НЕВЕРОЯТНИ

„Джеймс Уеб“ помогна за намирането на потенциално обитаема океанска планета

Атмосферата е доминирана от азот и въглероден диоксид. Но има проблем с водещата звезда.

Системата LHS 1140 се намира на около 50 светлинни години. Преди това в нея бяха известни две планети, които бяха класифицирани като суперземи. Ново изследване, проведено с помощта на космическата обсерватория Джеймс Уеб, позволи да се изяснят параметрите на една от тях. Астрономите заключиха, че може да има условия, подходящи за живот.

Авторите на изследването са използвали две преминавания на планетата LHS 1140b на фона на нейната звезда, за да получат спектрални данни за атмосферата, както и да уточнят физическите параметри на обекта.

Оказа се, че масата на екзопланетата е 5,6 земни, а радиусът й е 1,73 земни.

Тя е много по-близо до своята звезда, отколкото Земята до Слънцето. LHS 1140 обаче принадлежи към класа на червените джуджета от тип M, следователно е значително по-хладен от нашата звезда. Това предполага, че средната повърхностна температура на LHS 1140b е около 226 K (около минус 47 по Целзий).

Преди прегледа на Джеймс Уеб се предполагаше, че тази супер-Земя има плътна газова атмосфера, доминирана от водород. Въпреки това, преоценката на масата на планетата и показанията от спектрометъра NIRSpec показват, че тази хипотеза трябва да бъде преразгледана. Най-вероятно в атмосферата има значителна част от азот, водни пари и въглероден диоксид. В този случай, за да може LHS 1140b да съответства на наблюдаваната маса, трябва да е десет процента вода, което показва огромен океан.

Температурните условия и наличието на течна вода на повърхността на LHS 1140b правят тази планета привлекателен кандидат за поддържане на живота, какъвто го познаваме. Друг важен компонент е наличието на определени химични съединения.

Допълнителни наблюдения могат да ги разкрият.

Обаче планетите, обикалящи около червените джуджета, имат допълнителни проблеми с обитаемостта. Поради близостта им до звездите, те могат да бъдат приливно заключени, тоест едната страна да е обърната към звездата. Освен това, червените джуджета са предразположени към мощни изригвания, които могат да „стерилизират“ близки до тях планети. Следователно, дори ако някой от тях е в обитаемата зона на звезда М, това не е гаранция за условия, подходящи за живот.

Още новини

Back to top button