ЗДРАВЕПОЛЕЗНИ

Какво трябва да знаете за пробиотиците? Принципът на тяхното действие върху човешкото тяло

Вирусните заболявания могат да имат различни неприятни последици, свързани с промени в чревната микрофлора. Пробиотиците помагат за възстановяване на здравословния баланс в тялото ни. Фармацевтът на BENU Aptieka Константин Черемухин говори за това как работят и как да ги приемате правилно.

Какво точно представляват пробиотиците и как действат?

Пробиотиците са бактерии, за които е доказано, че са полезни за човешкото тяло. Начинът, по който пробиотиците действат в човешкото тяло, е прост: те помагат за поддържането на здравословен баланс между добри и лоши бактерии в червата, подобрявайки нашата микробиота, която е един от ключовите компоненти на имунната система.

Advertisement

До 80% от имунните клетки на тялото се намират в червата, но за правилното им функциониране е необходим определен „координатор“. В нашето тяло ролята на такъв „координатор” играе здравата чревна микрофлора. Помага на имунната система да различи патогените от нормалните храни и полезните бактерии и потиска растежа на патогенните микроби.

Здравата и благоприятна чревна микрофлора поддържа защитните сили на организма, т.е. имунитета. Но ако в него преобладават неблагоприятни микроорганизми, имунната система започва да функционира неправилно, например, атакувайки собствените си клетки и причинявайки възпалителни заболявания на червата.

Какви са ефектите от промените в микрофлората?

Промените в чревната микрофлора засягат много важни процеси в тялото ни, обяснява фармацевтът.

Състояние на стомашно-чревния тракт. Полезните бактерии подпомагат възстановяването на нормалния баланс на чревната микрофлора и подобряват нейното функциониране. Те също помагат за предотвратяване на диария и възстановяване на правилните нива на бактерии в храносмилателния тракт.

Контрол на теглото. Полезните бактерии също могат да играят роля в загубата на тегло, тъй като живите бактерии произвеждат големи количества липаза, специален ензим, който забавя усвояването на хранителните мазнини.

Психическо и емоционално състояние. Днес все повече се говори за въздействието на чревната микробиота върху подобряването на психичното здраве и благосъстоянието, тъй като увеличаването на броя на полезните микроорганизми в червата помага за нормализиране на настроението и намаляване на риска от психични разстройства.

Предотвратяването на сърдечни и съдови заболявания е друг ключов фактор. Пробиотиците имат широк спектър от сърдечно-съдови ефекти, например някои пробиотици са в състояние да произвеждат млечна киселина, която разгражда жлъчката в червата. В резултат на това жлъчката не се реабсорбира и се отделя от тялото. Тази функция ви позволява да намалите нивото на атерогенния холестерол в кръвната плазма.

Антиалергичен ефект. Възстановяването и поддържането на оптимален баланс на чревната микрофлора спомага за намаляване на реактивността на местните имунни фактори. В резултат на това се намалява вероятността от различни неизправности в тялото и проявата на алергични заболявания.

Укрепване на имунната система. Както вече споменахме, чревната микрофлора оказва значително влияние върху защитните сили на организма. Например, приемането на пробиотици по време на респираторни вирусни заболявания помага за намаляване на вероятността от тежко заболяване. По този начин пробиотиците и пробиотичните продукти често се препоръчват за профилактика на сезонни вирусни инфекции (причинени от грип на дихателните пътища).

Как да приемаме пробиотици правилно?

Пробиотиците обикновено се препоръчват да се приемат на празен стомах – преди, а не след или по време на хранене. Най-ефективният начин за прием на пробиотици е един час преди хранене, препоръчва фармацевтът. Капсулите се приемат със 100-150 мл вода, без да се дъвчат. Прахообразните препарати, които се разтварят в течност, се смесват непосредствено преди употреба. Те трябва да се смесват с вода с температура не по-висока от 40 °C. Прахът може да се добави и към кисело мляко, а при хранене на кърмачета се препоръчва смесването му с адаптирано мляко. Трябва да пиете много вода, докато приемате пробиотици.

Средно курсът на пробиотична терапия продължава 2-3 седмици, но не трябва да надвишава два месеца.

Още новини

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button