Русия

Удар от изток. Готвят нов плацдарм срещу Русия

/NovinarBG.com/ Сигурността в света е най-лошата от Втората световна война насам. Основните виновници за дестабилизацията са Китай, Русия и Северна Корея. Така мислят в Токио. Новата „Бяла книга“ на Япония сигнализира за готовността на страната не само да защитава, но и да действа изпреварващо.

Топ заплахи

Годишният доклад на японското министерство на отбраната се нарича „Бяла книга“. Авторите винаги се основават на стратегията за национална сигурност (последната версия беше приета през декември). Такива документи обикновено са много мъгливи. И дори през 2022 г. японците не бързаха да назначават врагове. Този път в Токио говориха много конкретно.

Според министъра на отбраната Ясуказу Хамада „светът е в повратна точка в историята“. Причината е агресивността на Китай, Русия и Северна Корея. На тези държави е дадена отделна глава в 510-страничната „книга“.

По-специално се казва, че външната политика и военната дейност на Китай е „сериозно предизвикателство за Япония и международната общност, това е безпрецедентен и сериозен стратегически проблем“. Особено безпокойство е трупането на военна мощ от Пекин, обявено от Си Цзинпин. Авторите на доклада смятат, че до 2035 г. Китай ще разполага с 1500 ядрени бойни глави.

Украйна като прецедент

Подчертава се задълбочаването на стратегическите връзки между Москва и Пекин. Доказателство са съвместните полети на бомбардировачи, морските военни маневри. А специалната операция на Москва в Украйна може да тласне Китай към подобни действия в Тайван.

„Такива едностранни промени в статуквото с използване на сила разклатиха самите основи на международния ред, включително в Азия. Международната общност, включително Япония, никога няма да приеме поведението на Русия”, се казва в документа.

Москва продължава да модернизира въоръжението, включително ядреното, разполага нови видове техника на Курилските острови, продължават авторите на Бялата книга. И изразяват надежда, че заради загубите в Украйна „Русия ще отслабне и военният баланс със съседните страни ще се промени в средносрочен и дългосрочен план“. „Необходимо е обаче да се следи отблизо“ сближаването между Москва и Пекин.

В рамките на обсега

„Северна Корея постига бърз напредък в ядреното и ракетното развитие, което представлява сериозна и пряка заплаха за Япония“, посочват авторите. Пхенян вече е изпитал около сто ракети тази година, включително междуконтинентални балистични . Севернокорейците са способни да ударят не само Япония, но и континенталната част на САЩ. Преди безпокойство предизвикваше само Гуам, тихоокеански остров със статут на „неинкорпорирана територия“ на САЩ.

Северна Корея не може да бъде призната за ядрена сила, настоява Бялата книга. Въпреки че през септември 2022 г. Пхенян прие закон за „необратимостта“ на ядрения статут и недопустимостта на каквито и да е преговори за денуклеаризация.

Що се отнася до проблема с Тайван, Токио също има за какво да се тревожи. По време на учението китайските балистични ракети пресякоха изключителната икономическа зона на Япония, близо до остров Йонагуни. Това е само на 100 километра от Тайван – на „самата фронтова линия“, се уточнява в доклада.

От защита към атака

В предговора към Бялата книга Хамада посочи необходимостта от засилване на дипломатическите връзки и съвместни учения с партньори, които също са обезпокоени от действията на Китай, Русия и Северна Корея. Япония приветства неотдавнашното решение за откриване на офис на НАТО в Токио. Но министърът на отбраната смята, че освен задълбочаване на съюзническите отношения, „изключително важно е да се положат усилия за независима защита на страната и укрепване на възпиращите възможности”. „Врагът трябва да разбере, че с агресия няма да постигне целите си“, подчерта той.

В отговор на заплахите военният бюджет трябва да бъде увеличен до 310 милиарда долара до 2027 г. Докладът също допуска за първи път възможността Япония да удари вражески бази и центрове за управление на ракети с голям обсег. Преди време това беше спорен въпрос – Силите за самоотбрана според конституцията са много ограничени. Тяхната задача е защита, а не „превантивни действия“. Тези войски обикновено не се наричат дори армия.

И накрая, друга цел, формулирана в Бялата книга, е да се даде тласък на националната отбранителна индустрия, „тъй като военното оборудване, налично на Силите за самоотбрана, не винаги е достатъчно“. През последните 20 години повече от сто японски компании са напуснали военно-промишления комплекс поради проблеми с рентабилността. Токио не може да доставя смъртоносни оръжия в чужбина, така че всъщност силите за самоотбрана бяха единственият клиент. Авторите на доклада призовават това да се промени. Имайки предвид колко далеч е изминала Япония от миналогодишната относително умерена Бяла книга, може спокойно да се каже, че милитаризацията на страната ще продължи. Последната дума обаче, очевидно, остава на САЩ. А позицията на Вашингтон зависи от изхода на предстоящите президентски избори.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button