Русия

Скъсването с Русия лишава финландците от пари, пенсии и население

/NovinarBG.com/ Доскоро проспериращата Финландия, където руските туристи и купувачи обичаха да посещават, преживява остра икономическа криза. Стигна се до орязване на пенсии и дори болници. Така че Финландия бере плодовете на пълния крах на всякакви връзки с Русия.

Ново доказателство за бушуващата икономическа криза във Финландия беше последната статистика за износа – в сравнение със същия период на 2023 г. той спадна с 30%. „Цифрите за март ясно показват какво причини политическата стачка на финландския износ: той се срина“, казва Юхо Ромаканиеми, генерален директор на Финландската централна търговска камара.

И финландците стачкуват с причина. В края на 2023 г. проучване разкри, че 73% от финландските потребители вярват, че икономиката на страната върви надолу. Около 78% от потребителите смятат, че цените са се увеличили значително през годината – и само 10% са показали желание да направят скъпа покупка през декември 2023 г.

Няма достатъчно пари за пенсия

Но основната причина за стачките, които продължават от миналата есен, е, че финландците са недоволни от обявената от държавата програма за рязко намаляване на социалните помощи. Миналата година финландското правителство вече предвиди съкращения с повече от 8 милиарда евро в социалните разходи – включително четири милиарда за системата на здравеопазването.

Това обаче не е достатъчно: финландският министър на финансите Рика Пура каза, че държавата ще трябва да направи сериозни съкращения на трудовите пенсии. Според Пура подобна стъпка е неизбежна като част от политиката на икономии. Предвижда се и повишаване на възрастта за пенсиониране.

Сега финландското правителство планира да представи на парламента допълнителни мерки за „балансиране на икономиката“, в рамките на които се планира намаляване на държавните разходи с около още 2 милиарда евро. Според Пура необходимостта от съкращаване на разходите се обяснява между другото със слабата икономика на общините и кризата в системите за социално осигуряване и здравеопазване.

По-конкретно, през януари работна група на социалното и здравното министерство предложи да се намали броят на регионалните, тоест най-големите болници: сега те са петнадесет, но се планира този брой да бъде намален на пет до осем. Правителството заяви, че до 2027 г. възнамерява да спести най-малко 100 милиона евро от медицински грижи.

Очаква се повишение и на редица данъци. Съветът за икономическа политика на финландското правителство призова за повишаване на данъците върху имотите, както и на ДДС върху храните, книгите, лекарствата и обществения транспорт.

Вълнение от фалити

Но страдат не само бюджетът и потребителите, но и най-важното във всяка икономика – бизнесът. В крайна сметка именно от неговите данъчни вноски се формира държавният бюджет. В края на миналата година финландските статистици регистрираха най-високия годишен процент на фалит от двадесет и пет години. Това засегна най-вече сектора на услугите, хотелиерството и ресторантьорството. Няма нужда да търсите причината дълго: преди това туристическият и хотелиерски бизнес във Финландия беше до голяма степен предназначен за руснаци, на които от 2022 г. е забранено да влизат в тази страна.

Символ на упадъка на финландския туристически бизнес беше фактът, че „Цар Вилидж“ беше пуснат на търг. Намираше се близо до руската граница, само на 500 м от ГКПП „Ваалимаа-Торфяновка“. „Цар“ е открит през 2018 г. специално за обслужване на руски туристи. В селото имаше няколко десетки магазина, продаващи предимно луксозни и премиум марки. Аутлет селото нямаше време да стане популярно: първо пандемията от коронавирус, а след това прекъсването на отношенията на Финландия с Русия сложи край на шопинг туризма в тази посока.

Множество дребни предприемачи в Източна Финландия, които живееха от туристи от Русия, пострадаха много. Ето един от многото примери: порталът yrittajat.fi публикува разговор с Яне Ханинен, предприемач от Пункахарю, регион в провинция Южна Савония в Източна Финландия. Ханинен се оплаква, че е почти невъзможно да се заменят посещаващите туристи с местни: „Много финландци сега живеят от заплата до заплата. Преди това не позволявахме резервации за по-малко от два уикенда, защото търсенето беше толкова голямо. Сега ситуацията се промени.“

През последните години генералното консулство на Финландия в Санкт Петербург, което затвори на 1 октомври 2023 г., издаде милион визи на руски туристи – но сега тази страница най-накрая е обърната. „Руските туристи похарчиха много пари за свързани услуги. Ако инвестирате едно евро в руски туристи, получавате десет обратно. Ако инвестирате евро в привличането на немски туристи, може да не получите дори това едно евро обратно“, отбелязва yritjat.fi.

