НЕВЕРОЯТНИ

Мъж с необичайна кръвна група дари толкова кръв, че спаси 2.4 милиона бебета

87-годишен австралиец е спасил живота на над 2,4 милиона бебета, като е дарил кръвта си.

На 14-годишна възраст Джеймс Кристофър Харисън претърпял тежка операция и се наложило кръвопреливане, което в крайна сметка спасило живота му.

През 1954 г., веднага след като навършва 18 години, той набързо се записва да дарява кръв в опит да се отплати за услугата и лекарите бързо разбират, че кръвта му съдържа специално антитяло.

Резус болест и как кръвта на Харисън помогна в борбата с нея

Лекарите открили, че антителата на Харисън са особено силни в борбата с болестите и могат да се използват за създаване на „животоспасяващи“ анти D  инжекции.

„Анти-D имуноглобулинът неутрализира всички RhD положителни антигени, които може да са влезли в кръвта на майката по време на бременност“, се казва в уебсайта на NHS.

Ако RhD положителни антигени навлязат в кръвта на майката, може да се развие резус заболяване, което е състояние, „при което антителата в кръвта на бременна жена разрушават кръвните клетки на нейното бебе“, добавя NIDirect.

„Резусната болест не уврежда майката, но може да причини анемия на бебето и да развие жълтеница“, продължава той.

Използване на животоспасяващата кръв на Харисън

След като лекарите откриха неговата силна кръв с антитела, Харисън започна да дарява кръвна плазма, а не просто кръв, като стана един от основателите на Rh програмата на Нов Южен Уелс.

Даряването на плазма може да се случва по-често от кръводаряването, което доведе до даряването на Харисън по  веднъж на всеки две седмици.

Според кръвната служба на Червения кръст, много малко хора в Австралия са известни със същите антитела като Харисън в кръвта си.

Това означава, че до 2018 г. „всяка партида Anti-D, която някога е била произведена в Австралия, е идвала от кръвта на Джеймс“, каза Фалкенмайър.

„Човекът със златната ръка“

Една жена, която получи ваксина Anti-D, образувана от антителата на кръвта на Харисън, се оказа собствената дъщеря на донора.

„Това доведе до раждането на втория ми внук здрав“, каза Харисън. „И това ви кара да се чувствате добре, че сте спасили живот и много повече и това е страхотно.“

Известен като „Човекът със златната ръка“, Харисън беше награден с Медала на Ордена на Австралия – чест, която отличава хората за изключителни постижения и служба.

Той спря да дарява, след като през 2018 г. достигна възрастовата граница на Австралия от 81 години.

Сега 87-годишният мъж направи своето последно – и 1173-то даряване – на 11 май същата година, след като е дарявал кръв за цели 63 години общо.

Още новини

Back to top button