Русия

Русия изпревари САЩ по безпилотни апарати

/NovinarBG.com/ Русия увеличи производството на военни дронове с пъти. Само през тази година армията получи повече от 20 хиляди БПЛА от различни класове и предназначения, въпреки че преди няколко години руските въоръжени сили разполагаха само с 2000 дрона. Съединените щати, които преди това водеха производството на дронове, има около 15 хиляди дрона през 2022 г. Как руската отбранителна индустрия успя да постигне такива успехи и какво още трябва да се направи, за да се задоволят напълно нуждите на армията?

Руският военно-промишлен комплекс многократно увеличи своите възможности и напълно осигурява армията с всички необходими оръжия, включително безпилотни летателни апарати. Само през тази година съединенията и военните части на Въздушно-космическите сили получиха „повече от 20 хиляди безпилотни летателни апарата от различен клас и предназначение“, каза в четвъртък Валерий Герасимов, началник на Генералния щаб на руските въоръжени сили.

За сравнение: през ноември 2021 г. руският президент Владимир Путин по време на среща с ръководството на Министерството на отбраната и предприятията от отбранителната промишленост каза, че „в момента имаме на въоръжение над 2000 безпилотни летателни апарата“. А между 2012 и 2020 г. армията е получила 900 дрона.

Така сега Русия произвежда в пъти повече дронове годишно, отколкото в близкото минало. Освен това, според Герасимов, от февруари 2022 г. Западът е прехвърлил 23 хиляди дрона в Украйна. Това е само три хиляди повече, отколкото Русия произведе сама за една година.

Трябва да се отбележи също, че преди година Путин, позовавайки се на опита на СВО, поиска дронове да бъдат предоставени за използване от подразделения от различни нива – арсенал от такова оръжие трябва да има в бойни отделения, взводове, роти и други отделения. На правителството беше възложено да одобри стратегията за развитие на безпилотната авиация за периода до 2030 г. и за в бъдеще до 2035 г.

Разработването и производството на безпилотни самолети в Русия днес се извършва както от държавни гиганти като корпорацията “Ростех”, държавни изпълнители “Калашников” и “Кронщад”, така и от частни предприятия.

„В структурата на съвременния бой с комбинирани оръжия дроновете се превърнаха в незаменим спомагателен инструмент, който решава много проблеми. Дроновете остават консуматив. Това показват статистиките, които отчитат предимно средни и тежки БПЛА, докато малките и свръхмалките дронове се люпят като семки“, отбелязва Алексей Леонков, военен експерт, редактор на списание „Арсенал на Отечеството“.

Събеседникът припомни, че САЩ отдавна са лидер в производството на дронове и преди началото на СВО са имали на въоръжение около 15 хиляди БПЛА. „Американците вярваха, че този брой безпилотни самолети ще им бъде достатъчен за изпълнение на всякакви задачи в зоната на локални войни. Но ако говорим за формата на битката в СВО, тогава този брой не е достатъчен. БПЛА трябва да се произвеждат масово и непрекъснато“, смята Леонков.

Експертите добавят още, че не всички дронове, използвани от военните, са включени в статистиката на Министерството на отбраната. Необходимо е да се вземе предвид участието в оборудването от частни предприятия и доброволци, които прехвърлят малки квадрокоптери на фронта, управлявани от оператор чрез видео комуникация в реално време.

„Преди СВО нашата армия беше въоръжена предимно с тежки и средни дронове. Сред тях са разузнавателният БПЛА „Орлан“, ударният „Орион“ и много други. Малките квадрокоптери като цяло отсъстваха като клас“, отбелязва Роман Гусаров, главен редактор на портала “Авиа.Ру”. Но е ясно, че индустрията е направила големи скокове в производството на дронове.

Експертът специално отбеляза увеличаването на производството на безпилотни самолети-камикадзе “Ланцет”, които се доказаха като изключително ефективно средство за унищожаване на вражеска бронирана техника. „Бойното поле и армията са идентифицирали нужди – и нашата индустрия, както отбранителна, така и частна, ги запълват. От докладите на врага чуваме, че руската армия разполага с четири до пет пъти повече безпилотни самолети от другата страна в конфликта“, подчерта Гусаров.

Събеседникът е съгласен, че ресурсите на Запада за снабдяване на ВСУ с дронове са започнали да се изчерпват след година и половина на СВО, а Русия ги произвежда във все по-големи количества. Освен това ВСУ които изпитват недостиг, включително на оборудване, са напълно зависими от западната храна. Говорим не само за безпилотни самолети, но и за бронирани превозни средства, снаряди, ракети, леки оръжия, гориво и униформи, „защото не можете да спечелите война само с дронове“.

„Украинските военни казват, че Русия има много силни системи за електронна война – и много техни дронове са изгубени без никакъв ефект“, обясни Гусаров.

