СВЯТ

Британското „кипящо чувство за революция“

/NovinarBG.com/ Енергийната криза ще продължи с години и ако някой си мисли, че ще се преодолее лесно, това са фантазии.

Британските библиотеки и художествени галерии се очаква да отбележат рекорден прилив на посетители следващата зима, но любовта към четенето и изкуството няма нищо общо с това. Властите обмислят набързо да превърнат библиотеките и художествените галерии в страната в приюти, където хората да се стоплят през зимата, пише The Times .

Идеята беше предложена от известния британски активист за правата на потребителите Мартин Люис, който предложи да наричаме такива убежища „топлинни банки“ (warm banks) по аналогия с „хранителните банки“ ( food banks). Към инициативата се присъединиха властите на Бристол, Глазгоу, Дънди и Абърдийн. А властите в Бирмингам възнамеряват да организират „топлинни банки“ дори в религиозни центрове.

Съветникът на местното правителство на Бристол, лейбъристът Джон Котън, каза пред Daily Mail , че „е, не би трябвало хората да не могат да отопляват домовете си, но това е реалността, пред която сме изправени“.

Британският енергиен регулатор Office of Gas and Electricity Markets (Ofgem) планира ново увеличение на тарифите за електроенергия от 1 октомври. През април те вече са нараснали с 50%, през октомври ще се повишат с още 60%. Освен това Ofgem обяви, че тарифите за електроенергия ще бъдат ревизирани нагоре не два пъти годишно, както досега, а на всеки три месеца.

Енергийната консултантска компания Auxilione вярва, че цената на електричеството ще се повиши с още 52% до £5405 годишно през януари 2023 г., след това с още 34% до £7263 през април.

Изглежда, че британците ще трябва да се греят на обществени места, а не у дома, повече от една зима. Главният изпълнителен директор на енергийния гигант, петролната и газова компания Shell , Бен ван Бурден каза пред репортери, че „енергийната криза ще продължи с години“ и ако някой си мисли, че ще бъде лесно и лесно да се преодолее, то „това са фантазии.“

Много британци се надяваха, че ще могат да прекарат зимата в любимите си бирени кръчми, но тези надежди бяха попарени, тъй като ръководителите на шест от най-големите британски вериги пъбове предупредиха , че „безобразно високите цени на електроенергията“ ще доведат до фалит на две трети от кръчмите във Великобритания, които просто няма да оцелеят до зимата. По думите на собственика на един от пъбовете сметките за ток са скочили от 48 хиляди на 112 хиляди паунда годишно.

Ръководителите на шест от най-големите пивоварни във Великобритания казват , че растящите разходи за енергия са по-опасни и по-вредни от „пандемия“.

През зимата библиотеките, художествените галерии и други обществени институции в Обединеното кралство ще бъдат пренаселени; Социологическо проучване, проведено от консултантската компания Savanta ComRes , показа , че 69% от британците ще включват отопление по-рядко, а 23% напълно ще се откажат да отопляват домовете си през зимата. 10% ще вземат микрокредити за плащане на разходите за общинския си апартамент.

Мръзнещите британци ще се сблъскат с увеличаване на заболеваемостта, но тук отново ще се сблъскат с проблеми, тъй като Националната здравна служба е в катастрофално състояние, пише The Independent , цитирайки дългогодишен служител на спешното отделение, който съветва британците да извършат престъпление ( „просете, заемете, крадете”), за да намерят пари за частни клиники, но в никакъв случай да не използват услугите на държавните болници.

Либералдемократите, които поръчаха проучването на Savanta ComRes, предупредиха, че британските семейства са принудени да вземат „сърцераздирателни решения“, тъй като страната е „на ръба на най-лошата криза на разходите за живот от един век“.

Темповете на растеж на дълга на домакинствата в Обединеното кралство нарастват с най-бързите темпове от 2005 г. И какво ще стане през зимата? Лихвите по кредитите растат главоломно. Ерата на ниските ставки и ниската инфлация приключи. Goldman Sachs очаква зимната инфлация да скочи до 22% тази зима, нещо, което Обединеното кралство не е виждало от годините на Втората световна война.

Алис Хайн, анализатор на личните финанси в инвестиционната платформа Bestinvest, каза пред Daily Mail , че „нарастването на заемането на потребителски заеми отразява колко напрегнати са финансите на хората в кризата на разходите за живот . “

Националният институт за икономически и социални изследвания ( NIESR ) също не оставя надежда за подобряване на икономическата ситуация. Според скорошна прогноза на NIESR икономиката на Обединеното кралство изпада в рецесия и до 2024 г. повече от 5 милиона домакинства ще загубят спестяванията си, а седем милиона ще трябва да живеят от заплата до заплата.

Анализаторите на NIESR очакват БВП на Обединеното кралство да спада през втората половина на 2022 г. и първото тримесечие на 2023 г. Рисковете от още по-дълбока рецесия нарастват.

На този фон демагогската реторика на Борис Джонсън, призоваваща обществеността да се примири с главозамайващите сметки за електроенергия в името на „победата над Путин“, само огорчава британците.

Заплахата от „горивна бедност“ породи движението на „неплащащите“ – „Не плащайте на Обединеното кралство“ ( Don’t Pay UK ). Членовете на движението призовават гражданите на Обединеното кралство да не плащат за електроенергията. Според активистите Don’t Pay UK 6,3 милиона домакинства няма да могат да плащат сметките си за електричество тази зима, а 10 милиона домакинства ще изпитат „горивен стрес“.

Освен движението на „неплатците“ нараства и стачната активност.

Непрекъснатите железничарски стачки ще продължат и през септември. Следващите кръгове от общонационалната стачка на железниците с искане за по-високи заплати и сигурност на работните места ще се проведат на 15 и 26 септември.

Асоциацията на служителите в транспорта (TSSA) заяви, че настоява за преразглеждане на споразумението за заплащане в железниците. Асоциираното общество на машинистите (ASLEF) заяви, че иска „подходящо предложение за заплащане“, за да помогне на своите членове да се справят с нарастващите разходи за живот.

През септември пощенските служители ( Royal Mail ) също ще стачкуват . Повече от 115 000 членове на Синдиката на работниците в комуникациите (CWU) ще стачкуват през следващите седмици, вместо да събират, сортират и доставят пакети и писма.

На 5 септември членовете на Колегията на адвокатите по наказателни дела, недоволни от заплатите си, започват стачка. Очаква се това да спре и системата на наказателното правосъдие.

В 13 града във Великобритания ще стачкуват служители на училища и детски градини.

На 27 август работниците, събиращи боклука в Нюхам излязоха на стачка, след като властите отказаха да увеличат заплатите им.

Протестното и стачно движение набират скорост. В цялата страна, както отбелязва порталът Metro , нараства “ кипящото чувство за революция“ ( the simmering feeling of revolution) .

Превод: ЕС

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на NovinarBG.com, ограничават ни заради позициите ни! Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Когато видите знака „фалшиви новини“, това означава, че тази статия е препоръчително да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия YouTube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button