Русия

Тайни преговори на Ким Чен Ун с Путин, а още и със Си Дзинпин?

/NovinarBG.com/ Руско-севернокорейските преговори на върха в Далечния изток, където вече пристигнаха техните участници, са обречени на успех. Освен това те са изпълнени със сензация.

Колкото повече Москва и Пхенян си сътрудничат, без да се съобразяват със Запада, толкова повече ще се страхуват от нас и следователно ще ни уважават, и толкова по-добре ще живеем. Това важи и за Украйна.

Брониран влак, превозващ лидера на Северна Корея Ким Чен-ун, който беше придружен от външния министър и водещи членове на партийното и военното ръководство на страната, напусна Пхенян вечерта на 10 септември и пристигна на гара Хасан, главната железопътна врата към Руски Далечен Изток. Това съобщи добре осведомената японска агенция Киодо.

Анализирайки официално необявения състав на севернокорейската делегация, британската агенция Ройтерс е уверена, че преговорите ще се съсредоточат върху сътрудничеството във военната сфера, по-специално отбранителната индустрия.

Според американската агенция Bloomberg преговорите между Ким Чен Ун и руския президент Владимир Путин, който е във Владивосток, ще се състоят на 13 септември.

Съдейки по това, че американската преса съобщи преди десетина дни, че те ще се състоят, когато Москва все още не е коментирала тази тема, тя има добри източници.

Прессекретарят на президента Дмитрий Песков потвърждава, че преговорите ще се водят както между делегации, така и във формат 1 на 1, но упорито не посочва точната им дата и не казва къде точно ще се проведат – „в Далечния изток“.

Също така Си?!

Каква е истината тук и каква? И какво „съвпадение“ е, че в същия район е президентът на Китайската народна република Си Дзинпин, който инспектира щаба на 78-ма група армии в Харбин (този град е създаден през 19 век от руснаците като логистичен център и бъдещата столица на провалилата се Жълторусия), основните части от която са съсредоточени в провинция Дзилин на границата с КНДР.

Какво е това? Символичен жест, отправен към Америка? Или преговорите ще бъдат… „за трима”, защото участниците в тях няма какво да делят, а имат един враг? Скоро ще разберем.

Страхотен фон

Посещението на Ким Чен-ун в Русия идва месец и половина, след като руската военна делегация, водена от министъра на отбраната Сергей Шойгу, посети КНДР, които проведоха важни преговори в Пхенян и предадоха на корейския лидер лично послание на Путин, „дешифрирано“ от „Цариград“.

И още – под знака на концерт в севернокорейската столица на Академичния ансамбъл за песни и танци на Руската армия на името на А. В. Александров, посветен на 75-годишнината от създаването на КНДР.

Kim Jae-Hwan/Globallookpress

За радост на публиката ансамбълът изпълни по-специално песните „Свещена война“, „Нуждаем се от една победа“, „Ден на победата“, „Нашето приятелство от векове“. За последен път това се случи преди почти 20 години…

Колкото по-малко информация, толкова по-сериозно е споразумението

Деловият и практически характер на посещението на Ким Чен-ун се подчертава от факта, че според Песков „не са предвидени пресконференции“.

Той неясно назова основните теми на преговорите като въпроси, свързани с двустранните отношения, двустранното сътрудничество, търговско-икономическите връзки, ситуацията в региона и международните отношения като цяло.

Песков също подчерта поверителния им характер:

„Разбира се, като съседи, страните ни си сътрудничат и в чувствителни области, които не бива да стават обект на публично разгласяване или обявяване.“

Още един намек от Песков за антикорейските санкции на ООН, в които Русия участва, въпреки че сега самата тя се оказа най-санкционираната страна в света:

„Процесите, свързани с нашата работа в ООН, в Съвета за сигурност, стават предмет на обсъждане. Ние координираме нашите действия като съседи и партньори със Северна Корея.“

Без да се обръщаме назад към Запада или „все пак“?

Коментирайки по молба на журналисти предупрежденията на Белия дом към КНДР за недопустимостта на продажбата на оръжия на Русия, прессекретарят на Путин заяви, че Москва не се интересува от предупреждения от Вашингтон в контекста на преговорите с Пхенян.

„Както знаете, когато осъществяваме отношенията си с нашите съседи, включително Северна Корея, за нас са важни интересите на нашите две страни, а не предупрежденията на Вашингтон. Именно върху интересите на нашите две страни ще се фокусираме“, заключи той.

В тази фраза на Песков аз лично не харесах само една дума: все пак. Вече не трябва да има „все пак“ – максимално и докрай.

Заради такова „все пак” (ами ако един ден се помирим със Запада?) западняците не ни уважават и възнамеряват да ни смачкат. Нека разгледаме тази дума като елемент от „виелица“.

