Русия

Какво ги очаква руските и украинските войници през зимата

/NovinarBG.com/ В зоната на СВО вече заваля сняг и воюващите страни активно се подготвят за зимната кампания. След неуспешното настъпление ВСУ укрепват отбраната си, трескаво опитвайки се да възстановят боеспособността на разрушените си бригади. Руските части натискат край Донецк и събират сили. За ситуацията на фронтовата линия – в материала.

Изключете светлините

В края на ноември говорителят на ВВС на украинските въоръжени сили Юрий Игнат каза, че Русия е натрупала до зимата около 900 крилати и балистични ракети с голям обсег на действие, без да се броят безпилотните самолети-камикадзе. Според него този арсенал е предназначен за по-нататъшни атаки срещу украинския енергиен сектор. Като се има предвид, че за една година властите успяха да възстановят само малък процент от разрушенията, перспективата е мрачна.

През октомври 2022 г. Русия, в отговор на терористичната атака срещу Кримския мост, предприе масирани атаки срещу енергийната инфраструктура. В продължение на няколко седмици бяха изстреляни стотици ракети. До края на ноември почти половината от съоръженията не работят, а в много населени места нямаше ток.

През декември Зеленски каза, че е невъзможно напълно да се възстанови енергийната система. Според министъра на енергетиката Герман Галущенко Украйна е загубила около четири хиляди гигавата производствени мощности. “Блумбърг” оцени преките щети на стотици милиони, а икономическите загуби – на милиарди долари.

Сегашните страхове на Киев са разбираеми: 900 ракети са в състояние да довършат енергийния сектор. И това пряко ще се отрази на бойните действия. Миналата година, всявайки хаос в тила, руските въоръжени сили забавиха и след това спряха Харковската офанзива на ВСУ. Киев трябваше спешно да изтегли системите за ПВО от фронтовата линия, за да прикрие инфраструктурни обекти, което не им позволи да развият успеха си в условията на руското въздушно господство.

Трудно време на годината

Но при всички положения зимната кампания ще бъде трудна. Във военната наука зимата и лятото се считат за най-благоприятни за бойни действия, тъй като почвата съответно замръзва или изсъхва. През пролетта и есента напредването на военните колони е силно затруднено от кал. Въпреки това е трудно да се провеждат големи настъпателни операции през зимата.

Много късият светъл ден пречи. Освен това настъпващите войски са приковани към пътищата. Резултатът е тясна формация и уязвимост за атаки от фланговете. Внезапна снежна буря може да направи сериозни корекции в плановете – снегът скрива предварително определени ориентири на земята.

Няма зеленина и за нападателите е много по-трудно да се движат тайно през горите; дори малък отряд е лесно да се забележи от въздуха сред голи дървета. В студа батериите на дрона се изхабяват по-бързо, което усложнява въздушното разузнаване.

И накрая, бойните действия в студения сезон изискват максимални усилия от тиловите служби, които трябва да облекат и обуят цялата група, да доставят навреме зимното гориво и смазочни материали на бронираните части и да осигурят навременна доставка на боеприпаси на позиции.

Това е особено важно за ВСУ. Бронираният автомобилен парк е пъстра мешавица от превозни средства от различни страни и производители. Всеки тип оръжие изисква собствени резервни части, гориво и смазочни материали и специалисти по поддръжката. Грубо казано, снарядите на “Ейбрамс” не са подходящи за “Чаланджър-2”. И все още не е известно как чуждото оборудване ще се държи в източноевропейските студове.

„Генерал Мраз“

От тактическа гледна точка през зимата е много по-лесно да се защитаваш, отколкото да атакуваш. Окопаната по всички правила военна част с оборудвани резервни позиции, окопи, капонири за бойна техника и установени доставки е страхотна сила. Врагът трябва да щурмува този бастион челно, под картечен и артилерийски огън, затъвайки в снега и взривявайки се в минни полета. И защитниците могат да се настанят с комфорт, което е много важно през студения сезон.

Военни инженери от Русия в навечерието на зимата приложиха интересни решения в някои области. Строителната техника изкопава яма и в нея с кран се товари стандартен морски контейнер. Две тръби водят навън – за вентилация и за печката. Цялата конструкция е покрита с дебела бетонна плоча и засипана с пръст. Вътрешността на контейнера е облицована с дъски. Резултатът е удобен, сух и устойчив на снаряди корпус.

„Основният приятел на войника през зимата е печката”, разказва офицер от 2-ри АК с позивна “Льоша.” “Зареждаме горивни клетки от септември. Използваме дърва за огрев, горивни брикети, въглища. Често обграждаме печките с тухли от всички страни – това дава допълнителна топлина.“През зимата се опитваме да храним войниците с висококалорична храна, така че да замръзват по-малко. Така винаги даваме на охраната сандвич с дебело парче сланина – това наистина помага на студа”, допълва той.

„Генерал Мраз“ е сериозен противник за всяка армия. Чии войници му се противопоставят по-добре ще стане ясно по резултатите от зимната кампания, която вече започва.

Превод: В. Сергеев

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button