобно на нас в Русия, забелязаха, че „западните медии, включително Bloomberg и Reuters, напоследък започнаха да публикуват материали, в които в навечерието на срещата на върха често раздухват така наречения проблем за разединението между членовете на БРИКС.“ Например Ройтерс пише, че „Бразилия се съпротивлява на нарастващата инерция на групата БРИКС от големи нововъзникващи икономики, които искат да приемат нови членове, но дебатът относно критериите за влизане изглежда неизбежен на срещата на върха този месец“. Агенцията се позовава на „трима бразилски държавни служители“, без да посочва имената им. Не е ли същата техника с „анонимните източници“, която виждаме във Folha de S.Paolo?

Логически изводи

Във всеки случай дори спорът в рамките на БРИКС, ако има такъв, както и бързото увеличаване на броя на желаещите да се присъединят към БРИКС (преди месец бяха около 20, сега са почти 40) говорят за абсолютно изключителен ръст на влиянието на БРИКС върху глобалната политика.

BRICS наистина предизвиква САЩ и колективния Запад, отнемайки тяхното влияние и престиж. BRICS е ледоразбивач, който разчупва леда на стария свят, ориентиран към САЩ. Без никаква стойност БРИКС нямаше да бъде в центъра на вниманието на целия свят и нямаше да се превърне в платформа, на която се обсъждат въпроси от световно значение. Ето защо САЩ се опитват да разбият БРИКС по много начини.

За това се използват най-различни международни форуми (скорошната среща в Джеда, срещата на Г-7 в Хирошима и др.), всички видове информационни и дипломатически инструменти. Това е причината за атаките срещу БРИКС от страна на обхванатите от панически страх Съединени щати.

Превод: ЕС

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button