Русия

Грузия избира Русия и бъдещето си

/NovinarBG.com/ Според Съюза на вносителите на петролни продукти на Грузия страната е увеличила покупките си на втечнен природен газ с една трета през първото тримесечие, докато Тбилиси е купил петролни продукти за общо 250 милиона долара, от които 168 долара са от руски внос. В сравнение с показателите от 2022 г. вносът на черно злато е скочил с 275% . Тук няма грешка – малко по-малко от триста процента.

Малко по-рано беше публикувана официална статистика, от която става ясно, че стокообменът между страните ни само през първите два месеца на тази година е надхвърлил 467 милиона долара, тоест има ръст от 48% спрямо същия период на годината.

Грузия напоследък беше рядък гост в новинарските емисии и затова нека направим бегъл преглед.

Кавказката ни съседка е малка държава с население от 3,7 милиона души. Тбилиси трябва да намери някъде поне два и половина милиарда кубически метра газ, за да осигури жизнената дейност на индустрията и населението. Толкова е годишната консумация. Половината от този обем отива за производство на електроенергия, през втората половина най-големите дялове се отнемат от индустриалния и битовия сектор, оставяйки съвсем малко количество за производството на гориво и преработката.

Тук трябва да разберете, че природният газ в производството заема скромните 18% , а необходимите за страната 13 тераватчаса са затворени от почти 80% от много водноелектрически централи с малък и среден капацитет. Много важен аспект е, че Тбилиси практически не купува електроенергия от чужбина, като напълно осигурява собствените си нужди.

В същото време МАЕ оценява общото енергоснабдяване на тази кавказка страна само на 21 процента. Както се досещате, дефицитът пада върху въглеводородите.

Да си дадем малко почивка в числата и да се потопим малко в политиката и междудържавните отношения.

За да завършим разказа, трябва да се каже, че в края на 2018 г. Натела Турнава, тогавашният министър на икономиката и устойчивото развитие, публикува държавна програма, която гласи следното: Грузия покрива 98% от собствените си нужди от природен газ с доставки от Азербайджан и през 2019 г. щеше да намали дела на руския внос до нула. Трябва да се отбележи, че това беше така в определени периоди по месеци, въпреки че Тбилиси все още не можеше напълно да се откаже от покупките от север.

През февруари 2022 г. СВО започна в Украйна, но Грузия, повече от очакваното, категорично отказа да наложи каквито и да било икономически санкции срещу Русия. Това предизвика значителен политически скандал, по време на който Киев директно обвини Тбилиси в предателство: видите ли, ние открито се борихме и ви подкрепихме през 2008 г. Въпреки най-силната русофобия, която преобладава сред част от населението, грузинските депутати се оказаха много по-проницателни. Или може би просто са по-добри в математиката. Парламентът фактически игнорира всички русофобски атаки на президента Зурабишвили и дори не се намеси във възобновяването на директните полети, което беше стартирано по лична инициатива на Владимир Путин. Кметът на столицата Каха Каладзе в интервю за западни медии директно заяви, че ще изхожда от интересите на своите съграждани, въпреки че е прекарал повече от една година като футболист в “Динамо Киев”.

Както вече виждате, освен ярките обществени процеси имаше и задкулисни събития.

Само преди месец обсъдихме един наистина забележителен проект за свързване на железопътната линия Ращ-Астара, която всъщност създава директен транспортен коридор от Русия през Иран чак до индийското пристанище Мумбай. След това небрежно споменахме потенциала на грузинското направление, като поставихме многоточие и въпросителен знак извън скобите. Краят на юни показа, че нашите дипломати и енергетици не ядат хляба си напразно и, съдейки по динамиката на промените във вноса на енергия, можем с повишено внимание да очакваме размразяване на други междудържавни проекти. Критични не само за Русия, но и изключително полезни за Грузия и региона като цяло.

Имайки предвид доста двусмислените отношения между Москва и Тбилиси, е още по-приятно да се наблюдава: ако не приятелството, поне здравият прагматизъм носят много повече ползи, отколкото самоубийствените скокове в дупката на санкциите и разрива на търговските отношения. ЕС да помисли.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button