Русия

От морските дронове се защитаваме „в режим на попарена котка“

/NovinarBG.com/ Атаките на безпилотниците създават в Черно море съвършенно нова военна ситуация

Тъй като не е постигнала значителен успех на линията на съприкосновение, Украйна продължава да нанася удари по територията на Русия. Атаките не нанасят големи щети. Но Киев се опитва да увеличи тези щети, включително в промишлени, логистични и транспортни съоръжения на Руската федерация.

През втората половина на 6 август в резултат на въздушни удари на въоръжените сили на Украйна Чонгарският мост, свързващ Херсонска област с Крим, беше изваден от строя. А сутринта за известно време на летище Внуково пристигането и излитането на самолети беше временно ограничено. Както се оказа по-късно, във въздушното пристанище се е включил планът „Килим“ (обявява се, когато в небето са забелязани опасни или неизвестни обекти). Имаше опит за атака на украински безпилотен летателен апарат (БПЛА) в Московска област. Според Министерството на отбраната в 11.27 ч. БПЛА е бил „унищожен… на територията на Подолския район“.

Тревожно е, че вече се планират атаки не само от сушата, но и от морето. Това вече беше обещано преди година от командващия Военноморските сили (ВМС) на Украйна вицеадмирал Олексий Нейжпапа. Според украинския уебсайт на Държавната хидрография, от 4 август украинските власти са обявили водите на руските пристанища в Анапа, Новоросийск, Геленджик, Туапсе, Сочи и Таман за зона на „военна заплаха“. Медиите съобщават, че „заповедта на ВМС на Украйна е станала основа за такова решение. Предупреждението е в сила „до второ нареждане“.

Така че Киев де факто обяви военни действия в Черно море край бреговете на Русия. Ето как получихме обяснение за атаката на украински морски дронове в петък вечерта над пристанищната зона на Новоросийск. И защо след това се опитаха да удрят цивилни кораби в близост до Керченския залив“, каза пред „НГ“ воененият експерт полковникът от резерва Владимир Попов.

Френската агенция France Presse, позовавайки се на източник от Службата за сигурност на Украйна (СБУ), съобщи, че „голям нефтен танкер Sig, превозващ гориво за руските войски“, е бил взривен от украинските спецслужби с помощта на безпилотни катери.

Източникът подчертава, че „успешната специална операция“ с използване на военноморски дрон и експлозиви е извършена съвместно с Военноморските сили на Украйна (ВМСУ). Наталия Гуменюк, говорител на оперативната група „Юг“ на въоръжените сили на Украйна, нарече ударите по руски енергийни съоръжения „неизбежни“.

Както показва практиката, Русия е намерила начини да неутрализира почти всички украински ударни БЛА, които Киев използва на своята сухопътна територия. Но въпросът е как можете ефективно да се предпазите от морски дронове? За съжаление тя остава отворена”, каза Попов.

Експертът припомни, че този проблем не е възникнал днес. Още на 29 октомври 2022 г. в заливите на Севастопол с помощта на надводни безпилотни апарати беше извършена първата широкомащабна терористична атака на ВМС на Украйна срещу военни кораби на Черноморския флот и цивилни кораби, а и „още тогава беше необходимо да се търси противоотрова за тях.“

Министерството на отбраната на Руската федерация бързо намери организаторите на ударите. Според агенцията подготовката на атаката е извършена от 73-и център за специални операции на въоръжените сили на Украйна. Той беше ударен многократно. Но Киев активира атаки и само от морето.

На 2 ноември 2022 г. президентът на Украйна Володимир Зеленски официално обяви намерението си да създаде флот от морски безпилотни бойни машини“, припомни Попов. – Той подписа съответната държавна програма за развитието му. И още преди началото на СВО, на 9 февруари 2022 г., Министерството на отбраната на Белгия обяви обучението на военнослужещи от въоръжените сили на Украйна за управление на подводни дронове като част от мисията на ЕС за оказване на военна помощ на Украйна.“

Първите морски дронове бяха предадени от Брюксел на Киев още през ноември 2021 г. Тогава белгийското правителство одобри прехвърлянето на подводни апарати, произведени от ECA Robotics Белгия, в Украйна. „Това не бяха надводни лодки, а морски дронове, способни да поразяват цели на дълбочина до 100 м в зона от 20-30 км. Присъствието им в украинския флот говори за възможни нови атаки, които вражеските диверсанти ще могат да извършат под вода. Тези устройства бяха изследвани в Киев и бяха създадени нови, които формират съвсем друга военно-стратегическа обстановка в Черно море“, каза Попов.

Според него безпилотните катери, които напоследък атакуват руски цели, вече са собствена разработка на Украйна, разбира се, с подкрепата на западните страни.

„НГ” в броя от 30.10.22г. пише: „Съединените щати съобщиха, че за защита на украинското крайбрежие ще доставят на Украйна безпилотни стелт лодки от типа MANTAS T-12. Основната цел на тези морски роботи е унищожаването на мини. Американски експерти обаче съобщават, че с подходящо усъвършенстване MANTAS T-12 може да се използва и като морски роботи камикадзе.

Именно тези дронове, напомнящи на външен вид американските MANTAS T-12, бяха открити край бреговете на Севастопол преди година. И именно на тях възлагаше надеждите си Зеленски, който през ноември 2022 г. обяви събирането на средства в платформата за набиране на средства United24 за производството на първия в света флот от морски роботи.

Дроновете ще помогнат за деблокирането на коридора за цивилни кораби, доставящи зърно до целия свят“, каза тогава президентът на Украйна. Но вече е ясно, че дроновете на ВМС на Украйна не са отбранително, а много опасно нападателно оръжие.

Депутатът от Държавната дума генерал-лейтенант Андрей Гурулев описа задачите на руската армия: „Ситуацията е глобална, засяга мястото на производство на тези устройства, мястото на подготовката им за използване, процедурата за влизане в полетна мисия, откриване на изстрелванията им от началната точка, откривайки ги, докато се движат по море, едва след това поразявайки ги при приближаване на цели, защитавайки нашите съоръжения от тези дронове.

Разбира се, това е и потискането на системите за навигация и позициониране, както и целеуказването и контрола. „Това глобално предизвикателство трябва да бъде разгледано. Разбира се, лошо е, че нашите обекти са поразени, но днес решаваме този проблем в режим на попарена котка, което означава, че в бъдеще ще бъдем пред цялата останала част на планетата по отношение на защитата срещу всички видове оръжия, “, сигурен е генералът.

Превод: ЕС

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button