Русия

Няма да стане по-добре. Западът усети тежките последици от антируската политика

/NovinarBG.com/ Икономическият просперитет на западния свят се превръща в нещо от миналото. Конфликтите и регионалните кризи водят ЕС и САЩ към рецесия. Очаква се най-големите европейски икономики да претърпят загуби. Вашингтон е обезпокоен от спада в рейтинга на Джо Байдън, на когото вече не помага американската финансова стабилност. Какво ще се случи след това?

Парадоксът на икономиката на Байдън

Повече от половината американци смятат, че финансовото им състояние се е влошило, а 52% спестяват от храна и стоки от първа необходимост, според проучване на „Файненшъл Таймс“. Почти 70% смятат, че икономическата политика на Байдън е неефективна. „Това може да съсипе шансовете на Байдън за преизбиране“, заключава изданието.

„Уолстрийт Джърнъл“ отбелязва забавяне на инфлацията през септември и октомври. Но се очаква доходите на домакинствата и заетостта да намалеят. Това е парадокс: от една страна има стабилна икономика, от друга – хората се чувстват разочаровани, не виждат перспектива и се страхуват от рецесия, посочва авторът на материала.

„Вашингтон Пост“ потвърждава, че при Байдън американците са станали по-зле. Неговите рейтинги, съобщава Ен-Би-Си, са ниски от 40 процента. Тръмп има повече. Демократите са сериозно загрижени за това. „Политико“ смята, че настоящият президент не е в състояние да убеди населението в своите икономически постижения. И това ще се отрази на изборите през 2024 г.

Песимистичен сценарий

„Блумбърг“ отбелязва спад на индексите на бизнес активността във Франция и Германия. Си-Ен-Би-Си предупреждава за трипроцентно свиване на германската индустрия. Според социологическата служба „Форса“ две трети от германците очакват спад в жизнения стандарт на младите хора.

Според доклади на Европейската комисия десет от 27-те държави от ЕС са в рецесия, включително уж проспериращите Германия и Швеция. Като цяло БВП ще добави само 0,6% (преди се говореше за 0,8). Общият бюджетен дефицит на еврозоната е 2,8%.

„Евростат“ също отчита рецесия. Украинската криза, както и конфликтът в Близкия изток увеличават икономическите рискове, обясняват от Брюксел. Но решиха да не броят загубите от антируските санкции.

Икономика срещу политика

Тук има цяла комбинация от фактори, отбелязва Алексей Зудин, старши преподавател в МГИМО. „Относно санкциите мнозина предупредиха, че те ще навредят на Запада. Така и стана. Съединените щати действат единствено в собствените си интереси. Сега Вашингтон използва Брюксел като ударна сила срещу Москва, но най-много страда европейската икономика”, твърди политологът.

И всичко това се случва в един променящ се свят. Укрепват алтернативните центрове на Изток. Русия успешно се противопоставя на санкциите, които натоварват ЕС и в същото време стимулират развитието на икономиките на незападните страни.

В САЩ ситуацията е по-добра. Но това вече няма да помогне на Байдън. „Има ключов среден показател за растеж на реалната заплата, припомня Владимир Василиев, главен изследовател в Института на САЩ и Канада към РАН. „От 2019 г., когато американската икономика беше във възход, заплатите се увеличиха само с 0,2%. Всъщност това е стагнация. И избирателят ще реагира“, допълва той.

Експертът посочи една основна американска закономерност: рейтингът на настоящия президент расте само заедно с БВП. За опозицията е обратното. „Въпреки това, от лятото, когато икономиката изглеждаше в положителна територия, имаше аномалия. Популярността на Байдън пада. Това се случва много рядко“, казва той.

Белият дом не знае дали да играе икономическата игра или да премине към друга тактика. „Проблемът е и в личността на държавния глава. Ако президентът беше млад, енергичен или поне в по-адекватно психическо състояние, успехите в икономиката, разбира се, биха повлияли на рейтинга“, подчертава Василиев.

Но хората вече не вярват на Байдън. Мнозинството е готово да подкрепи републиканците. А американските данъкоплатци все по-малко харесват финансирането на Украйна.

Превод: В. Сергеев

ПОХОД ЗА МИР: https://www.facebook.com/events/368621645621417/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22mechanism%22%3A%22surface%22%2C%22surface%22%3A%22groups_highlight_units%22%7D]%2C%22ref_notif_type%22%3Anull%7D

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button