Русия

САЩ не знаят какво да правят с Китай, с Русия и с целия свят

/NovinarBG.com/ Защо руският министър на отбраната Сергей Шойгу беше не просто гост, а почетен гост на форума по сигурността в Сяншан в Китай? Защо този път на форума дойдоха представители на военни структури от 90 страни по света (рекорд) и много ли са сериозни?

Защото светът преживява ситуация, в която се решава накъде да върви всичко: към по-нататъшна неконтролирана конфронтация на всеки срещу всеки или към старата и позната дума „разведряване“. И домакинът на форума, Китай, сега води пътя към това разведряване – със Съединените щати. Най-ценната информация по стратегически теми и най-важните лектори са там, в Пекин.

Миналия уикенд външният министър Ван Йи посети САЩ, където разговаря буквално с всички, които имат значение в управлението на тази страна, а не само с дядо Джо Байдън. Той говори на поне две срещи на експерти от най-високо ниво и даде интервюта. Неговата обща присъда: постигнатото до момента е недостатъчно. Все още не са намерени принципи за бъдещи отношения с втората суперсила, които да са приемливи за Пекин. Въпреки че ги търсят вече цяла година и през това време всички висши чинове на американската администрация посетиха Пекин и опипаха допирни точки.

Засега е ясно, че САЩ ясно са решили: не могат повече да продължават на същото ниво конфронтацията със стратегическия си конкурент, започнала при Доналд Тръмп, те губят. Две войни с две ядрени сили – в Украйна и около Тайван – са невъзможни. Три (като вземем предвид пламналия Близък изток) – още повече. Съюзниците са ужасени. Но не е ясно какво точно трябва да се направи.

Формулата на Пекин тук е много проста. Взаимно уважение, мирно съжителство, взаимноизгодно сътрудничество (където се получава). Но това означава за Съединените щати необходимостта да решат нещо с безкрайни санкции срещу Китай, с постоянни военни движения в моретата около тази страна, да не говорим за кампании на омраза срещу всичко китайско. Капитулация? Почивка?

След пътуването на Ван Йи до Съединените щати беше решено да се „запази курсът“ за лична среща между Си Цзинпин и Джо Байдън на срещата на върха на АТИС в Калифорния следващия месец. Но това не е много. Подобна среща вече се проведе преди година в Индонезия и след нея САЩ започнаха да се връщат към предишните си позиции. А и го има изборният фактор и несигурността кой ще бъде на власт във Вашингтон след година и половина.

И така, разведряване: или ще се случи, или няма. Много подобна ситуация се случи в началото на 70-те години и доведе до известната Московска декларация на Брежнев и Никсън на 30 май 1972 г. Имайте предвид, че се наричаше „Основи на отношенията между СССР и САЩ“, тоест разговорът, както днес между КНР и САЩ, е принципен. И е със същите тези: в ядрената епоха няма алтернативи на мирното съжителство, интересите на сигурността на двете страни се основават на принципите на равенство (тоест уважение) и т.н. Тогава започна един процес, който абсолютно точно беше наречен разведряване – нищо повече. Не приятелство, а само намаляване на интензивността на конфронтацията до приемливо ниво.

Защо тогава се случи това? Точно по същите причини като тези между Китай и Америка днес. Съединените щати губеха войната в Индокитай, а американското общество и държава се разпадаха. Да си припомним кой свали американските самолети над Виетнам с бъдещия сенатор Маккейн начело. Ядрената война между двете суперсили беше реална и беше необходимо да се реши накъде да се движи: към нея или далеч от нея. Това означаваше да развием същите принципи: ние се надпреварваме, но мирно, особено след като нещастните съюзници на Вашингтон искаха същото.

И така, има модел и проба. Защо разведряването №2 е толкова трудно – този път между Вашингтон и Пекин? Поради няколко причини. СССР при Брежнев беше равен на САЩ в ядрените арсенали, но не изпревари Америка в международната търговия и не беше равен в БВП. СССР имаше по-малко съюзници и партньори, отколкото Китай има днес. Рублата не се конкурира с долара в световните финанси (между другото, днес юанът е едва петата валута в света, но скоростта на разширяване на неговото обращение е просто невероятна). Икономиките на САЩ и СССР не бяха преплетени в смъртна прегръдка (по последни факти: вече има 35 редовни въздушни линии между Китай и САЩ на седмица). Накратко, нещата стават все по-сложни и сериозни за американците днес.

И няколко финални коментара. Световно разведряване номер 2 за Русия несъмнено е полезно по много причини – макар и само защото, подобно на първото, ще подобри цялата световна ситуация, най-малкото – ще я направи по-предвидима. По-нататък следващото ни разведряване със САЩ ще бъде изградено точно по същата схема – дълго развитие на принципите на отношенията. И последно: 70-те години преминаха под знака на високите и всеобщи очаквания за живот в сътрудничество и уважение, но да не забравяме, че тогава Америка се съживи и изчурулика: не е ли време да приключим с почивката и да се върнем към обичайния курс на неделимо господство.

Превод: В. Сергеев

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. 

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button