Русия

Путин осъди Г-20: Контролният изстрел направи Си Дзинпин

/NovinarBG.com/ Осемнадесетата среща на върха на Г-20, която ще се проведе в Индия на 9-10 септември, може да остане в историята като „среща за нищо“. Към днешна дата текстът на заключителната декларация, в която „западната коалиция“ се опитва да прокара темата за Украйна, дори не е съгласуван на ниво външни министерства. Русия няма да подпише такъв документ, ако нашата позиция не е отразена в него. А Китай като цяло намали нивото на участието си до министъра на външните работи.

Идеята е отживяла своята полезност

Съдейки по състоянието на световната политика, когато световната общност всъщност е разделена на тези, които следват примера на Съединените щати, и тези, които виждат бъдещето си в многополюсен свят, форматите на международна комуникация като G7 и G20 стават все по-активни. разглеждан като анахронизъм.

Срещата на върха на Г-20 се свиква малко след срещата на върха на БРИКС и следователно сравненията възникват естествено. Срещата на върха на БРИКС в Йоханесбург, на която присъстваха лидери на повече от 50 държави, демонстрира истинския интерес на световната общност към изграждането на напълно нова глобална архитектура, която, когато е възможно, ще отчита икономическите и социално-политическите интереси на своите участници.

Срещата на върха на БРИКС реши да разшири броя на участниците и от 1 януари следващата година още шест страни ще имат пълноправно членство в БРИКС. Още около 20 държави са се подредили за пълноправно членство в БРИКС и същият брой „проявяват интерес да се присъединят“ към блока.

Дори преди предстоящото влизане на шест нови членки в БРИКС, блокът произвежда 32,1% от глобалния БВП (на G7 се падат само 29,9%). Населението на страните от БРИКС вече възлиза на повече от 40% от световното население.

И точно на този фон ще се проведе срещата на Г-20. Що за платформа е това? Позволете ми да ви напомня, че Г-20 беше основана през 1999 г. след азиатската финансова криза като форум за финансовите министри и управителите на централните банки за обсъждане на глобални икономически и финансови въпроси.

След световната финансова и икономическа криза от 2007 г. Г-20 беше издигната до ниво държавни и правителствени ръководители, а през 2009 г. получи статут на „основен форум за международно икономическо сътрудничество“. Както е посочено на официалния уебсайт на срещата:

Г-20 първоначално се съсредоточи основно върху широки макроикономически въпроси, но оттогава разшири дневния си ред, за да включи търговията, устойчивото развитие, здравеопазването, селското стопанство, енергетиката, околната среда, изменението на климата и борбата с корупцията, наред с други.

Замяна на ООН

Нещата обаче отидоха по-далеч и западните страни днес всъщност се опитват да заменят ООН с Г-20, като довеждат до обсъждането на участниците в Г-20 чувствителни политически въпроси, които са прерогатив на ООН.

Освен това това се прави в ущърб на Русия и за демонстриране на нейната „изолация“. Де факто Западът използва Г-20 като инструмент за натиск върху Русия и в същото време като платформа, върху която да принуди колебливите членове на глобалния Юг да се присъединят към групата на „избраните“.

Руският външен министър Сергей Лавров обърна внимание на това по време на неотдавнашна реч в МГИМО. Според него на всяко от последните събития на Г-20 Западът е повдигал темата за Украйна, въпреки факта, че първоначално ролята на Г-20 включва вземане на решения за стабилизиране на глобалните финансови и икономически процеси.

„Ако вече сте решили да пренапишете мандата на Г-20, искате той да се справя с международните кризи, ние дадохме нашия документ, който изброява конфликтите, които все още продължават, които се коренят във войните, започнати от Запада“, заяви той.

„Ако искат, нека обсъдим всичко. Но тогава това би било дублиране на работата на ООН и би подкопало първоначалната роля на Г-20“, каза Лавров и добави, че „във всеки случай няма да има обща декларация от името на всички членове, което не отразява нашата позиция“.

Две големи разлики

Предстоящата среща на Г-20 е като поредното повторение на стар филм със стари актьори, въпреки че вече се снима нов сериал със забавен и свеж сюжет.

Всички вече разбраха, че Г-7, Г-20 и други институции, подчинени на глобалистите като МВФ, МБВР и СЗО, са структури, които някога са били създадени, за да функционират под глобалното господство на Съединените щати и тяхната валута.

И да продължаваме да се преструваме, че те все още са подходящи за един променящ се свят, означава или умишлено да възпрепятстват изграждането на нова структура на глобално управление, или изобщо да не разбират какво се случва в света.

Днес БРИКС ражда нови международни институции (като Новата банка за развитие), които са алтернативни на настоящите под контрола на САЩ.

БРИКС решава проблемите на международната търговия и международните финанси, заобикаляйки долара, който се превърна в токсична валута, защото се използва от Съединените щати като инструмент за контрол на световната икономическа система и нейното подчинение, както и за оказване на натиск върху непокорните .

БРИКС се превърна в естествен полюс на привличане за всеки, който вижда многополярността на света като въплъщение на присъщото на хората чувство за справедливост. През изминалата година БРИКС придоби ново значение.

Това вече е политически и идеологически блок, който е с открита антизападна насоченост и е насочен към бъдещето. БРИКС изгражда нова система за глобално управление, която вече е започнала да функционира.

И това се случва, защото Русия играе свързваща и циментираща роля в БРИКС, без която тази асоциация все още би била нещо като аморфен клуб „без жар“ и нямаше да има сегашния образ на сила и надежда.

Защо да ходя там?

