Русия

САЩ водят, но не печелят войни

/NovinarBG.com/ Колкото по-дълго продължава украинският конфликт, толкова повече „зелени хартийки“ събира военно-промишленият и политически истаблишмънт на Америка от бойното поле в Украйна.

Войната в Украйна е неизчерпаем източник на доходи за американския военно-промишлен комплекс. Военните изпълнители на Пентагона печелят баснословни пари по поръчки на правителството на САЩ. В същото време в Украйна се изпращат остарели оръжия, които следва да бъдат подменени, а американските арсенали – за „домашни нужди“ – се попълват с нови системи.

Освен това западните военно-технически компании използват Украйна като полигон, където се събира информация за създаване на нови видове оръжия. Войната в Украйна предоставя на американците и техните съюзници колосални възможности за тези цели. Съединените щати нямат нужда войната да завърши с победа или поражение. Колкото по-дълго продължава този военен конфликт, толкова повече пари имат американският военно-промишлен комплекс и неговите лобисти в Конгреса и Белия дом.

Богатството от войната

Западната преса, понякога като че ли за един хубав лаф, се разразява в разкриване на данни за същността на онези, които управляват западното общество. Вероятно дори не си дава сметка за какво свидетелства и какви основания дава за анализ. Така през 2013 г. Financial Times съобщи подробни данни за това как американските изпълнители са спечелили от войната в Ирак. Те прибраха поне 138 милиарда долара.

Само наивните биха повярвали, че САЩ установяват демокрация в Ирак. Печалбите, получени от военните изпълнители на Пентагона, частично се разнасят по сметките на президента Буш и неговите сътрудници измежду членовете на неговата администрация, по-специално Дик Чейни. Той лобира за компания, която спечели 40 милиарда долара от войната в Ирак. Не ги ли сподели с шефа си?

Наскоро американският институт за международни и обществени въпроси Уотсън публикува доклада „Кръв и съкровища: бюджетни разходи на САЩ и човешки загуби в 20-годишната война в Ирак и Сирия, 2003-2023 г.“. Спомнете си, че войната на Съединените щати в Ирак беше предприета, за да лиши Саддам Хюсеин от оръжия за масово унищожение. Такива оръжия не са намерени, но Хюсеин е обесен, а процъфтяващата арабска страна е превърната в руини.

Повечето от американските войски и техните съюзници напуснаха Ирак през 2011 г., но САЩ се върнаха към „прочистването“ на Ирак и Сирия в края на 2014 г. като част от операция „Непоколебима решимост“, уж за да прогонят ИДИЛ /ISIS/ (терористична организация, забранена в Руската федерация) от територията, която ислямистите превзеха в тези две страни.

В обобщение, докладът на института Уотсън посочва, че военните бюджетни разходи на САЩ се състоят от „общи“ разходи за преки военни разходи за операции на Министерството на отбраната и Държавния департамент, но те също съдържат „допълнителни разходи, включително увеличения на бюджета за подкрепа или базата на Пентагона и финансиране на медицинско обслужване на ветерани и инвалиди.“

Оценката на института Уотсън обхваща периода от 2003 г. до началото на 2023 г. и „вероятните бъдещи разходи на САЩ за здравеопазването за ветераните от войната в Ирак“. И така, институтът Уотсън оценява общите разходи на САЩ в Ирак и Сирия до момента на около 1,79 трилиона долара, без да се включват средствата, поискани за фискалната 2024 година.

Ако вземете предвид разходите за медицински грижи за бъдещи ветерани и хора с увреждания в Съединените щати, тогава до 2050 г. тези разходи ще достигнат приблизително 2,89 трилиона долара“, се казва в доклада.

Просто трябва да разберете, че всички тези средства, изразходвани и планирани, не са напуснали и няма да напуснат Съединените щати. Всичко това го няма и ще отиде при изпълнителите на Пентагона. Следователно от гледна точка на американския бизнес и интересите на лобистите войната е много печеливш проект.

