Русия

БРИКС: Геополитическият успех на южноафриканската среща

/NovinarBG.com/ 15-ата среща на високо равнище на БРИКС, която завърши в Йоханесбург под мотото „БРИКС и Африка: партньорство за ускорен споделен растеж, устойчиво развитие и приобщаващ мултилатерализъм“, може да се обобщи с една дума – успех.

Първо, страните приеха окончателната Йоханесбургска декларация, която показва липсата на непреодолими противоречия между членовете на асоциацията. Това е особено важно в светлината на нежеланието на Индия да разширява БРИКС с нови страни, тъй като Ню Делхи не иска организацията да се превърне в някакъв антиамерикански блок.

Руският президент Владимир Путин подчерта, че БРИКС не е насочен срещу други интеграционни обединения и не се стреми да бъде обект на конфронтация с когото и да било. Тази позиция успокои Индия. „БРИКС е съюз на равни държави, които могат да имат различни възгледи, но имат обща визия за бъдещето“, обобщи южноафриканският президент Сирил Рамафоса.

Второ, от 1 юни 2024 г. Иран, Етиопия, Египет, Обединените арабски емирства, Саудитска Арабия и Аржентина ще станат пълноправни членове на БРИКС. Така общият БВП на страните от БРИКС ще достигне 37% от световния (според паритета на покупателната способност – 7,7 трилиона), 46% от световното население ще живее тук. Според руския заместник-министър на външните работи Сергей Рябков един от критериите за приемане на нови страни в БРИКС ще бъде липсата на санкции от тяхна страна срещу който и да е член на организацията, така че западните страни да не бъдат приемани в организацията. Припомняме, че Еманюел Макрон активно искаше покана за Йоханесбург, но в крайна сметка Си Цзинпин каза, че няма нищо против „малка френска делегация, водена от представител от по-нисък ранг“, на което французите не се съгласиха.

Ислямска република Иран подкрепя усилията на БРИКС за дедоларизация, като е готова за сътрудничество в сферата на политиката, икономиката и сигурността, каза президентът Ебрахим Раиси в Йоханесбург. Членството в БРИКС на Иран, ОАЕ и Саудитска Арабия, членове на ОПЕК, ще даде на Русия допълнителни перспективи за преговори с тях в енергийния сектор, чак до реализирането на съвместни проекти. Вече шест от деветте световни страни производителки на гориво са членове на БРИКС. По-активното включване на държавите от Близкия изток в институциите на икономическото взаимодействие значително увеличава потенциала за взаимодействие в най-широк кръг от области.

Трето, БРИКС ще продължи да расте с нови участници. Първата вълна на разширяване ще бъде последвана от втора, в Йоханесбург са одобрени критериите, на които трябва да отговарят кандидатите за влизане. В момента има петнадесет такива.

Членството в БРИКС на западни страни е изключено, тъй като един от критериите е неприлагането на санкции от страна на страните от БРИКС срещу член на организацията. Създаването на наднационални органи в структурата на БРИКС е изключено, тъй като асоциацията е създадена за развитие на националните икономики на страните-участнички, като се вземат предвид техните интереси.

Външни наблюдатели нарекоха последната среща на високо равнище морална победа за Русия и Китай. Москва и Пекин се стремят да създадат справедлив световен ред, включително балансирани и взаимноизгодни икономически отношения в глобалната икономика. Това важи с особена сила за африканския континент, оплетен в поробителски отношения с бившите метрополии – Франция, Великобритания, Португалия, Испания, Белгия.

На дневен ред е трудният въпрос за създаването на единна разчетна единица в икономиките на страните от БРИКС. Подобни тенденции не могат да не дразнят колективния Запад, който разчита на фискалния диктат на щатския долар и еврото. Вашингтон и Брюксел се опитаха да окажат натиск върху държавите, участващи в срещата, но безуспешно.

Така възниква ситуация, когато страните от т.нар. „златен милиард“ останаха извън едно от най-големите интеграционни обединения на планетата. Светът е разделен на два лагера, като единият от тях (БРИКС) е решен да си сътрудничи с всеки външнополитически играч, при условие че последният спазва определените норми.

Засилвайки критиките към БРИКС, западният лагер, напротив, призовава за бойкот и минимизиране на темпото на сътрудничество в рамките на асоциацията. Вашингтон, Брюксел и ЕС се страхуват, че БРИКС ще се превърне в успешен алтернативен модел на политическо и икономическо сътрудничество, което със самото си съществуване подчертава недостатъците на евроатлантическия модел, писнал на целия свят.

Както отбелязва политологът и ориенталист Карине Кеворкян, всеки от участниците в БРИКС си запазва правото да избира сценарии за оперативно-тактически действия и двустранно сътрудничество, като избягва преките конфликти и разрешава вътрешните. В икономическата сфера стана логично споразумение за разширяване на взаимния обмен в национални валути. Разбира се, това все пак не е демонтирането на МВФ и долара като инструмент на Съединените щати, а очевидно желание за създаване на „предпазна възглавница“. Вероятно следващата стъпка ще бъде създаването на застрахователна система в търговията между страните от БРИКС+.

Геоикономическият и геополитическият вектор на БРИКС е насочен на юг. Държавите от Глобалния юг са обект на голямо внимание на колективния Запад, който се страхува да не загуби влияние върху политиката и икономиката там. Идеологически БРИКС сякаш очертава граница между Севера и Юга, принуждавайки съюзниците на Вашингтон да мислят за бъдещето.

Така министърът на външните работи на Нова Зеландия Наная Махута посети три страни от БРИКС (Индия, Китай, Южна Африка) тази година и каза, че Уелингтън не възнамерява да се присъедини към блока АУКУС (Австралия – Великобритания – САЩ). Уелингтън избягва да участва в конфронтационни асоциации от страх да не бъде въвлечен в конфликт между САЩ и техните геополитически опоненти.

Новозеландският анализатор Джефри Милър не изключва, че страната му ще трябва да се доближи до БРИКС, тъй като географията не ѝ позволява да бъде пълноправен член на ЕС, АСЕАН, Г-7 или Г-20. Географски БРИКС е най-близо до Нова Зеландия.

Нарастването на авторитета на БРИКС на световната сцена неминуемо ще накара останалите съюзници на САЩ да коригират външнополитическата си стратегия – Австралия, Южна Корея, Испания, Италия, Португалия, Франция (нейните отвъдморски владения се намират в границите на Глобалния юг), и т.н.

„БРИКС е алтернатива за всички държави, чиито природни ресурси отдавна са били експлоатирани в ущърб на населението на тези страни. Други международни организации не ни слушат и не вземат предвид нашите интереси при вземането на решения“, казва президентът на Боливия Луис Арсе.

Руското председателство на БРИКС ще „работи за резултати“, подчерта Сергей Рябков по време на заключителната пресконференция, и „Западът ще трябва да вземе това предвид. Разбира се, опитите за оказване на натиск върху БРИКС, заиграването с това, което може да се възприеме като непоследователност в подходите, ще продължат, но ние вече изминахме пътя на формирането. БРИКС е обединение, което има безспорна тежест, то ще расте като влияние, включително върху международните процеси, и колективният Запад ще трябва напълно да се съобразява с това по един или друг начин.

Несъмнено разширяването и укрепването на най-голямата междудържавна асоциация на незападния свят неизбежно ще доведе до засилване на антиколониалните тенденции в Африка, Южна Америка и Азия и следователно до по-нататъшно отслабване на англосаксонската планетарна хегемония.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button