Русия

Как се ускори интеграцията между Русия и Беларус

/NovinarBG.com/ Сближаването между Русия и Беларус през 2023 г. се случи може би по-бързо от всякога. Как точно изглежда този процес, защо е толкова интензивен напоследък и как ще се задълбочи интеграцията на двете страни през 2024 г.?

На последното заседание на Съвета на министрите на съюзната държава на Русия и Беларус руският министър-председател Михаил Мишустин беше позитивен и оптимистичен: „Днес сме на много важен етап – работа по основните насоки за прилагане на разпоредбите от Договора за създаване на съюзната държава и 28 индустриални съюзни програми. Трябва да определим и нови насоки за периода 2024–2026 г. По-голямата част – около 90% – от над 990 договорени дейности са изпълнени.“

И това не е случай, когато оптимизмът на длъжностното лице е „за пред камера“ и е подкрепен само от необходимостта от необходимите доклади. Динамиката на отношенията между Русия и Беларус в рамките на СД през последните три години е наистина впечатляваща.

Вярно, това не винаги е било така. Процесът на руско-белоруска интеграция беше практически замразен, например през 2010 г. И в други години възникнаха разногласия между страните по многобройни частни въпроси, давайки поводи на враговете за злорадство.

Нещата се отместиха от мъртва точка едва през септември 2019 г., когато премиерите на двете страни подписаха проект на програма за действие за интеграция. След това през декември 2019 г. в Минск се проведоха многобройни протести срещу интеграцията; събра се тълпа с бяло-червено-бели и украински знамена и лозунги „Няма да позволим да се повтори сценарият с Крим“ и „Не на руския фашизъм и бандитизъм“. пред руското посолство. Белоруските власти не се намесиха в тези действия.

Всичко се промени след събитията от 2020 г. и особено през 2022 г. Последната антируска акция в Минск беше наблюдавана на 28 февруари 2022 г. След това всяка публична проява на антируска позиция в Беларус е немислима – тя се потушава моментално и жестоко.

Но интеграционният процес получи мощен тласък, без преувеличение – най-силният от възникването на самата идея за Съюзна държава. Може да се твърди, че през 2022-2023 г. Русия и Беларус са извървели път, който преди би отнел десетилетие.

И основният двигател на този процес беше колосалният натиск от страна на колективния Запад, който имаше за цел да подкопае независимостта и на двете страни. Санкциите, всички видове ограничения и затварянето на пазарите доведоха само до още по-тясно сътрудничество между Русия и Беларус.

Резултатът е рекорден брой взаимна търговия и съвместни проекти на стойност милиарди руски рубли. Ако стокообменът на двете страни в предковидната 2019 г. възлизаше на 33,3 млрд. долара, а в коронавирусната 2020 г. -29,5 млрд., то през 2021 г. – вече е 40 млрд., а през 2022 г. – 45. За сравнение: търговският оборот на Русия с гигантския Китай през 2021 г. възлиза на 147 млрд. Долара. През януари-септември 2023 г. търговският оборот възлиза на 35,5 млрд. Според посланика на Беларус в Русия Дмитрий Крутой като цяло до края на 2023 г. ще бъде възможно да се достигне цифрата от 50 милиарда долара.

В условията на санкции и ограничения Русия и Беларус се допълват по много начини. Така Русия се превърна в основен доставчик за Беларус на месо, риба, какао, черни метали, алуминиева тел, тръби, лагери, автомобили и железопътни локомотиви. Беларус доставя на Русия машиностроително оборудване, селскостопанска техника, изделия от черни метали и гуми.

През 2023 г. бяха създадени съвместни монтажни предприятия и ново производство на селскостопанска техника в Краснодарския край, Новосибирска област и Татарстан. В Башкортостан е открит нов завод за производство на зърносушилни комплекси с участието на беларуски производител. В Краснодарски край започна сглобяването на комбайни и камиони за зърно на базата на шасито на Минския автомобилен завод. Започна изграждането на мултимарков център за търговия и обслужване на Беларус за продажба, поддръжка и ремонт на белоруска техника. Мрежите от магазини, продаващи белоруско облекло, обувки, мебели и хранителни продукти в Русия, се разширяват.

През първата половина на 2023 г. обемът на руските инвестиции в реалния сектор на беларуската икономика се е увеличил с една трета спрямо миналата година и възлиза на над 60% от всички чуждестранни инвестиции. През 2023 г. 87 делегации на различни нива от руски региони посетиха Беларус, 34 от които бяха водени от ръководители на руски региони. На свой ред 96 белоруски официални делегации и 136 делегации от деловите среди посетиха руските региони.

През 2023 г. бяха сформирани два нови органа на съюзната държава: Наднационалният данъчен комитет и Междудържавният център за координация на управлението на митническия риск. Бяха подписани редица значими белоруско-руски споразумения. Те включват споразумение за сътрудничество в митническия сектор, споразумение за общите принципи на косвеното данъчно облагане.

Обобщавайки заседанието на Министерския съвет, министър-председателят на Беларус Роман Головченко каза: „Експертите са подготвили проект на нови Насоки за прилагане на разпоредбите на Договора за създаване на Съюзната държава за следващите три години. Той е насочен към по-нататъшно сближаване на правната рамка на страните, осигуряване на функционирането на обединените енергийни пазари и единната транспортна система на Съюзната държава, провеждане на единна индустриална политика, координирана селскостопанска политика, координирана данъчна политика , формирането на единно научно-технологично, общо информационно пространство, както и осигуряването на равни права на гражданите на съюзната държава в социалната сфера.”

Необходимо е възможно най-бързо да се осигури реална, осезаема интеграция на индустриалните политики на двете страни. Да се установи напълно безпрепятствен реципрочния достъп до обществени поръчки и субсидии. Да се съгласуват единни мерки за защита на вътрешния пазар на съюзната държава, които ще осигурят бързо разширяване на връзките за сътрудничество и по-нататъшен растеж на производството на съвместни продукти с висок дял на локализация на производството. Очаква се нов пакет от интеграционни мерки да бъде одобрен в началото на 2024 г. от Висшия държавен съвет на Съюзната държава.

Очевидно интеграцията между страните няма да спре дотук. В близко бъдеще ще видим още по-впечатляващи постижения на двете страни.Особено важно е, че успехите, постигнати от Русия и Беларус през 2022-2023 г., не са случайни – върху тях са работили много дипломати от двете страни много преди кризата от 2020 г. А моделът на отношенията между държавите в рамките на СД може да служи като пример за други.

„Като се имат предвид интеграционните процеси, които протичат в момента, например в рамките на БРИКС, смятам, че нашият пример за Съюзната държава може да бъде някакъв вид мотивация за държавите да обмислят присъединяване към съюзната държава, въпреки всички трудности, които в момента съществуват“, казва Анатолий Гагарин, директор на Института за системни политически изследвания и хуманитарни проекти.

Особено важен, според директора на Института за модерни държави Алексей Мартинов, е фактът, че многогодишните приказки на противниците на СД за предполагаемото „поглъщане“ на суверенитета на Беларус от Русия си остават празни приказки. Но икономическите ползи и за двете държави са очевидни.

Превод: В. Сергеев

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button