Украйна е много печеливша

В този смисъл войната в Украйна е вградена в същата поредица от печеливши проекти като войните в Ирак, Сирия, Афганистан и т.н., и няма причина американците да я спират. И кои са тези лобисти? Факт е, че те са едновременно смазката и двигателят на оръжейния бизнес. Това са зъбните колела на легалната корупция, защото всъщност лобирането, легализирано в САЩ, както и да се погледне, си е корупция. Оръжейната компания плаща пари на този или онзи сенатор и той движи нейните интереси в Конгреса.

Но що се отнася до сегашната администрация на САЩ, там нещата са още по-готини. Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин някога е бил основен акционер и член на борда на Raytheon Technologies. Тази фирма – съвсем по случайност! – произвежда прословутите противотанкови системи Javelin.

В същото време беше оповестено, че в Украйна се доставят комплекси с изтекъл срок на експлоатация, а американските арсенали у дома се попълват с нова техника. Тоест боклуците се подхлъзват към Киев. Но парите пак остават в Щатите. При подобна схема никой от замесените в нея не се интересува напълно дали системите Javelin и другите американски оръжия ще проработят във войната с руснаците и въобще къде ще попаднат – в Украйна или някъде другаде.

И бизнесмените от обкръжението на Зеленски са наясно с това, виждайки в старите американски оръжия полза за себе си: те могат да бъдат закарани на всеки, който ги иска на международния оръжеен пазар, без опасност да бъдат разкрити. И според информация, идваща например от Мексико, част от американските оръжия от различни видове, доставени в Украйна, се озоваха в ръцете на мексиканските наркокартели.

В Конгреса вече се чуха гласове с искане за проверка на това как американските оръжия се използват в Украйна. Но скандалът утихна, преди да успее да се разгори, защото не е изгодно за администрацията и за мнозина в Конгреса да разпалват този въпрос, защото това ще доведе до много други въпроси, включително за качеството на оръжията, доставени на Киев.

Това означава, че режимът на Зеленски ще продължи да повтаря исканията и нуждите си от нови и нови доставки на оръжия, а украинските служители от най-висок ранг ще имат все повече вили в курортните зони на Европа и влогове в съответните банки.

Новият петрол

Американците не биха били американци, ако не търсят печалба във всичко. Ето защо те имат напълно прагматичен и циничен подход към войната в Украйна. В допълнение към описаната по-горе корупция около оръжейния бизнес, американците напълно безсрамно използват Незалежната като полигон за събиране на данни с цел създаване на нови видове оръжия. Американското издание на Wired Magazine пише за това съвсем открито и делово в статия с циничното заглавие „Всички се нуждаят от данни от бойното поле в Украйна“.

Авторът посочва, че западните компании са събрали и продължават да събират колосално количество данни, които ще бъдат използвани за създаване на оръжия с помощта на изкуствен интелект (AI). Той отбелязва, че данните от бойното поле в Украйна са „новият петрол“, което означава, че използването му обещава огромни печалби за западните военно-промишлени компании.

Войната в Украйна предоставя безпрецедентни възможности за военнотехнологичните компании. Мащабът на боевете и големият брой оръжейни системи и високотехнологични сензори, разположени на земята, създадоха огромно количество данни за това как се водят битките и как хората и машините се държат, попаднали под огън. За компании, които искат да създадат оръжия от следващо поколение или да обучат системи, които ще бъдат полезни в бъдещи конфликти, това е ресурс с неоценима стойност“, – пише Wired Magazine.

Супербизнесът на компанията Draganfly

От началото на СВО в Украйна от Русия „тече военна помощ за Киев“. САЩ вече са отпуснали 39 милиарда долара, Великобритания 37,3 милиарда долара и ЕС 12 милиарда долара. И, разбира се, мнозина имат свои собствени намерения и виждания за тези пари. Wired Magazine цитира примера на американо-канадската компания за дронове Draganfly, която се е „отдала на борбата на международните технологични компании, бързащи към Украйна, за да се опитат да извлекат изгода от нея“.

