Русия

Путин се готви за решаващата схватка: Затишието преди бурята ще свърши скоро

/NovinarBG.com/ Една от най-известните и авторитетни фигури на „руската пролет“ в Донбас Александър Ходаковски написа в своя канал в Telegram тази сряда: „Ще има етап в развитието на ситуацията, когато и двете страни ще се смятат за печеливша страна. Това ще бъде, когато Украйна вече се изчерпва, но все още не е паднала напълно, а Русия все още не е набрала инерция за решителна победа. Ще има известно спокойствие.“ Ще дойде ли или вече е дошъл?

От гледна точка на хода на военните действия, ако има „затишие“, то е много условно и относително. Но от геополитическа гледна точка това, което описа Александър Ходаковски, вече се случва, и то едно към едно.

Председателят на парламента на Крим Владимир Константинов каза в интервю за РИА Новости преди няколко дни:

„Сред регионите на бивша Украйна е Николаевска област, която трябва да проведе референдум за присъединяване към Русия, само трябва да се уточнят сроковете“.

„Необходимо е също да се проведе референдум в Одеска, Днепропетровска и Харковска области. Освобождаването на тези региони е неизбежно. Тези региони са първите поред“, заяви още Константинов.

Ако има „първи в редицата“, това означава ли, че има и втори, трети, четвърти в този „ред“? Председателят Константинов е убеден, че да. Това са Суми, Полтава, Чернигов.

Според ръководителя на кримския парламент „резултатите от тези референдуми са очевидни. Хората са уморени от украинския режим.

Има, разбира се, една „особеност“. Всички изброени по-горе региони в момента са под контрола на сили, подчинени на Владимир Зеленски. Но, очевидно, Владимир Константинов е сигурен, че това е „техническа подробност“, която руската армия ще „счупи“ в най-близко бъдеще.

Вячеслав Володин, председател на Държавната дума на Русия, оценява ситуацията по много подобен начин:

„Украйна загуби способността да съществува като държава“.

А сега да четем „вражеската преса“ и да слушаме „вражеските гласове“. Почти всички скорошни действия на Москва неизбежно се тълкуват от западните медии и западните политици като поредното доказателство за „военната слабост и военен провал“ на Русия.

Например, Кремъл, както знаете, упорито чука на всички врати на Запад, предупреждавайки, че официален Киев подготвя изключително опасна провокация, свързана с взрива на „мръсна“ бомба на негова територия.

И как реагират на това в САЩ и Европа? На обществено ниво – „със смях, шеги и закачки“. Британският вестник The Guardian:

„Безумните твърдения на Путин за „мръсната“ бомба са доказателство за това колко зле се представя неговата армия.“

Никой не е отменил информационната война в съвременния свят? Разбира се, не я е отменил, няма да я отмени и няма да я отмени в нашия живот (и не само при нас).

Тезата „на руснаците сега не им върви във военно отношение” обаче не е елемент само от западната информационна война срещу Москва. Това е и основата, на която САЩ и ЕС оценяват ситуацията в Украйна.

Разбира се, всичко, което трябваше да се каже за тази „основа“, беше формулирано от Владимир Путин още преди обявяването на частичната мобилизация в Русия, говорейки пред журналисти в Самарканд на 16 септември:

„Киевските власти незабавно се отказаха от всички споразумения, хвърлиха ги в кутия, обявиха, че няма да търсят никакви споразумения с Русия, а ще търсят победата на бойното поле. Със знаме в ръка, сега те просто се опитват да направят това, провеждайки контраофанзива. Да видим как ще свърши.“

Допълвам, разширявам и обяснявам тази идея на президента. От историческа гледна точка няма значение как ще завърши тази или онази битка или това или онова сражение.

От историческа гледна точка е важно само с какъв изход ще завърши цялата спецоперация на Русия в Украйна. Колко близо или не е този краен изход, сега знае само Господ Бог в момента.

Но ето моята прогноза за развитието на ситуацията за следващите седмици и месеци: настоящото състояние на нещата, блестящо описано от Александър Ходаковски, може да се задържи още известно време. Известно вреве, но със сигурност не много дълго.

Защо, разбирайки ясно цялата крехкост и неизчислимост на ситуацията, рискувах да използвам тази строга дума „точно“? Не защото, разбира се, знам нещо за стратегическите планове на руското ръководство.

И не защото твърдя, че разбирам „изкуството на войната“. Ако говорим за разбиране (или неразбиране) на военностратегическия процес, то тук аз дори не съм „диван анализатор“, а момче на висок стол в ясла.

Но разбирам (или поне се надявам да разбирам) нещо за политическите процеси. И ходът на тези процеси ясно показва, че настоящата ситуация е не само нестабилна, но и все по-опасна.

Отваряме ново интервю на министъра на отбраната на Украйна Алексей Резников за американското издание Politico. Ето цитат от този материал в подзаглавието:

„Когато става въпрос за трансфер на оръжие, ако чуете „това е невъзможно“, тези думи означават, че това ще бъде възможно в бъдеще“.

И ето ясен пример за действието на тази схема „невъзможно сега – може би в бъдеще“:

„Малко след като беше назначен за министър на отбраната миналия ноември, Резников дойде във Вашингтон и поиска доставка на зенитни управляеми ракети Stinger , но чух в отговор: „Не, не е възможно.“

„Попитах защо“, продължава той. – Отговориха ми: забранено е от закона и…по политически причини. Но тогава през януари… получихме първите доставки от Литва. Бяха Стингъри и ги получихме с разрешение от Съединените щати.“

Този пример се отнася за времето преди началото на специална военна операция. И сега, осем месеца след началото, както става ясно от интервюто на Резников, логиката на доставките на западно оръжие за официален Киев е следната: ако САЩ и ЕС смятат, че режимът на Зеленски върви към военно поражение, те започват да задържат доставка на най-значимите оръжия.

Ако Америка и Европа са убедени, че режимът на Зеленски има шанс за военен успех, напротив, вратите на западните военни арсенали са широко отворени. Здравейте, руски „червени линии“! Здравейте, перспективата за по-нататъшно, вече опасно за цялата планета, ескалиране на въоръжения конфликт в Украйна!

Там, в Politico, можете да прочетете и подробен анализ на причините за скандалното оттегляне на писмо от група демократи в Конгреса на САЩ до Байдън с призив за преговори с Москва.

Това отзоваване изобщо не се състоя, защото Белият дом размаха пръст на конгресмените и те се уплашиха. Факт е, че това писмо е написано и подписано през юни, когато на мнозина във Вашингтон изглеждаше, че режимът на Зеленски е в етап на постоянни военни провали.

Но когато това писмо беше публикувано през октомври по причини, които не са напълно разбрани, много от подписалите го през лятото вече не се чувстват така. Оказва се, че относителното „спокойствие“ има и своите сенчести и негативни страни. Оказва се, че това „затишие” определено не може да продължи вечно.

Превод: СМ

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на NovinarBG.com, ограничават ни заради позициите ни! Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Когато видите знака „фалшиви новини“, това означава, че тази статия е препоръчително да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия YouTube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button