ЗДРАВЕПОЛЕЗНИ

Здравето не детето през зимата – как да защитим, говорят експерти:

Много родители се оплакват, че през зимата децата им боледуват по-често от обикновено.
Може ли настинало дете да ходи на зимни разходки? Отговаря детски пулмолог и педиатър.

Ако имате висока температура, втрисане, гадене или повръщане, редки изпражнения или слабост, не е препоръчително да излизате на разходка. В такива ситуации се предписва почивка на легло и почивка, често проветряване на помещението и овлажняване на въздуха.

Advertisement

Важно е да се вземе предвид основната диагноза. При синдром на бронхиална обструкция вдишването на студен (по-хладен, отколкото в апартамент) въздух може да влоши ситуацията и да засили кашлицата. Но при магарешка кашлица се препоръчва ходене по всяко време на годината при температура не по-ниска от -15 ℃.

През зимата си струва да ограничите времето за разходка с детето си, ако имате силна хрема или затруднено дишане през носа – до 30 минути наведнъж. При дишане през устата въздухът не се затопля, овлажнява, пречиства или йонизира и това може да доведе до повторни инфекции с вируси и бактерии и дразнене на дихателните пътища.

При съпътстващ конюнктивит ходенето във ветровито време е нежелателно, тъй като вятърът дразни лигавиците на очите и влошава хода на заболяването.

Нека бъде подчертано – решението за разходките се взема съвместно от педиатър и родители. Ако детето е активно, чувства се страхотно и много иска да се разхожда, тогава кратките разходки до пълно възстановяване не са противопоказни.

Как сухият въздух през отоплителния сезон влияе на здравето на децата?
Оптималната влажност на въздуха в помещението е 50-60%, температурата не по-висока от 20-22 градуса. През отоплителния сезон влажността пада под 40%, а температурата се повишава над 25-27 градуса. Това се отразява негативно на лигавицата на носа и следователно на цялостното здраве на детето. Факт е, че носната лигавица (при условие, че е достатъчно навлажнена) изпълнява важна бариерна функция за тялото: предпазва от въвеждането на вируси и бактерии.

Когато влажността на въздуха в помещенията е ниска, носната лигавица започва да изсъхва и престава да функционира като бариера.

В отговор на това тялото произвежда допълнителна слуз за овлажняване на лигавицата, което води до сополи, назална конгестия и корички. Родителите смятат, че детето има настинка, затова започват да използват вазоконстриктивни капки и затварят всички прозорци в къщата. И през отоплителния сезон, без нормален обмен на въздух (особено при модерни прозорци с двоен стъклопакет), влажността на въздуха пада още по-ниско.

Най-важното е, че трябва да използвате овлажнител в детската спалня (модерните модели имат функции с автоматична поддръжка на влажността). По време на отоплителния сезон това устройство за климатичен контрол трябва да работи денонощно.

Ежедневно правете мокро почистване. Ако има регулиране в отоплителната система, не включвайте батериите на пълна мощност. Можете също така да поставите съдове с вода близо до тях. Навлажнете носната лигавица на детето с изотоничен разтвор на натурална морска вода (това помага за омекотяване на коричките и възстановяване на носното дишане). Редовно проветрявайте помещението, за да го наситете с кислород и да намалите температурата на въздуха.

Какво е важно детето да похапва през зимата?

Зимата е време, когато детският организъм особено се нуждае от подкрепа от страна на имунната система, тъй като ниските температури правят детето по-уязвимо към различни заболявания. Ето защо е важно родителите да се грижат за правилното хранене на детето.

• Плодовете и зеленчуците са богат източник на витамини и минерали. През зимата е важно да включите в диетата на децата цитрусови плодове, зеле, моркови и картофи.

• Зелените (като спанак, магданоз и босилек) са отличен източник на витамини А, С и К.

• Млякото, киселото мляко и сиренето съдържат калций, който е от съществено значение за здрави кости и зъби. Той е добър източник на протеини и витамини от група В.

• Ядките и семената са богати на здравословни мазнини, протеини и витамини. Те помагат за укрепване на имунната система и подобряване на мозъчната функция. Бадемите, лешниците, орехите и слънчогледовите семки са отличен избор за зимната диета на детето.

• Зърнени култури: Овесените ядки и елдата съдържат фибри, които помагат за поддържане на нормалната функция на храносмилателната система. Те също така съдържат витамини от група В, желязо и магнезий.

Още новини

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button