В интервю с журналиста от ВГТРК Павел Зарубин Песков каза всичко правилно:

„Северна Корея е наш съсед. И, разбира се, както с всеки съсед, ние се считаме задължени да установим добри, взаимноизгодни отношения. Това е, което ние правим и което президентът Путин прави доста последователно.“

Те се страхуват

Точно това ужасно плаши Запада, който е свикнал да се разправя колективно с враговете си, на които се опитва да забрани на други страни да помагат под заплахата от „санкции от ада“. Тази проста технология е добре позната на Москва и Пхенян.

Западняците с право се страхуват, че Русия и КНДР ще създадат много опасен прецедент за западното хищничество. Оттук и огромното международно внимание към посещението.

„Ще следим изхода от тази среща много внимателно. Бих искал да напомня и на двете страни, че предаването на всякакви оръжия на Русия от КНДР би било пряко нарушение на множество резолюции на Съвета за сигурност на ООН“, предупреди ръководителят на пресслужбата на Държавния департамент Матю Милър.

В същото време, подчерта той, Съединените щати „ще продължат да търсят прилагането на собствените си санкции и няма да се поколебаят да въведат нови“. Колко хубаво! И колко американски!

Японският главен секретар на кабинета Хирокадзу Мацуно, според ТАСС, каза, че Токио обръща „голямо внимание“ на посещението на Ким Че-ун в Русия и събира и анализира информация.

Токио е силно обезпокоен от военно-техническото сътрудничество между Москва и Пхенян.

Във връзка с идването на Ким Чен Ун в Русия имаше голямо напрежение в Сеул, който под натиска на САЩ оказва все по-активна военна подкрепа на Киев – както директно, така и през Полша.

„Предвид множеството съпътстващи военни кръгове, следим внимателно дали ще се проведат преговори за оръжейна сделка и трансфер на технологии между Русия и Севера“, каза официалният представител на южнокорейското министерство на националната отбрана Чунг Ха-кю.

Очакваме пробиви

Резултатите от далекоизточните преговори най-вероятно няма да бъдат обявени, поне не по най-чувствителните точки. Тъй като и двете страни нямат нужда от ненужни санкции.

Скоро ще видим резултатите в бизнеса. Категорично обаче може да се каже, че ще обърнат сериозно внимание на развитието на транспортната инфраструктура, което е задължителна предпоставка за всяко сътрудничество.

Заместник-министърът на външните работи на Русия Андрей Руденко не изключи, че разговорът ще се фокусира по-специално върху модернизацията на железопътната линия от гара Хасан (Русия) до пристанище Раджин (КНДР).

А Путин на VIII Източен икономически форум във Владивосток каза, че транспортната и логистична инфраструктура в Далечния изток трябва да отговаря на нарастващото ниво на взаимодействие с Китай и други страни от Азиатско-тихоокеанския регион.

Така че това очевидно е решен проблем и активното сътрудничество по този въпрос с КНДР е напълно естествено. В противен случай ще бъде трудно да се постигне сериозно и стабилно разширяване на икономическото, търговското и военно-техническото сътрудничество между двете страни.

Освен това тази тема – в светлината на украинската война – придобива особена актуалност. Русия се нуждае от боеприпаси от КНДР, други продукти на нейния развит военно-промишлен комплекс и възможност, ако е необходимо, да разполага със севернокорейски доброволци.

Пхенян вече сигнализира, че е готов да изпрати свои войници да се бият със Запада в Украйна, за да бъдат „в един окоп“ с Русия, която някога – заедно с Китай – спаси КНДР от отмъщението на САЩ и многобройните им васали.

Москва ще бъде подпомогната и от натиска на Пхенян върху Сеул да ограничи южнокорейската военна помощ за Украйна и Полша.

Северна Корея, от своя страна, се нуждае от Русия да откаже реално да участва в антикорейските санкции на ООН, достъп до модерни военни технологии, по-специално помощ за модернизиране на военновъздушните сили, участието на трудолюбиви и дисциплинирани севернокорейски работници в слабо населените земи на руския Далечен Изток, които ще могат да печелят пари за собствената си страна, осигурявайки храна, която липсва на КНДР, а Русия има в изобилие.

Какво от това?

Взаимните ни желания са взаимно изгодни. И двете страни са съседи и искат да живеят сами, разчитайки на собствените си сили, без да изпадат в прекомерна зависимост от почти 1,5 милиардния, макар и приятелски настроен Китай, който естествено доминира региона в условията на тежка конфронтация със Запада. Путин и Ким Чен Ун трябва да успеят.

Превод: СМ

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button