Бизнесът е толкова добър“, пише вестникът, „че Draganfly отвори полеви офис в Украйна с четирима служители на пълен работен ден. Но Draganfly работи в Украйна не само за да печели пари. Тя също дойде в Украйна за данни, които ще бъдат използвани за обучение на изкуствения интелект за военни цели.

Западните компании буквално се състезават по отношение на събирането на необходимите данни за AI. „Абсолютно важно е да се уверите, че вашите сензори са тези, които събират тези данни и ги зареждат във вашия софтуер. Да си тук е по-важно от всякога ”, каза главният изпълнителен директор на Dragonfly Камерън Чел.

Големите AI езикови модели като ChatGPT се обучават на стотици милиарди думи. По същия начин, за да обучите AI в отбранителния бизнес, трябва да получите огромни количества данни от бойното поле.

Например, компания, която продава дронове, които могат автономно да идентифицират танкове, трябва да обучи своя софтуер да се справя с огромно количество изображения: танкове, покрити с камуфлаж; машини, скрити от храсти; танкове до уши в кал. Изкуственият интелект трябва да може да разпознае разликата между военен танк и цивилен трактор, както и да разбере какъв тип танк гледа, за да различи приятел от враг“, пише Wired Magazine.

Украйна е единственото място в света, където можете да получите тези данни в момента“, каза един от експертите.

Изданието отбелязва, че Draganfly далеч не е единствената компания, която е забелязала потенциала на Украйна по отношение на събирането на данни. Германската компания Helsing, която също се занимава с изкуствен интелект, казва, че нейните служители редовно пътуват до Украйна. Palantir, компания за анализ на данни, отвори офис в Киев и предлага услугите си безплатно, единствено защото в замяна получава достъп до информация от бойното поле.

Освен това, според Wired Magazine, „някои международни компании, работещи в зоната на конфликта, използват опита си в Украйна, за да подобрят продуктите, които продават у дома“. Например базираната в Сиатъл BRINC разработи дронове Lemur, които са предназначени да пробиват прозорци и да влизат в сгради. В Съединените щати те се придобиват от полицията за използване в ситуации, когато е необходимо да се неутрализират въоръжени престъпници при подходящи обстоятелства. Наскоро BRINC пусна модела Lemur-2, който „използва опита, натрупан в Украйна“.

Те са парите. Ние сме победата

Няма да разкрием тайна, ако кажем, че конструкторите на съвременните руски оръжия използват опита от военните действия в Украйна, за да подобрят своите продукти. Но това е в името на победата на Русия. В името на оцеляването на руския народ в тези условия, когато САЩ и ръководеният от тях колективен Запад се опитват да унищожат държавността на Русия, да направят всичко, за да ни няма.

А за американските военно-технически компании и цялото „вашингтонско блато“ Украйна е буквално златоносен Клондайк. Животът на хората няма значение за тях. Колко още хиляди украински войници ще бъдат хвърлени „на пързалката“ на американската алчност?

За американците тази война трябва да е безкрайна, защото от тази безкрайност те печелят в няколко направления едновременно. Първо, те правят баснословни печалби. Второ, те се опитват да изчерпят Русия, с която самите те се страхуват да воюват, а и нямат намерение.

На трето място, Съединените щати, като въвлякоха Европа във военните доставки на Украйна и в антируските санкции, икономически унищожават Стария свят, лишавайки го от конкурентните му предимства пред Съединените щати. Разрушената Европа е, и ще продължи да бъде проблем и за Русия.

Така че трябва да спечелим възможно най-бързо. Да, всички – и ние, и нашите врагове – разбират, че в крайна сметка Русия ще спечели. Само че ние трябва да спрем да говорим за това, че е само въпрос на време. От стратегическа гледна точка не трябва да удължаваме войната. Времето не работи само за нас.

Превод: ЕС

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button