Русия

Защо индийците ценят Русия

/NovinarBG.com/ Колективният Запад полага усилия да разруши отношенията на Русия с една от най-перспективните страни на планетата – Индия. Как точно става това и защо Ню Делхи, въпреки всички тези опити и трудности, подкрепя Москва в нейната глобална конфронтация със Запада?

Западните социолози от Центъра “Пю” публикуваха данни от проучвания в Индия. Оказа се, че почти 80% от населението на страната подкрепя настоящия премиер Нарендра Моди. Медиите обаче обърнаха внимание и на други цифри в проучването. Например какво мислят индийците за Русия. Според проучването 57% от индийците имат добро отношение към Москва, а 40% от анкетираните дори смятат, че влиянието на Русия в света е нараснало през последната година.

И това е проблем за Запада. Първо, Индия е най-голямата демокрация в света. Без участието си в някои антируски действия американският наратив „всички демокрации се обединиха срещу Русия“ се превръща в „всички западни страни се обединиха срещу Русия“ – а това са два напълно различни наратива.

Второ, Индия е огромен пазар. Трето, Индия е един от лидерите на развиващия се свят и в същото време страна, която не е във вражда със Запада (за разлика от Русия, Китай, Иран). Това означава, че възможностите за силен натиск върху нея са ограничени – могат да се използват само тези, които няма да прехвърлят Ню Делхи в списъка на противниците.

В резултат на това Западът може да използва само несилови методи за натиск върху Индия – тоест мека сила. И западните медии и експерти правят това нон-стоп. Например, те говорят, че Москва е уж ненадежден партньор, например по въпросите на сигурността (където Индия все още зависи от руските оръжия). Всичко обаче е точно обратното. Москва, за разлика от Запада, не поставя военно-техническото сътрудничество в зависимост от политическите възгледи на ръководството на страната купувач (както правят например американците). И със сигурност не използва въпросите на икономическата зависимост, за да поучава развиващите се страни как да живеят.

„Русия/СССР проявяваха голямо уважение към бившите британски колонии, което оставя отпечатък както върху междучовешките, така и върху държавните отношения“, припомня Никита Мендкович, ръководител на Евразийския аналитичен клуб. Но уважението и интересът на Индия към Русия се обяснява не само с това. Ню Делхи се интересува от икономическо сътрудничество.

И това въпреки всички разбираеми трудности. „Повечето индийски мултинационални компании имат активно присъствие на американския и европейския пазар. Те няма да рискуват да подразнят американското правителство. Особено ако техният оборот в Русия е по-малък, отколкото на западните пазари“, се казва в доклада на Индийския съвет по глобални въпроси.

Финансовите транзакции между държавите са трудни – поради същите западни санкции дори търговията с рупии води до факта, че плащанията се извършват с големи трудности. „Такива трудности съществуват в много приятелски юрисдикции. Редица индийски компании се страхуват от вторични санкции или глоби от страна на американските власти, така че те са прекалено предпазливи. В Индия бизнесът е децентрализиран и в много ситуации той действа на свой риск“, обяснява генералният директор на РИСИ Иван Тимофеев.

„Въпреки всички санкции и ограничения, индийският суверенитет, руският прагматизъм, както и взаимното доверие между Владимир Путин и Нарендра Моди успяха да осигурят изключително конструктивни, основани на партньорство отношения“, убеден е Мендкович. „Днес Русия успешно развива отношенията с Индия.

От икономическа гледна точка Индия се възползва от факта, че Западът се страхува да развали отношенията с нея изневиделица (за да не загуби важен партньор в сдържането на Китай). Следователно коридорът от възможности за индийските компании е доста голям. И не говорим само за паралелен внос.

„Значението на Индия се определя не толкова от гледна точка на заобикаляне на санкциите, а от гледна точка на алтернативен пазар. САЩ и ЕС въведоха редица ограничения върху вноса на руски енергийни ресурси, което означава, че китайският и индийският пазар стават все по-важни за Руската федерация. По същество ние прехвърляме нашите експортни потоци“, казва Тимофеев.

Днес Индия е третият в света потребител на енергия и най-големият вносител на нефт и газ – и сега активно задоволява нуждите си за сметка на руски въглеводороди. Според Министерството на търговията и промишлеността на Индия Русия стана четвъртият по големина вносител в страната през 2022 г. От април до декември 2022 г. вносът възлиза на 32,8 млрд. долара (спрямо 6,58 млрд. долара за същия период на 2021 г.). И лъвският дял от растежа беше постигнат чрез износа на руски въглеводороди. За което Индия има повече от просто краткосрочни планове (когато тези въглеводороди могат да бъдат закупени с отстъпка). Като цяло индийските компании са инвестирали повече от 10 милиарда долара в руския нефтен и газов сектор – и не възнамеряват да се откажат от инвестициите си.

Индия се интересува не само от руските въглеводороди, но и от ядрената енергетика. „Недостигът на електричество се превърна в сериозен проблем с нарастването на населението и икономиката на страната. В момента атомните електроцентрали представляват само около 2% от генерирането на електроенергия в Индия. Индия има само два големи реактора, и двата руски, които произвеждат почти 30% от общата мощност. От 10-те строящи се реактора с обща мощност 8 милиона киловата четири руски представляват половината от посочения капацитет“, пише японският “Никей”.

И накрая, Ню Делхи се интересува от развитието на сухопътни евразийски търговски пътища заедно с Русия. Това не е само икономика, но и геополитика, и то не само в рамките на двустранните отношения.

„Централна Азия, заедно с Афганистан, е претоварна точка между Русия и пазарите на Пакистан и Индия, както и Иран. През нея ще минава газопроводът ТАПИ-2, за създаването на който се създава газов съюз с Казахстан и Узбекистан. Освен това има планове за развитие на пътни и железопътни комуникации, така че руските стоки да се доставят на пазарите в Южна Азия. Въпреки че за осъществяването на този вариант сътрудничеството на Москва с Афганистан и Пакистан е важно, защото в противен случай не може да се осигури пряк достъп до Индия“, казва Мендкович.

И Москва осъществява това сътрудничество – и то по такъв начин, че Индия (която е в обтегнати отношения с Пакистан и скептично настроена към афганистанските талибани) не възразява особено. „Русия традиционно поддържа добри отношения с Исламабад и Ню Делхи, защото Москва не се намесва в тяхното военно-политическо противопоставяне, а развива търговия, което предполага взаимодействие между трите играча“, добавя Мендкович.

Като цяло индийският суверенитет, индийското търсене на руски ресурси и руското влияние създават голям потенциал за двустранно сътрудничество. „Потенциалът за развитие на отношенията е много голям. За Русия това е една от най-важните страни по отношение на икономическото сътрудничество. Но трябва да работим с нея, да яопознаем, да обясним нашата визия за рисковете за бизнеса“, обобщава Тимофеев.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button