ПОЛЕЗНИ

Здравословно ли е да се храним по едно и също време всеки ден?

Човешкият живот до голяма степен е подчинен на биологичните ритми. Независимо дали става въпрос за годишни ритми, дневни ритми или кратки часови ритми, те се възпроизвеждат автоматично и оказват значително влияние върху хода на процесите в тялото.

Например, благодарение на тези ритми, ние заспиваме вечер, а сутрин се събуждаме. И работата на храносмилателната система също е подчинена на биологичния часовник. Ако човек намери оптимална диета за себе си и се придържа към нея ден след ден, това спомага за доброто храносмилане, усвояването на храната и  метаболизма и като цяло подобрява благосъстоянието.

Advertisement

Ето защо лекарите препоръчват да се спазва диета: от това до голяма степен зависи здравето не само на храносмилателната система, но и на целия организъм. Специалистите включват пет аспекта в самото понятие диета. За това пише Проектът за здравословно хранене .

Брой хранения на ден

Няма универсален график, който да е идеален за всички, но средно се препоръчва да се яде 3-5 пъти на ден. Това може да бъде например следният график: първа закуска, втора закуска, обяд, следобедна закуска и вечеря. Или съкратен вариант на три хранения на ден.

Опитайте се да намерите удобния за вас брой хранения . Лекарите по правило не препоръчват да се яде по-малко от два пъти на ден, а четири хранения на ден обикновено се наричат ​​оптимални.

Разпределение на храненето през деня

Работата на органите, участващи в храносмилането, варира през деня. На сутринта, давайки сигнал за събуждане, тялото в същото време активира храносмилателната система.

Най-голямата секреция на стомашен сок, който разгражда храната, се случва сутрин и следобед. Максималното му освобождаване се наблюдава в средата на деня, а минимумът през нощта. Затова е по-добре да приемате 2/3 от общия дневен прием на храна на закуска и обяд и около 1/3 на вечеря.

Време за хранене

Точно в кои часове се храним зависи, наред с други неща, от индивидуалните ни биологични ритми. „Чучулигите“ често се събуждат гладни, а „нощните сови“ може да се нуждаят от 1,5-2 часа, за да помислят за закуска. Но и двамата не трябва да се ограничават до чаша топла напитка сутрин, а да се грижат за пълноценно хранене, което ще съдържа протеини и мазнини. Това ще ви накара да се почувствате сити и ще ви помогне да избегнете лека закуска, докато чакате обяд.

Времето за обяд и вечеря, съответно, също ще бъде различно за различните хора. Но лекарите не препоръчват да ядем по-късно от 2-3 часа преди лягане, тъй като през нощта храносмилателната ни система не е много активна.

Интервали между храненията

Обикновено минават 3-4 часа от момента, в който храната влезе в стомаха, докато се придвижи в чревния тракт. Това е средното време и се счита за оптимално като почивка между храненията. Твърде дългите почивки, по-дълги от 5 часа, като правило също не са полезни (с изключение на нощната почивка).

Време, прекарано в хранене

Друг важен момент за правилната диета е времето, прекарано в храненето.

Ритъмът на живот може да диктува своите правила, но трябва да се опитате да отделите 10-15 минути за хранене, като посветите това време на храната.

Диетата не е само да се храните по едно и също време, но и да следвате много други препоръки. Въпреки това, ако режимът ви на хранене не е твърде строг, не трябва да се опитвате веднага да го приведете в съответствие с всички правила.

Още новини

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button