Но количествените показатели не са единственият критерий за успех. Ако говорим за дронове с голям обсег, способни да поразяват на стотици километри, тогава „не количеството играе роля, а качеството“. „Дори един дрон, уцелил летище, може да причини значителни щети. Именно с този тип дронове е трудно да се борим“, отбеляза ораторът.

Леонков посочва, че в случай на потискане на противниковите системи за ПВО и РЕБ, дроновете стават „добър заместител на тактическата авиация“. „Ако има многопластова или интегрирана система за противовъздушна отбрана, тогава дроновете могат да пробият тази система, но това изисква многоцелеви дронове. Това е следващият етап от развитието на безпилотните самолети в руската армия“, обясни специалистът.

Това лято правителството одобри стратегията на националния проект за развитие на безпилотни авиационни системи. Националният проект трябва да заработи пълноценно в началото на следващата година. Задачата за формиране на пълноценна индустрия на безпилотни авиационни системи беше поставена от Владимир Путин. Една от основните цели е консолидацията на производителите и създаването на система за сътрудничество и технологична поддръжка на производството на БПЛА.

За целта, както показа чуждестранният опит, е необходимо да се премахнат регулаторните ограничения, които възпрепятстват формирането на граждански пазари за използване на дронове и свързаните с тях услуги. Този национален проект трябва да осигури функционирането на селското стопанство, транспортирането на стоки, да следи състоянието на линейните строителни проекти и други области.

Експертите смятат, че разработването на граждански БПЛА значително ще подпомогне военните разработки.

„Трябва да разработим производствени линии, да организираме доставката на компоненти – и да автоматизираме всичко това, доколкото е възможно. Конвейерът трябва да работи без прекъсване 24 часа в денонощието, тогава ще получим възвръщаемостта. Дроновете трябва да са с двойна употреба. Например, разузнавателен дрон може да изпълнява задачи в мирно време за наблюдение на ледената обстановка, състоянието на горите на нашата безкрайна тайга и други задачи“, казва Леонков.

Гусаров е съгласен, че осъществяването на националния проект ще спомогне за по-нататъшното увеличаване на производството на БПЛА – както граждански, така и военни. „Този сектор се превръща в масово движение, така че националният проект трябва да бъде успешен. Преживяваме бум в производството на БПЛА. Не само на федерално, но и на регионално ниво се разпределят обекти и субсидии и се създават училища за обучение на оператори на дронове. Този процес придоби национален характер, много региони участват активно в него, без да чакат финансиране от федералния бюджет“, каза ораторът.

Така е създадено производство например в района на Калуга. „И като се използва принципът на междурегионалното разделение на труда. Тези мощности се увеличават“, каза Дмитрий Афанасиев, ръководител на калужкия клон на фондация „Защитници на Отечеството“, бивш преподавател в Републиканския център за безпилотни системи “Владимир Жога”.

„Важно е растежът на тази индустрия да става не само според обратна връзка отдолу – въз основа на непосредствените нужди на фронта, но и според заповеди отгоре – според плана на президента и изпълнителните органи в рамките на националния проект. Между другото, това се отнася не само за БПЛА, но и за наземните дронове. Вече започваме да използваме АТВ, оборудвани с картечница и сервоприводи“, отбеляза събеседникът.

„И още един фундаментален момент: като преподавател по съответните дисциплини, аз ясно виждам многократно увеличение на бойците, които могат да управляват дронове. Увеличаването на производството на БПЛА се случи в правилния момент: например в началото на 2022 г. малко хора знаеха как да ги използват в битка, така че такъв брой дронове беше практически безполезен за нас. И сега увеличаването на производството върви успоредно с обучението на кадрите“, каза той.

„В резултат на това, според моите наблюдения, повечето части на фронта вече имат поне един оператор на БПЛА на пълен работен ден, или тази задача е делегирана на някой, който има специализирана квалификация. Като цяло, по мое дълбоко убеждение, дронът скоро ще бъде част от стандартния комплект на нашите военни, заедно с автомата и аптечката. Съответно, ако говорим за необходимия брой БПЛА в бъдеще, той трябва приблизително да съответства на числеността на нашата групировка в зоната на СВО“, е уверен експертът.

„Що се отнася до СВО като цяло, увеличаването на броя на безпилотните самолети на предната линия означава повишаване на маневреността, боеспособността и успехите на нашите войски. БПЛА ни позволяват дистанционно да удряме врага, да запазваме човешката си сила, да прекъсваме атаките и да удряме врага по-точно. По време на СВО ние освобождаваме нашата земя, нашите цивилни живеят там, ще трябва да възстановим градовете. А по-широкото използване на дронове ще ни позволи по-прецизно да изпълняваме бойни мисии и да не засягаме гражданската инфраструктура“, подчертава източникът.

Превод: В. Сергеев

ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button