Русия

Путин даде гаранции на световното мнозинство

/NovinarBG.com/ Речта на Владимир Путин пред участниците в Петербургския международен икономически форум (ПМИФ) беше чудесна възможност да се докоснем до реалната политика, която няма нищо общо с емоциите.

По принцип в международната част на речта си президентът на Русия не каза нищо ново. Но именно това контрастира поразително със състоянието на значителна част от информационното ни пространство, което понякога живее по свои собствени закони. Международната политика е изключително сложна история, която изобщо не търпи прямота и липса на нюанси. Особено в условия, когато водещите сили са изправени пред задачата не да разрушат, а да преконфигурират съществуващия международен ред.

Смисълът на подобно преконфигуриране е изчезването на „грозната по същество“ монополистична неоколониална система, както говори ръководителят на руската държава на ПМИФ. Това не означава унищожаване на Запада като такъв или неговото изтласкване до позицията на „младши“ член на международната общност. Сега Русия, например, дори не си поставя задачата напълно да се откаже от използването на основната валута – щатския долар. Въпросът е, че всички страни по света се подчиняват на едни и същи правила и глобалната пазарна икономика се освобождава от изкривяванията, свързани с политическия натиск на тясна група държави.

Този натиск беше причината целият свят доскоро да живее в условия на пълна несвобода – липса на алтернатива на западните „самолети, кораби, лекарства, банкови системи, технологии и други стоки и услуги“. Да добавим към това и монопола на Запада във военно-политическата сфера, част от който беше разширяването на НАТО и всъщност конфликтът около Украйна.

Трагично е, че преконфигурирането на глобалната система изисква жертви и не може да бъде бързо. В този смисъл формирането на нов международен ред е процес от същия характер като демилитаризацията или денацификацията на Украйна. Такъв обаче е силовият характер на международната политика – ние, за съжаление, не знаем примери, когато отказът от излишни привилегии е станал доброволно.

Човек трябва да разчита на спокойствието, характерно за президента на Русия и други лидери на световното мнозинство. Негови представители формираха списъка на чуждестранните участници в ПМИФ тази година, където бяха представени около 130 страни по света.

Сега вече можем да кажем, че опитите на Запада да изолира Русия са напълно провалени. Това се доказва от нашето икономическо състояние, от мащаба и динамиката на външноикономическите връзки. Но причината не е само в това, че Русия е толкова прекрасна и отворена пазарна икономика. Въпреки че това изигра важна роля, както и увереността на руското ръководство, че ние самите не трябва да се изолираме от световния пазар. За почти година и половина на активен военно-политически конфликт със Запада самата Русия не предприе нито една мярка, която да навреди на световните пазари, работейки въз основа на „здравия разум, бизнес енергията, обективните пазарни закони“.

Основният фактор за краха на плановете на САЩ и техните съюзници по отношение на Русия беше промяната в света, която те не забелязаха в условията на собственото си всемогъщество. Дори сега такива светли умове на Запад като Хенри Кисинджър продължават да твърдят, че изходът от конфликта трябва да бъде „консенсус в отношенията на Русия с Европа“.

Междувременно съвременният свят вече не е за Европа, без значение колко икономически лостове са й останали. Да мислиш, че съдбата на Русия зависи от отношенията й с Европа, означава интелектуално да останеш в предишния век. Подобни рецепти може и да са работили по време на Наполеоновите войни, но не и сега. Разбирането на това очевидно беше един от факторите за решителност, която Москва показа в украинския въпрос.

Дори хипотетичното помирение с Европа след осъществяване на руските цели в Украйна няма да е решаващо за позицията на Русия. Светът стана много по-сложен и разнообразен. Русия успява да се „впише“ в това разнообразие много по-добре от мнозина. Влияе положително присъщата ни откритост, липсата на арогантност и фактът, че самата Русия не стана част от Запада след Студената война. Всъщност не можеше, защото това беше възпрепятствано от постоянната й борба за уникална ниша в световната политика. Сега световната политика е станала непропорционално по-голяма от всякога.

С други думи, нито един от многото конфликти на Русия със Запада не е бил придружен от толкова благоприятни външни условия, както сега. Световната политика, в която няма империи, а практически всяка държава преследва собствената си изгода, се оказа много перспективна среда за развитие. Въпреки че за това Русия трябваше сама да „напусне зоната на комфорт“. Нека не крием, че за много от нас това беше изненада. Знаехме твърде малко за това, което беше извън Запада, и поради инерцията, присъща на човека, се надявахме да го направим без допълнителни усилия. Сега руската икономика наистина се обръща към фантастичните възможности, които здравословната глобализация отваря пред нея.

Това обаче не означава, че историята ще реши всичко вместо нас. Отговорността за най-важните въпроси – вътрешна стабилност и сигурност от външни заплахи – все още остава на плещите на всяка държава поотделно. Ето защо руската икономика зае толкова важно място в речта на президента на международния форум. Светът ни отваря възможности и можем да ги използвате в зависимост от собствената си адекватност и съответствието на взетите решения със здравия разум.

В обръщението на президента към външна аудитория подробният анализ на случващото се вътре в Русия имаше за цел да даде експертна оценка от най-високо ниво. Сега всички партньори на Москва имат възможност да сравнят своите планове и идеи с действителното състояние на нещата, очертано от президента.

Най-трудният въпрос за мнозина е осигуряването на националната сигурност в свят, в който няма „сигурно убежище“. Тук Путин потвърди, че Русия разчита на уникалните си военни способности, които надминават общите ресурси на целия Запад (НАТО). Русия няма да се откаже от това превъзходство, което каза и президентът. Но тя също няма планове да използва уникалните си способности извън това, което е необходимо за собственото й оцеляване.

За никого в света не е тайна с кого си има работа Москва в САЩ и Европа. Добре известно е, че Западът е готов да бъде агресивен, когато се чувства безнаказан, дори ако много страни не могат да го кажат публично, защото се страхуват за собствената си сигурност. Президентът на Русия очевидно изхождаше от факта, че в залата няма наивни глупаци. Въпреки че това противоречи на картината, която западните медии се опитват да създадат у нас.

Твърдостта по въпроса за военното възпиране е гаранция и за партньорите на Русия от страните от мнозинството в света. Гаранцията е, че си имат работа не с „манекен“, който няма какво да противопостави на външните заплахи, а със сила, способна да осигури силова подкрепа на своите външноикономически планове.

Инвестициите и търговията с Русия са гарантирани както от нейната военна мощ, така и от икономическата й стабилност. Освен това в Москва очевидно никой няма да се държи емоционално и да „натиска бутони“ без причина. Това означава, че може да се инвестират пари в Русия и да се търгува с нея. Доказателствата за това са представени убедително.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button