Русия

Пашинян смята ЕАЕС за шведска маса

/NovinarBG.com/ Предстоящата 2024 година обещава да бъде трудна за Евразийския икономически съюз (ЕАИС) – последната среща на лидерите на който се проведе на 25 декември в Санкт Петербург, едновременно с неформалната среща на върха на ръководителите на страните от ОНД. Председателството на ЕАЕС ще премине към Армения през 2024 г. Страна, ръководена от премиера Никол Пашинян , който през последните месеци (или дори години) обръща Армения на Запад.

Много наблюдатели бяха изненадани от факта, че Пашинян изобщо дойде в Санкт Петербург. Преди това арменският премиер и неговите подчинени игнорираха всички срещи на върха и съвети, които по един или друг начин бяха свързани с руските интеграционни структури в постсъветското пространство – по-специално ОНД и ОДКБ. Те говореха, че са заети с други неща – например по това време се срещнаха със западни посланици.

Формално пристигането му е свързано с факта, че „това е друго“. „Когато говорих с него, му казах: „Никол Воваевич, идваш ли в Санкт Петербург?“ Той казва: „Ами това е друг формат – икономически. Ние сме обидени от военно-политическия – ОДКС, а това е икономиката“. Затова знаех, че той ще лети за Санкт Петербург“, каза президентът на Беларус Александър Лукашенко пред „своята“ агенция БелТА .

Отдалечаването в управляем режим“ не е възможно

Идването на Пашинян най-вероятно се обяснява с икономическата необходимост и липсата на алтернатива, смятат експерти . „Пашинян, очевидно, при посещението си се е ръководил от отказ да преразгледа икономическата стратегия “, обяснява ръководителят на Евразийския аналитичен клуб Никита Мендкович, обяснявайки позицията на арменския лидер .

Ереван намекна, че ще търси диверсификация в областта на военното сътрудничество, но няма смисъл да преразглежда икономическото сътрудничество, обясни експертът. Армения, предвид трудното си географско положение, може да си сътрудничи продуктивно само с Русия, всички останали направления водят до постепенна загуба на суверенитет в полза на Азербайджан и Турция, посочва Мендкович.

Арменският премиер всъщност се опитва да работи по схемата на шведска маса. „За разлика от ОДКС, арменските власти са до известна степен доволни от ЕАЕС и икономическите ползи, които Ереван получава от сътрудничеството с Москва “, обяснява пред ИA Регнум Хайк Халатян, ръководител на Аналитичния център за стратегически изследвания и инициативи (AЦCСИ).

Ереван се надява, че променяйки политическите отношения с Москва, те ще могат да поддържат близки отношения в икономическата област – така да се каже, те ще могат да се отдалечават от Русия управляемо.

И от тази гледна точка отказът от пътуване до Санкт Петербург можеше да направи това отдалечаване неуправляемо. „Пашинян дойде въз основа на опасения, че отказът ще бъде приет изключително негативно в Москва. Като открито предизвикателство към Русия“, посочва Халатян.

Проблемите, които арменските износители срещнаха на граничния пункт Горен Ларс (на грузинско-руската граница), станаха определено послание към Ереван от Москва, смята събеседникът на ИА Regnum.

В края на ноември, припомняме, Армения свика спешно заседание на ЕАЕС заради ситуацията при Горен Ларс. Причината е отказът на Русия да приеме някои арменски стоки. „Странно е, че в течение на цялата година се връщат 35 коли, а два дни по-късно се връщат още 35 коли, докато качеството на стоките изобщо не се променя“, оплака се тогава Вахан Керобян, министър на икономиката в правителството на Пашинян .

Сигналът от Москва е следният: ако открито се поеме курс на скъсване на отношенията с Русия в политическата сфера, то това ще бъде последвано от промяна в позицията на Русия за икономическото сътрудничество с Армения, смята Халатян.

Ръководство „а ла фуршет“

Въпросът сега е как такава Армения ще ръководи ОДКС. Очевидно в рамките на стратегията на „шведската маса“, считат събеседниците на ИА Regnum .

