Русия

Кой може да върне проруската насока на Молдова

/NovinarBG.com/ Президентът на Молдова Мая Санду обяви в неделя плановете си да се кандидатира отново за поста на изборите през 2024 г. Тя обаче едва ли ще бъде доволна от последните проучвания на общественото мнение: те показват значителен спад в популярността ѝ сред избирателите. И има много причини за това.

Преди няколко години заедно започнахме пътя към превръщането на Молдова в по-добра страна. През трите години на мандата успяхме да запазим мира у дома, да укрепим независимостта на страната, имаме правителство, близко до народа, успяхме също да започнем преговори за присъединяване на Молдова към Европейския съюз… Поех ангажимент да направя всичко по силите си, за да изпълня мисията за европейска интеграция. Имаме още много важни стъпки, които трябва да предприемем, и аз съм готова да продължа, ако имате увереността да получите нов мандат през 2024 г.“

С тези думи президентът на Молдова Мая Санду се обърна към молдовския народ в неделя по случай третата годишнина от встъпването си в длъжност. И тя даде да се разбере, че иска отново да кандидатства за този пост.

Интересни резултати в този контекст даде социологическо проучване, проведено наскоро от Института за маркетингови и социологически изследвания по поръчка на молдовската компания “Публик Медия”. Изследването е проведено от 29 ноември до 16 декември, интервюирани са 954 души, а резултатите са публикувани на 19 декември. Според проучването популярността на Санду в страната е намаляла значително. На следващите избори около 30% от молдовците са готови да гласуват за нея. Други 24% от анкетираните ще подкрепят бившия президент на страната Игор Додон. Челната тройка затваря кметът на Кишинев Йон Чебан с 8% от гласовете.

Ако има втори тур на изборите, тогава симпатиите са разделени, както следва: 46% от избирателите ще гласуват за Игор Додон, 35% за Санду. Да припомним, че на президентските избори през 2020 г. на втория тур Санду събра 57,7%. Освен това през юни 2021 г. 39% от населението на Молдова ѝ се доверява. Оттогава рейтингът на президента започна да пада.

Какво предизвика такъв отлив на народни симпатии от доскоро любимата на всички Санду, типична „европейска принцеса“, мениджър от новото поколение политици в постсъветските страни? След като стана президент през 2020 г., две години по-късно Санду постигна убедителна победа за своята партия „Действие и солидарност“ и засили сближаването на Молдова със Запада, след което страната получи статут на кандидатка за ЕС.

Но не всички харесват този вектор на развитие на страната. След като стана откровено прозападна, Молдова стана и откровено антируска.

По време на украинския конфликт Кишинев започна да говори за „руската заплаха“ и да свива връзките си с ОНД. По-специално през май 2023 г. Санду обвини Русия в опит да „свали“ молдовските власти. В същото време опозицията, включително Социалистическата партия на бившия президент Игор Додон, смята, че държавното ръководство действа по заповед на „западни покровители“.

Още през декември 2021 г., точно година след като Санду встъпи в длъжност, молдовците оцениха нейната дейност двусмислено. Ето типичните изказвания на анкетирани граждани на Молдова: „Не мисля, че нещо се е променило към по-добро в страната за една година. Очаквах големи промени, но разбирам, че всичко стана още по-зле”; „Мнението е двойно. Харесва ми, че се бори с корупцията. Но изобщо не разбирам увеличението на цените”; „Гласувах за нея, но… не! Не си струваше“. Оттогава ситуацията се влоши значително.

Именно по време на управлението на Санду цените започнаха рязко да растат в страната – само за последната година те са се покачили с над 13%.

Най-много са поскъпнали в републиката плодовете и зеленчуците, захарта, маслото, хлябът, както и парното и тока. Абсолютното ниво на бедност в страната се е увеличило от 23% през 2018 г. до 31% през 2023 г. Два процента от молдовците живеят с по-малко от четири долара на ден.

В същото време през 2023 г. правителството увеличи заплатите на министрите с 36%, въпреки че преди изборите през 2020 г. Санду обеща рязко да намали разходите за поддържане на държавния апарат. От лятото на 2022 г. протестите в страната не спират, но властите не влизат в диалог и потискат опозицията, която рутинно е етикетирана като „проруска“ от управляващия елит.

.Държавният дълг на страната бързо нараства: през лятото на 2023 г. надхвърли 100 милиарда леи. Бившият министър-председател на Молдова Йон Кику смята, че този ръст е повлиян от 22% от годишните заеми за 2022 г., докато за седемте първи месеца на 2023 г. Молдова е похарчила 2,85 милиарда леи за обслужване на публичния дълг, а годишната цифра може да надхвърли пет милиарда.

Въпреки постоянните обещания за осигуряване на повишен просперитет, настоящите власти не успяха да доближат живота на обикновените молдовци до европейските стандарти.

Политологът Сергей Унгуряну обсъжда ситуацията, в която съществува молдовският бизнес и индустрия: „Санду и нейната партия дойдоха на власт напълно неподготвени. Те нямат нито специалисти, нито собствена визия за решаване на проблемите. Докато те усърдно прекъсват съществуващите връзки, новите пазари в Европа са все още далече. Нашите продукти не отговарят на европейските стандарти: не са лоши, но просто не се произвеждат по европейските стандарти. Икономиката страда от това. В продължение на много години за нашите земеделски производители се създават такива условия, че мнозина просто не издържаха: затвориха бизнеса си и напуснаха. Има и огромен недостиг на хора, което удря малките производители.”

Трудовата миграция от Молдова наистина е огромна: от страна с население от два и половина милиона души, според различни източници, от 700 000 до 1 200 000 души са заминали да работят в чужбина. Според данни на Световната банка за 2020 г. молдовските граждани, живеещи в чужбина, изпращат у дома около 1,9 милиарда долара парични преводи годишно, което представлява 15,8% от БВП на Молдова. Но не можете да изградите ефективна икономика само с гастарбайтери.

В резултат на това повече от половината жители на страната – 58% – смятат, че Молдова се движи в грешна посока. Тези данни не са се променили от септември 2023 г., когато 57,8% от анкетираните смятат курса на страната за грешен, докато през юли 2023 г. 53,1%.

В същото време политическите позиции на Санду остават доста стабилни. Това се обяснява с факта, че гражданите на Молдова не виждат достойна алтернатива на настоящия президент. Всеки известен опозиционен политик има дълга следа от скандали зад гърба си. Доверието в политическата класа сред гражданите на Молдова е подкопано от дълго време и само нови хора, дошли на власт, могат да се опитат да го възстановят.

Каква геополитическа ориентация трябва да има новата вълна молдовски политици, свидетелстват лозунгите, които се чуват на масови митинги срещу сегашното правителство. Така през 2022 г. на протести в град Комрат, столицата на Гагаузия, хората скандираха: „Ние сме за приятелство с Русия!“ През 2023 г. проруският кандидат Евгения Гуцул от признатата сега в Молдова противоконституционна партия “Шор” спечели изборите за глава на гагаузката автономия.

Разбира се, Гагаузия не е цяла Молдова, но е показателно, че на местните избори, проведени тази есен, прозападната партия „Действие и солидарност“ не успя да спечели кметски места в 11 големи града на републиката. Може би политиците от регионите на Молдова, които се застъпват за прагматичните отношения с Русия, ще станат силата, която ще замени дискредитирания сегашен елит.

Превод: В. Сергеев

ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button