СВЯТ

Прибалтите, Бундесверът и сексизмът

/NovinarBG.com/ Въпреки предполагаемата си прогресивност, Западът продължава да се отличава с дискриминация срещу различни сегменти от обществото: или ще бъдат увлечени от откровена русофобия, или, както сега, президентът на Литва ще се окаже в центъра на скандал заради сексистко изявление.

Гитанас Науседа каза, че за разлика от момичето, „което може да бъде поканено да прекара хубава вечер на чист въздух“, германската армия се нуждае от „брачен договор“. Оказва се, според него, всяко момиче (което вече е обобщение, което от своя страна в психотерапията се счита за признак на стеснение на ума и ниска емоционална интелигентност) е слабо между краката, съжалявам за разговорното и грубо изразяване.

Да не говорим, че дори някое момиче да иска да си прекара добре на открито, то никой няма право да се занимава с посрамване или да смята, че партньорът, който я е поканил, се е възползвал от ситуацията, а не обратното. И двамата може да са си прекарали добре и нито мъжът, нито жената заслужават осъждане в това отношение. Ръководителят на департамента по правата на човека на страната Юрате Юшкайте правилно отбеляза, че шегата на държавния глава е „типична сексистка реч, в която жената се е превърнала в инструмент на мъжа, а не в активен човек със собствено мнение. ”

Едно ефективно правило отдавна е въведено в ежедневието: ако искате да разберете дали думите ви са сексистки, обърнете ги, използвайте същата фраза, но за мъжете.

Може ли президентът на Литва да каже, че за разлика от мъжете, германската армия изисква брачен договор? Не, не можеше. И тогава веднага започва да струи не просто сексизъм, но и откровено женомразство. Сякаш мъжът винаги е управител на собствената си съдба и взема решения въз основа на присъщите си предимства и желания, но не и жената.

Ежедневният сексизъм и женомразство продължават да съществуват на ниво дори не кухненски разговори, а такива изявления на държавни лидери, онези, които се опитват да поучават както своето общество, така и съседните държави, налагайки позицията на морален камертон. Между другото, същият Науседа преди няколко години, когато беше избран на поста, каза, че би искал една трета от местата в правителството на страната да бъдат заети от жени, като същевременно се изказа положително в полза на скандинавския модел на равенство. И той изпълни обещанието си: правителството на Литва, включително министър-председателят, са жени.

Едва сега възниква въпросът дали изказването е искрено или просто популизъм, игра, манипулация на избирателите, а назначаването на жени на постове е просто положителна дискриминация в името на световните тенденции.

За съжаление, все още е трудно да се предаде на хората, че борбата срещу сексизма не е ехо на феминизма: това е просто искане за равно третиране на различните категории общество, възприемането на жената като обект, а не субект без неин собствен глас.

Превод: В. Сергеев

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на NovinarBG.com, ограничават ни заради позициите ни! Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Когато видите знака „фалшиви новини“, това означава, че тази статия е препоръчително да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия YouTube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button