И възниква въпросът: защо страните членки на БРИКС и тези, които планират да се присъединят към тази асоциация, трябва да обсъждат нещо в рамките на Г-20, където САЩ и други западни страни се опитват да се натискат взаимно и да продължават да се представят като господари на положението?

Това ли е причината китайският лидер Си Дзинпин да реши да не присъства на срещата на Г-20 в Ню Делхи? Пекин вече обяви, че вместо другаря Си на срещата ще отиде премиерът на Държавния съвет Ли Цян. Какво всъщност трябва да прави другарят Си в Ню Делхи?

Председателят Си вече е обсъдил всичко, което е необходимо, с всеки, който има нужда, на срещата на върха на БРИКС в Йоханесбург. Какво ново ще му каже Джо Байдън или например Еманюел Макрон?

Абсолютно същото важи и за руския президент Владимир Путин. Нашият лидер все още няма какво да прави на срещата на Г-20. Да отидете в Ню Делхи само за да видите лудия Байдън и да дадете възможност на Макрон да се рекламира до него? Съмнително удоволствие и безполезно занимание. Защо трябва да играем на платформа, създадена за игра по нечии други правила?

Ползата беше прекъсната

Байдън изрази „разочарование“ от предстоящото отсъствие на Си от срещата на Г-20.

„Разочарован съм, но възнамерявам да се срещна с него (Си Дзинпин)“, съобщи преспулът на Байдън.

Единственият въпрос е кой иска да излиза с Байдън. Вероятно американците са искали да превърнат срещата на върха на Г-20 в свое „благотворно представление“, на което щяха да покажат на Си „неговото място“ и „глобално да осъдят“ Русия за Украйна.

„Отказът на Си Дзинпин да участва в срещата на Г-20 сериозно ще подкопае статута на форума“, пише Financial Times.

Нека коригираме някогашния сериозен британски вестник, който обръща причината и следствието: статусът на форума вече е разклатен от самия факт на съществуването на БРИКС, където Китай и Русия играят основна партия в дует.

И следователно на Г-20 няма да има лидери на Русия и Китай. Между другото, Владимир Путин вече пропуска втората среща на Г-20. И миналата година не беше в Бали, Сергей Лавров ни представляваше.

Зад паравана на „световния просперитет“

Трябва да разберем още нещо важно. Казано направо и без учтивост, Г-20 е същата глобалистка структура като другите международни организации, където либералната върхушка на САЩ играе и ще се опитва да играе водеща роля, за да изгради глобален електронен концентрационен лагер.

Достатъчно е да се поровите в материалите от последната среща на Г-20 в Бали и в дневния ред на настоящата среща, за да разберете, че тези документи не са много по-различни от това, за което бълнуват глобалистите от Световния икономически форум в Давос.

Например в Бали заключителната декларация на срещата на върха включваше „ангажимент“ на страните от Г-20 да живеят в съответствие с насоките, подготвяни в рамките на СЗО за целия свят, които днес се наричат „Договор за превенция на пандемия, готовност и реакция” (накратко – Договор за пандемия).

Този договор на практика дава на СЗО наднационална власт и подчинява националните правителства и парламенти на тази организация, която се контролира от хора като Бил Гейтс.

Този договор трябва да бъде приет през 2024 г. от всички страни по света, които са членки на СЗО. По същия начин, както в Бали, глобалните здравни проблеми ще бъдат обсъдени в Ню Делхи.

Една от ключовите разпоредби на този Пандемичен договор е разширяването на цифровия COVID сертификат, който вече е в сила в ЕС, за целия свят.

Без този сертификат човек няма да може да извършва бизнес, да има достъп до средства в банка или да се движи по света. В същото време на уебсайта на СЗО относно това дали Договорът за пандемията трябва да включва някакви механизми за гарантиране на спазването му от държавите-членки, се посочва:

„Съгласно общия принцип на международното право, след като международен правен инструмент влезе в сила, той става обвързващ за страните и трябва да се изпълнява добросъвестно от тях.“ Нуждаете ли се от още коментари?

Това е само една тема, която засегнахме, когато говорихме за глобалисткия характер на въпросите, които се приемат в рамките на Г-20. И това също са проблемите на „промените на климата“, което е новата квази-религия на глобалисткия елит, насочена към намаляване на човешкото население.

Какво от това?

От уважение към Индия и нейното ръководство ръководителят на нашето външно министерство, разбира се, трябва да присъства на настоящата среща на Г-20. Вероятно по същите причини Сергей Лавров ще трябва да пътува до Бразилия следващата година, където ще се проведе 19-ата среща на Г-20.

Как да не уважаваш президента Лула да Силва, който днес е двигателят на световния процес на изоставяне на долара и несъмненият лидер на Латинска Америка, освободила се от диктатурата на САЩ?

Но по принцип изглежда, че е дошло времето Русия да спре да бъде бадемова и да се преструва, че сме доволни от стария световен ред и присъщите му атрибути като ООН, Г-20 и други остарели структури – по същество глобалистки и действащи само в интерес на световния хегемон . Време е да променим не само същността на световния ред, но и неговите атрибути.

Ако има толкова неща, от които не сме доволни на срещата на Г-20, ако не сме съгласни с това, което е посочено там като задължения за целия свят, защо изобщо трябва да ходим там?

Как да не си спомним първия псалм: „Блажен е човекът, който не ходи по съвета на нечестивите, и не стои на пътя на грешниците, и не седи на мястото на нечестивите, но неговата воля е в закона на Господа и върху Неговия закон размишлява ден и нощ!…”

Превод: СМ

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button