Русия

“Откъде се появи”. Европа тайно изкупи руските санкционни стоки

/NovinarBG.com/ Германия увеличи обема на покупките на руски петрол през Индия 12 пъти.

През август приходите от петрол на Москва се върнаха към върховете от 2022 г., а през септември анализаторите очакват 14% увеличение. Междувременно Европа надплаща за собствените си ограничения и измисля нови схеми, за да не остане без енергийни ресурси. Киев настоява ЕС да спре безкрайния поток от санкционирани суровини, но там само вдигат рамене.

Бърз старт

Почти 40 милиона тона петрол и петролни продукти са били пренасочени от западните към източните пазари през 2022 г. Русия стана най-големият износител на черно злато за Индия през финансовата 2022-2023 г.: доставките се увеличиха 19 пъти, до 41 милиона тона. Към Китай – с 28% , до 89 милиона. Тези страни поеха почти 80 процента от износа, който Европа загуби.

Според Британския енергиен институт делът на руския петрол в европейския внос през 2022 г. е намалял до 23,3% (116,9 милиона тона) от общия. Организацията изчислява, че Близкият изток води световния износ: 43% . След нея се нарежда Русия с 12% .

Това са директни доставки, но миналата година стана ясно, че петролни смеси, в които лъвският пай заемат руски суровини, се купуват от почти цяла Европа – благодарение на различни сиви схеми за внос. Корабите с надпис „неизвестна дестинация“ са един от най-популярните методи за доставка до ЕС, отбеляза “Уолстрийт Джърнъл” още през април. Отдавна са се научили да крият произхода на петрола: руските суровини се транспортират с танкери до по-големи кораби, където се смесват с други.

Суровият петрол е труден за проследяване на световните пазари. Може лесно да се смесва с други пратки в транзитни страни, което води до по-голяма пратка. В допълнение, следите от произход също изчезват по време на процеса на разтоварване.

Надплащане за санкции

Въпреки ембаргото на ЕС, изглежда, че Германия продължава да внася руски въглеводороди, използвайки заобиколни решения, твърди “Шпигел”. Освен това от началото на 2023 г. обемът на петрола, достигнал Германия през Индия под формата на петролни продукти, се е увеличил многократно.

Според Федералната статистическа служба на Германия вносът на петролни продукти от Индия в Германия през януари-юли 2022 г. се е увеличил повече от 12 пъти в сравнение със същия период на 2021 г. Купуват предимно газьол, който се използва за производство на дизел и мазут. През 2023 г. Берлин е похарчил 451 милиона евро за това – 1100% повече от година по-рано.

Този мощен скок се случи, след като Индия, след като получи значителни отстъпки, рязко увеличи покупките си на руски петрол – до 40% от целия внос през юли, в сравнение с два процента през 2021 г.

Основните бенефициенти на схемата са големи индийски производители на петрол и рафинерии. Руските инвеститори, собствениците на най-големите петролни рафинерии в Индия, също печелят. Така 49% от акциите на втората по големина петролна рафинерия в страната “Наяра” принадлежат на “Роснефт”.

До последно

Така Германия всъщност „подкопава собственото си ембарго“ и заблуждава европейските си партньори относно прилагането на антируските санкции, отбелязва “Шпигел”.

Фактът обаче, че руските санкции отдавна се вливат в Европейския съюз през задната врата, беше признат още през май от ръководителя на външнополитическия отдел на ЕС Жозеп Борел.

„Ние не купуваме руски петрол, а дизелово гориво, получено от преработка на руски петрол някъде другаде. Това ни позволява да заобиколим собствените си санкции“, пише той.

Берлин отказа да коментира 12-кратното увеличение на вноса на петролни продукти от Индия. Освен това германското министерство на икономиката се затрудни да обясни как се е случило това. „Ние знаем за тези цифри“, но „Европа не внася руски петрол“, съобщи отделът.

Подобна е ситуацията с газа: германските власти съобщиха, че не могат да кажат дали той идва от Русия за Германия и в какви обеми. Това се обяснява с факта, че сделките се сключват от частни компании, а не от федералното правителство.

„Ние сме за това да не се внася руско гориво в Германия под формата на втечнен природен газ. Но споразуменията се сключват от компании. Доставката се извършва частично в Германия, но има много други точки на доставка в европейската газова система, така че е невъзможно да се проследи това индивидуално“, казват от отдела. Но то уверява,т че „тече непрекъсната работа“ по спазването на режима на санкции.

Нищо не можеш да направиш

Киев продължава да оказва натиск върху Европа: спешно трябва да се направи нещо относно факта, че петролни продукти от руски петрол наводняват пазара.

В интервю за “Политико” Олег Устенко, икономически съветник на Владимир Зеленски, призова ЕС, Великобритания и САЩ да „затворят вратичките“, които позволяват на Индия, Китай и Турция да преработват суров петрол в бензин, дизелово гориво и други продукти и след това продавайте без ограничения. Той нарече случващото се неморално.

В Европа обаче реакцията на тези призиви е изключително мудна. Както се оказа наскоро, нито ембаргото, нито таванът на цените наистина работят. Руският петрол се продава на цени доста над лимита от 60 долара, наложен от страните от Г-7 миналия декември. Освен това в условията на свиване на предлагането и недостиг на дизел всички руски разновидности поскъпват. Цената на ЕСПО за Китай вече надхвърли цената на еталонния “Брент”.

„Фактът, че руският петрол все още тече по света, е характеристика, а не грешка, на западните санкции“, заяви британската неправителствена организация “Глобал Уитнес”. „Всъщност властите предложиха на индустрията широко отворена задна врата. , а търговците на суровини и големите петролни компании използват тези вратички, за да продължат бизнеса както обикновено.“

Както и да е, Русия продължава да печели пари. Приходите от износ на петрол нараснаха до 17,1 милиарда долара през август, най-високото ниво от октомври 2022 г. Международната агенция по енергетика (МАЕ) отбелязва: при общо намаление на обемите на износа със 150 хиляди барела на ден спрямо предходния месец, среднопретеглената цена на суровините се е увеличила с 9,3 долара за барел (+14,4%).

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button