ПОЛЕЗНИ

Лекарка: Лечението на кашлица рядко изисква лекарства, могат дори да са вредни

Доктор Екатерина Чернишова поясни, че кашлицата може да бъде симптом на широк спектър от заболявания, не само на сезонни инфекции.а

Кашлицата е реакцията на тялото към дразнене, на което са изложени дихателните пътища. Различни фактори могат да причинят такова дразнене, от алергени и слуз до тумори. Доктор Чернишова отбеляза в интервю, че много хора, когато приемат лекарства за кашлица, правят често срещана грешка – лекуват кашлицата, въпреки че трябва да се борят с това, което я причинява. Специалистът подчерта, че кашлицата рядко се нуждае от лечение, а лекарствата за нея могат да бъдат вредни, тъй като премахвайки кашлицата, те не позволяват да се определи заболяването, заради което човекът може да кашля.

Advertisement

Какви здравословни проблеми причиняват кашлица:

  • Възпаление;
  • Нарушения на стомашно-чревния тракт с рефлукс на стомашно съдържимо в дихателните пътища;
  • Патологии на сърдечно-съдовата система;
  • Психо-емоционални разстройства;
  • Образувания в носната кухина и орофаринкса.

В случаите, когато кашлицата е причинена от остри респираторни вирусни инфекции, които активират производството на храчки, приемането на антитусивни лекарства ще повлияе неблагоприятно върху изчистването на слузта от дихателните пътища.

Като спрем кашлицата с лекарства, рискуваме да забавим възстановяването – дихателните пътища ще бъдат изчистени много по-зле.

Чернишова добави, че след вирусни инфекции кашлицата може да продължи четири седмици и това е нормално, ако проявите й станат по-леки и отслабени.

При какъв вид кашлица трябва да посетите лекар?

За много дълго време

Ако продължи повече от четири седмици без тенденция към отслабване и още повече, ако заедно с нея се наблюдават други болезнени симптоми.

Зaради пневмония

Други признаци на пневмония са усещане за недостиг на въздух, тежест в гърдите, болка в хипохондриума от дясната или лявата страна.

С едновременно освобождаване на кръв

Ако кашлящ човек отделя кървави храчки или кръвен съсирек (дори ако това се случи само веднъж).

Още новини

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button