ПОЛЕЗНИ

Митове за акумулаторите, които изиграват лоша шега на шофьорите

Дизайнът на акумулаторите всъщност не се променя от десетилетия. Появяват се нови технологии, но вътре все още има същото олово и киселина. Измамната простота на тези столетници поражда много басни.

Пренапрежението на захранването може да убие електронните компоненти на донора, така че подобни операции са напълно безопасни само с автомобили от предишни поколения. Те могат и дори трябва да имат работещ двигател. Но при автомобили с електронни системи за управление, особено най-новите поколения, двигателят трябва да бъде изключен и запалването изключено.

Advertisement

За да улесните стартирането в студено време, трябва да включите фаровете за няколко минути предварително.

Теорията е проста: акумулаторът ще се затопли малко от протичащия ток и следователно ще придобие способността да произвежда напълно стартови токове. И практическият опит потвърждава това.

Акумулаторът, който е напълно разреден, е изтощен

Твърдението се отнася напълно само за акумулатори от отворен тип, които, след като са били разредени, са били оставени на студено за дълго време. По принцип, обикновените акумулатори обикновено се съживяват дори след дълбоко разреждане, ако нямат време да замръзнат. Що се отнася до AGM батериите, дълбокият разряд е техният обичаен режим на работа.

Акумулаторите не трябва да се обръщат

Това важи само за батерии от отворен тип. Но AGM акумулаторите могат да работят във всяка позиция. Особено важно е да се отбележи, че в случай на авария, когато колата се преобърне, електролитът от конвенционалния акумулатор изтича, но нищо подобно не се случва с AGM. Това е допълнителен щрих в полза на неговата надеждност и безопасност.

AGM акумулаторите не могат да се използват в по-стари автомобили

AGM акумулаторът замества обикновения на 100% във всички ситуации. Същото важи и за акумулаторите EFB.

Максималното напрежение в бордовата мрежа, над което са възможни проблеми, е приблизително 14,5 V за конвенционалните акумулатори и 14,8 V за AGM.

При студено време акумулаторите бързо се разреждат и капацитетът им намалява

Много хора вярват, че в студено време акумулаторът  губи заряда си по-бързо. Но всеки ученик знае, че химическите реакции се забавят на студа. Затова се препоръчва да съхранявате зареден акумулатор, изваден от колата, само в студена стая, а не в топла стая.

Що се отнася до зимното намаляване на капацитета, това твърдение не е съвсем вярно. Капацитетът не изчезва никъде: можете лесно да проверите това, като затоплите акумулатора до стайна температура. Просто при студено време той не може да освободи натрупания заряд в необходимото количество: виновен е повишеният вискозитет на електролита, който забавя притока на киселина в порите на активната маса на плочите.

Акумулаторът се зарежда по време на всяко пътуване

Това не е съвсем вярно. Колкото по-ниска е температурата, толкова по-неохотно батерията приема зареждане. Поради тази причина най-често акумулаторите се оказват разредени през зимата: зареждането, ако изобщо се зарежда, е много слабо. От това също следва, че всички акумулатори с външно местоположение винаги ще се зареждат по-лошо от, например, тези, разположени под капака.

Още новини

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button