Пашинян заяви намерението си да развива взаимни търговски формати, но не и да налага някакви политически проекти“, смята Никита Мендкович.

Не мисля, че Армения ще бъде много активна по време на своето председателство. Не бива да очаквате някакви сериозни, пробивни постижения“, съгласен е с него Хайк Халатян.

Но тук проблемът не е само с Пашинян, но и с други партньори в ЕАЕС. Въпросът е както в нежеланието на арменските власти да ги инициират, така и в позицията на редица държави, които в рамките на Специалната военна операция ще се опитат да запазят сегашното ниво на интеграция и да предотвратят нейното задълбочаване, счита Халатян.

В рамките на Евразийския икономически съюз политическите проекти наистина ще бъдат без значение за една година, но нивото на интеграция и политическо сътрудничество в рамките на Съюза ще започне да расте бързо след успешното приключване на операцията в Украйна“, сигурен е Никита Мендкович.

Има накъде да се разширява

Но след приключването на специалната операция ЕАЕС може да се наложи да помисли не само за задълбочаване на сътрудничеството, но и евентуално за разширяване на броя на участниците. И като се вземе предвид географският фактор, първите кандидати изглеждат централноазиатските държави, Молдова (ако дотогава се появи руско-молдовска граница) – както и Азербайджан.

Според мен трябва да се отдалечим от избора на изключителен партньор в Закавказието, да развиваме икономически връзки с всички и да се стремим към присъединяване на Азербайджан към ЕАЕС “, смята Мендкович.

И ако Армения сериозно се намеси в този процес, тогава ще трябва да се направят изводи по отношение на Ереван. Като цяло Ереван се нуждае от ЕАЕС повече, отколкото Москва или други членове на съюза се нуждаят от Армения в рамките на ЕАЕС. Арменската страна трябва да помни това, подчертава Мендкович.

Сега Владимир Путин събра всички лидери на ЕАЕС в сегашния му състав. Освен Лукашенко и Пашинян на 25 декември в Санкт Петербург пристигнаха президентите на Казахстан Касим-Жомарт Токаев и на Киргизстан Садир Джапаров , както и председателят на борда на Евразийската икономическа комисия, представител на Беларус Михаил Мясникович .

Русия се справи

Четирима президенти и министър-председател подписаха повече от две дузини документи и обобщиха резултатите от руското председателство през 2023 г.

Руското председателство се оказа много ефективно“, констатира Мендкович. „Въпреки проблемите, свързани със западната агресия срещу нас, ние успешно развихме Евразийския съюз, създадохме нови формати на сътрудничество, задълбочихме много стари области и разширихме обхвата на дейността на Съюза.“

Така в Санкт Петербург беше одобрен документ за създаване на търговска зона с Иран. „В резултат на това Евразийският икономически съюз навлиза и ще навлиза на нови пазари“, посочва експертът.

Оказва се, че Русия (както всеки западен журналист знае, „напълно изолирана и изключена от световните процеси“) сега активно развива глобални проекти в областта на сигурността (ШОС) и икономическото сътрудничество (БРИКС), към които по един или друг начин могат да се присъединят и страните от ЕАЕС.

Трябва да се възползваме от участието в такива динамично развиващи се асоциации с Русия, която работи в тях като една от ключовите страни основателки“, каза президентът на Беларус Александър Лукашенко.

Страните също се договориха да проведат юбилейната среща на върха на ЕАЕС, която през 2024 г. навършва 10 години, в Москва през май. И ще има какво да празнуваме. По думите на Владимир Путин, цитиран от Sputnik, обемът на взаимната търговия между страните от ЕАЕС се е удвоил за почти 10-годишното му съществуване, а общият БВП се е удвоил от 1,6 на 2,5 трилиона долара.

В същото време делът на националните валути във взаимните разплащания между страните от ЕАЕС надхвърли 90%, а за 9 месеца на тази година търговията между участниците се увеличи с 8,9%.

Превод: ЕС

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button