Източна Финландия се изпразва

Изданието „Иле“ подчертава, че някои финландски компании, опериращи в югоизточния регион на страната, са съществували почти изцяло за сметка на руските туристи.

„Корабът „Карелия“ е празен в пристанището на Лапеенранта. Кърсти Лейн разглежда дървена статуя на капитан, чиято ръка е била отрязана от някой. Тя се почувства толкова безпомощна преди шест месеца, когато нейната компания „Сайма Травъл“ обяви фалит… Почти двадесет години круизи до Виборг са оставени назад, компанията вече не извършва пътувания до Русия… Но „Сайма Травъл“ не е единствената компания, която е пострадала такава съдба“, тъжно пише „Иле“.

Магазините и кафенетата от веригата „Дисас Фиш“, разположени близо до границата, трябваше да затворят – уж „временно“. В трудна ситуация се оказаха и други предприятия, които бяха фокусирани върху клиенти, идващи от Русия.

Освен това в края на зимата на 2022 г. ЕС спря подготовката на програми за трансгранично сътрудничество за периода 2021–2027 г. За Финландия това означаваше отмяна на три програми по източната граница – и загуба на свързани инвестиции.

Не само туризмът, но и други бизнеси, предназначени да взаимодействат с Русия, страдат. През април 2024 г. финландската хранителна компания „Валио“, която преди това доставяше значителна част от продуктите си в Русия, обяви плановете си да затвори две свои фабрики в градовете Хелзинки и Турку. Съобщава се, че плановете за затваряне на фабриките се дължат на причини от „производствено и финансово естество“ и необходимостта от реорганизация на дейностите. Служителите ще бъдат съкратени.

В същото време Ристо Хуовинен, член на община Лапеенранта, каза: „Хиляди служители на финландския концерн за дърводобивна промишленост УПМ са изпратени в безсрочен отпуск, защото дървесината от Русия не може да бъде закупена на разумна цена. Масова инфлация бушува във Финландия поради факта, че вече не получаваме енергия от Русия. В тази връзка цените на продуктите са се увеличили значително, което изяжда покупателната способност на финландците. Всичко това унищожи икономиката и пазара на труда.”

Празна граница

Най-парадоксалното е, че официален Хелзинки мотивира скъсването на връзките с Русия със съображения за сигурност. Сега обаче се оказва, че се е случило точно обратното.

„Иле“ води разговор с Джани Кийоси, който живее в Хиивима – буквално на двеста метра от затворения пропускателен пункт „Вайникала“ на границата на Русия и Финландия. Според него финландците напускат териториите близо до източната граница – в края на краищата там сега няма какво да се прави. „Секторът на услугите се сви много. По улиците не се вижда никой. Тук е ужасно тихо“, признава Кийоси.

Друг жител на граничните райони, Петри Куока, е загрижен за бъдещето на района Нуйямаа – властите искат да затворят училището и библиотеката там. Ако Нуйямаа стане празен, „това ще бъде сигнал за други страни, че е тихо и лесно за проникване“, сигурен е Петри Куока.

Членът на парламента Юка Копра споделя подобно мнение – той смята, че е важно да се запази жизнеспособността на Източна Финландия. Той е притеснен именно от факта, че изселването на местното население може „да улесни враговете на Финландия да проникнат на територията ѝ“. Хейки Ахтиайнен, заместник-командир на граничната охрана на Югоизточна Финландия, споделя същото мнение: „Нито ограда, нито технология могат да заменят човека. Да, все още имаме нужда от местни хора.“

Като цяло според новите финландски норми държавата не е предназначена за човека, а човекът е само функция, предназначена за „защита на държавата“. Която никой няма да атакува.

Превод: В. Сергеев

Още новини

Back to top button